Чорна родимка на людському тілі – причини появи і способи видалення

Кожна людина, яка піклується про своє здоров’я і зовнішній вигляд, що уважно зазначає будь-які зміни, що відбуваються з її тілом. Зокрема, на наших шкірних покривах можуть з’явитися різні висипання, серед яких нерідко зустрічаються чорні родимки.

У більшості випадків таке утворення на тілі людини присутня протягом усього життя, але через кілька десятків років воно змінює свій колір і стає неймовірно темним або практично чорним. У той же час зустрічаються ситуації, коли чорна родимка з’являється на шкірі і в зрілому віці, і в цьому випадку вона є максимально «підозрілою» і вимагає особливого ставлення до себе.

Причини появи чорних родимок на тілі людини

Для початку розберемося, що ж таке родимка, або невус. Дане освіта являє собою скупчення певної кількості меланіни, яке на поверхні шкіри виглядає як темна пляма індивідуального розміру і форми.

Колір його залежить від кількості меланіну, що скупчився під ним.

Саме тому невус стає чорним тоді, коли концентрація меланіну доходить до максимуму. Подібне явище може бути надзвичайно небезпечним для життя і здоров’я людини в будь-якому віці, оскільки нерідко свідчить про розвиток меланоми, або раку шкіри. У той же час маленька родимка чорного кольору зовсім не завжди є ознакою онкологічного захворювання.

Якщо пляма на тілі людини має правильну округлу форму, рівну поверхню і діаметр, що не перевищує 4 міліметри, воно утворилося на тілі людини ще до моменту статевого дозрівання, найімовірніше, турбуватися не про що. Такий невус є абсолютно нормальним, а причини його появи – індивідуальні особливості організму дівчини чи юнака.

Навіть таке природне утворення згодом може потемніти і придбати практично чорний колір.

Як правило, до цього призводять такі причини:

 • часте вплив на шкіру ультрафіолету, наприклад, під час засмаги;
 • зміни гормонального фону у жінок. Особливо часто подібні явища можна спостерігати в період очікування малюка і при клімаксі;
 • механічний вплив на невус з боку – надмірне здавлювання, тертя, а також порушення цілісності родимки.

Небезпечно поява на тілі нових чорних родимок або потемніння старих?

Слід пам’ятати, що будь-яка чорна родимка, незалежно від того, плоска вона або опукла, з’явилася на людському тілі після закінчення періоду статевого дозрівання, є підставою для позапланового звернення до лікаря-дерматолога. У нормі такого бути не повинно, і подібне новоутворення обов’язково повинен досліджувати кваліфікований спеціаліст на предмет того, що саме воно з себе представляє.

Якщо ж невус у вас існує досить давно, але він несподівано почав темніти, слід поспостерігати за змінами вашої шкіри.

Звернутися до лікаря потрібно обов’язково, якщо, крім почорніння, ви помітите хоча б один з нижчеперелічених симптомів:

 • одночасно з потемнінням на поверхні родимки став пропадати шкірний малюнок;
 • освіта стала міняти форму, в ній з’явилася помітна асиметрія;
 • поверхня невуса несподівано стала гладкою і блискучою;
 • цятка швидко змінюється в розмірах. Причому це обставина стосується не тільки тих випадків, коли воно збільшується, але і ситуації, при якій освіта стрімко зменшується;
 • на поверхні родимки з’явилося лущення, і з неї відпадають великі або маленькі скоринки;
 • в області новоутворення випали волосся;
 • ви відчуваєте свербіж, біль та дискомфорт у місці потемніння;
 • на поверхні невуса утворилися додаткові вузлики;
 • чорна родимка як велика, так і маленька, почала кровоточити.

Взагалі, на загальну думку фахівців, звертатися до лікаря краще всього відразу ж, як тільки ви помітили, що з вашим тілом відбулися певні зміни. Разом з тим не варто панікувати, адже поява на тілі темних плям далеко не у всіх випадках вказує на таке страшне захворювання, як рак.

Якщо це дійсно так, сучасна медицина з великою часткою ймовірності допоможе вам повністю вилікуватися і жити зовсім нормально і повноцінно, але не потрібно відкладати візит до лікаря. Тільки своєчасна діагностика і негайний початок лікування здатне зупинити розвиток онкології і врятувати людині життя.

Видалення чорних родимок

У всіх випадках перед видаленням родимки вам доведеться пройти повне медичне обстеження. Якщо новоутворення викликає у лікарів серйозні підозри, що його в більшості випадків видаляють за допомогою хірургічної операції, після чого узятий під час процедури матеріал направляється на біопсію. Дане дослідження дозволяє зрозуміти, чи присутні в організмі хворого онкоклітини, і потрібно чи йому проходження хіміотерапії та інших методів лікування раку.

Якщо ж освіта є доброякісним, його видаляють тільки в тому випадку, коли воно викликає помітний фізичний або психологічний дискомфорт.

Наприклад, нерідко «висить» невус постійно натирається одягом або взуттям в разі його розташування на стопі.

Плоска родимка, як правило, не викликає відчутного дискомфорту, однак, деякі люди, особливо молоді дівчата, змушені звертатися за допомогою до лікарів, щоб позбутися від неймовірно некрасивого плями на одній з видимих частин тіла. За таких обставин видалення проводять за допомогою лазера, радіотерапії, кріодеструкції та інших методів.

Пам’ятайте, що спроби самостійного видалення чорних родимок, особливо великого розміру, можуть бути дуже небезпечні для вашого здоров’я і життєдіяльності. Нерідко після таких експериментів розвивається в організмі онкологія «маскується», внаслідок чого її стає дуже складно діагностувати.

Коли ж така можливість з’являється, лікарі виявляють рак на самій пізній стадії, коли ніякі сучасні методи лікування не приносять бажаного результату.

Залишити коментар