Чорна борода в акваріумі: як позбутися?

Аквариумнистика – це не просто рибка в банці, це ціле мистецтво по організації, догляду та розведення декоративних рибок. Для водних мешканців створюються спеціальні умови, максимально наближені до природних: рослинність, живність, освітлення, температура, фільтрація.

Невід’ємною частиною акваріума була і залишається водна флора. Залежно від різновиду мешканців акваріума підбираються види водоростей. Вони, як і рибки, равлики, декоративні жаби, членистоногі, є складовою екосистеми акваторії. Вони такі ж живі представники водного середовища, як інші. Отже, для їх росту і розвитку також потрібен правильний догляд.

Одна з неприємностей, що відбувається в акваріумі зі стоячою водою – це помутніння і утворення мулу. Але це далеко не все. На водоростях, наприклад, може утворитися, так звана, чорна борода – сірувато-чорний галявин, який врізається в клітинну структуру рослин, пошкоджуючи її.

Чорна борода вражає не тільки екосистему, але все, що знаходиться всередині рукотворного водоймища: камені, декорації, систему фільтрації, скло, грунт. Невеликі ниткоподібні пучки спочатку з’являються в розкид, потім їх стає все більше і більше. Не повірите, але це теж водорість, до того ж, дуже живуча і активна при сприятливих для неї умовах. Звідки береться чорна борода в акваріумі і як від неї позбутися?

Чорна борода в акваріумі: причини

Звідки ж береться ця напасть? Адже не спеціально ж аквариумнисты заселяють чорну бороду (правильна назва компсопогон) в акваріум?! Виявляється, що занести паразита можна різними способами:

 • з новими водоростями;
 • з водою, взятою з зараженого акваріума;
 • з необробленої грунтом;
 • з декораціями, що раніше були схильні до утворення нальоту і погано дезінфіковані.

Називають і інші причини утворення чорної бороди в акваріумі.

 1. Основна причина – висока концентрація органічних речовин у воді, що утворилися з продуктів життєдіяльності мешканців, частинок відмерлих рослин, залишків корму, поганий фільтрації води та підвищеної інфільтрації грунту.
 2. Забитий фільтр – хороший джерело органіки, отже, стимулятор росту компсопогона.
 3. Надмірна сифоника грунту. Ці заходи проводяться для дренування грунту, видалення з поверхні детриту. Простіше кажучи, це елементарні процедури з гігієни акваріума. Частина завдань по очищенню беруть на себе рослини і спеціально заселені в акваріум водяні мешканці. У відсутність рослин сифонить (прибирати органічні залишки) ґрунт потрібно щодня.
 4. Надмірне аерування акваріума.
 5. «Поклади» корму, що утворюються або в результаті перегодовування, або з-за непридатності, поганого смаку продукту для гастрономічних уподобань конкретних мешканців.
 6. Висока концентрація вуглекислоти, викликана як нерегулярної підміною води, так і похибками в роботі технічних засобів, що забезпечують підтримку екосистеми акваріума.
 7. І висока концентрація кисню.
 8. Неправильне добриво акваріумних рослин.
 9. Наявність у водоймі любителів покопатися в землі (наприклад, сомики, як правило, зариваються в грунт).
 10. Перенаселення.

Сприятливе середовище для чорної бороди – збільшення об’єму органіки, як основного джерела живлення. Спочатку волоски не особливо помітні, так як локалізуються точково. А потім все більше і більше, заражаючи живі рослини, проникаючи навіть у найпотаємніші місця елементів декору. Уражені компсопогоном водорості доведеться викинути, незалежно від їх вартості і декоративного значення. Аквариумнисты стверджують, що боротися з цією напастю складно, але можна. І перше правило – дотримуватись гігієни штучного водоймища.

Як позбутися від чорної бороди в акваріумі?

Головне правило – постаратися не занести вірус в акваріум. Для цього стежте за якістю придбаних рослин, ґрунту, чистотою декорацій. Контролюйте популяцію і чисельність водних мешканців. Регулярно здійснюйте належний догляд за штучним водоймищем. Приділіть увагу правильній організації фільтрації та оксигенації. Купуйте якісний, функціональний акваріумне обладнання.

Якщо ж неприємність застала Вас зненацька, і чорна борода таки з’явилася, проводяться наступні заходи.

 1. Видалення з водойми всіх гниючих рослин, забруднених декорацій, засмічених фільтрів.
 2. Очищення та дезінфекція приладів і інших елементів.
 3. Уражені рослини – в сміття!
 4. Нові водорості попередньо продезінфікувати в марганцівці.
 5. Акуратно просифонить грунт.
 6. Якщо сифоника не потрібна, залишки органіки з поверхні видаляється з допомогою шланга.
 7. Застосувати спеціальні компостні добриво для акваріумних рослин. Важливий компонент складу речовин – залізо, без нього водна флора розвивається дуже погано.
 8. Швидкорослі рослини вирішують проблему зараження, так як активно споживають поживні речовини. Пізніше їх потрібно прорядіть або зовсім замінити на ті, що хотіли, чи потрібні були спочатку.
 9. Донні рибки – прощайте, ви переїжджаєте!
 10. Сіамські водорості і червоні рогові котушки знищують чорну бороду.
 11. Контроль рівня вуглекислоти. Для цього використовується спеціальне обладнання. В іншому випадку проблема вирішується шляхом підміни води – до 20% в день.
 12. Очистити воду від суспензії за допомогою активованого вугілля, поролонової губки та інших абсорбентів.
 13. Знезараження водойми з допомогою альгіцідов на основі глутаральдегід. Застосовується препарат згідно з інструкцією, що дозволяє вирішити проблему за півтори-два тижні. Головна властивість кошти – викид вуглекислоти, що так важлива для росту і розвитку водної флори.
 14. Дотримуйтесь режим годування мешканців акваріума.
 15. Деякі породи декоративних рибок краще ласувати чорною бородою.

Фанати своєї справи точно не допустять, щоб у їхньому акваріумі оселилася набридлива паразитує водорість компсопогон. Початківці ж аквариумнисты, якщо будуть дотримуватися вище вказаних рекомендацій, зможуть привести екосистему декоративного водоймища в норму.

Залишити коментар