Чому з’являються болі при годуванні грудьми?

Для дитини дуже важливо грудне вигодовування – з материнського молока дитина отримує не тільки необхідні для його розвитку вітаміни і мінерали, але і імунітет! Коли малюк знаходиться у соска, жінка отримує приємні емоції, її охоплює ніжність до власного створення, емоційний зв’язок мати-дитина зміцнюється.

Буває, що ідилію порушують дуже неприємні відчуття – годування грудьми перетворюється в катування, тому, що заподіює біль. Ігнорувати цей симптом небезпечно – можна пропустити розвиток серйозних патологічних процесів у молочній залозі.

Так що потрібно робити, якщо болять груди при годуванні!

Причини неприємного стану

Чому болять груди до годування або після нього?

У перші дні хворобливі відчуття і розпирання в молочних залозах можуть пояснюватися природними причинами – припливом молока. Якщо дитина не встигає звільнити «молокохранилище» в повному обсязі або протоки в сосках недостатньо розроблені, забиті молочні дольки можуть спровокувати лактостаз. Лактостаз – це застій молока в окремих часточках, який легко помітити при пальпації. У початковій стадії відчуваються окремі щільні вузлики в молочній залозі. Ігнорувати це явище не можна – лактостаз може перейти в мастит за лічені години.

Мастит – це гостре запалення молочної залози, симптоми його: гострі болі , збільшення лімфатичних залоз в пахвовій тканини, почервоніння, ущільнення, утруднення відтоку молока, підвищення температури.

Його гнійна форма, що виникає при проникненні через протоки вторинної інфекції, більшою мірою стафілококів, має додаткові ознаки – гнійні виділення із сосків, загальна інтоксикація, висока температура.

Болить груди після годування, якщо:

 • малюк надто енергійний, і після його прикусивши на сосках з’явилися тріщини;
 • молоко прибуває відразу ж після процесу смоктання і викликає розпирання;
 • дитина висмоктує мало молока.

Болять груди при годуванні з-за неправильної форми сосків або тому, що жінка неправильно прикладає до них немовля. Іноді жінка сама винна в тому, що у неї біль – вона, зрадівши збільшення бюсту, починає «хизуватися» у невідповідному білизна, стягуючи їм молочну залозу.

У цьому випадку застій вона викликає штучно, неприродно піднімаючи груди. В період лактації молочна залоза схильна до негативного впливу зовнішніх факторів. Запальний процес викликається переохолодженням, мінімальні фізичні впливи можуть призвести до травми.

Усунення лактостазу

Щоб усунути лактостаз слід повністю звільнити груди від молока після того, як дитина поїв. Якщо він повністю не спорожняє груди, то потрібно вдатися до зціджування.
Зціджуватися можна вручну або з допомогою молоковідсмоктувача. Сучасні апарати для зціджування грудного молока не пошкоджують соски – вони мають м’які присоски. Придбати для себе слід більш зручну модель. До зціджування необхідно навчитися робити масаж молочних залоз – тоді буде можливо повністю звільнити груди від молока і прибрати ущільнення.

Молочні залози зігрівають теплим рушником, змоченим у гарячій воді протягом 3-5 хвилин, потім круговими рухами від основи до соска масажують по колу, особливо ретельно розминаючи місця застоїв. Масаж повинен бути абсолютно безболісним. Після зникнення ущільнень груди можуть ще хворіти протягом 48 годин.

Не можна проводити прогрівальні процедури з допомогою спиртових компресів або прогрівання піском або сіллю – такі дії можуть погіршити загальний стан.

Якщо зціджування і масаж не допомогли, як і раніше при годуванні болить груди і того ж піднялася температура, найімовірніше, розвинувся мастит.

Лікування маститу

Як тільки з’являються перші ознаки маститу, необхідно відразу ж звернутися до лікаря. Захворювання на ранній стадії можна вилікувати, не вдаючись до оперативного втручання.

Лактаційний мастит не є протипоказанням для грудного вигодовування, його потрібно продовжувати. Як і при лактостазі, після кожного годування треба намагатися спорожнити груди повністю. Після годування та зціджування на молочну залозу накладають прохолодний компрес.

Якщо потрібно зробити компрес з лікарських речовин – найбільш часто застосовується для розсмоктування ущільнень розчин диметилсульфоксиду – перед процедурою зціджують стільки молока, скільки потрібно дитині для харчування.

Одне годування після компресу доведеться пропустити, а молоко знову зцідити. При гострій формі захворювання може знадобитися терапія антибіотиками – у цьому випадку лікар призначає такі лікарські засоби, які не зашкодять дитині і мінімально розчиняються в молоці. Якщо правильно скласти схему прийому препаратів – наприклад, випити таблетку відразу після того як немовля наситився до наступного годування в молоці залишиться мінімальна кількість антибіотика.

Заборона на годівлю – тільки гострий гнійний мастит. У цьому випадку найчастіше потрібне оперативне втручання і висічення тканини в області ущільнених запалених проток.

Лікування сосків

Лікування призначається залежно від причин, чому болять соски при годуванні груддю. Якщо запалення і утворення тріщин спровокувала невдала форма сосків – вони занадто маленькі або дуже плоскі, дитині незручно смоктати, то на соски накладаються спеціальні насадки з силікону або латексу. Крім того, перед кожним прикладанням до грудей жінка масажує соски, відтягує їх. Через деякий час вони візьмуть дитині потрібну форму.

Тріщини також виникають у таких випадках:

 • коли малюка неправильно прикладають до грудей;
 • сосок витягують з рота насильно, коли малюк затискає щелепи, перешкоджає відривання від «годівниці».

Провокують появу роздратування ніжних ореол молочних залоз наступні фактори:

 • неправильний догляд за молочною залозою – пересушування миючими засобами, натирання білизною
  або жорстким рушником;
 • підвищена сухість шкіри;
 • некоректне зціджування;
 • гіпервітаміноз, або авітаміноз;
 • молочниця ротової порожнини дитини.

Іноді тріщини виникають у жінок, які годують вже «подорослішали» немовлят з зубками – у цьому випадку дитина травмує сосок, прікусивая його.

Не варто припиняти грудне вигодовування при тріщинах на сосках, якщо не розвивається гнійно-запальний процес. Накладки на груди – як і при незручних сосках – допоможуть позбутися від проблеми.

Лікування сосків здійснюється за наступним алгоритмом.

Ореоли промивають антисептиком – марганцівкою або відваром ромашки, потім накладають примочки з обліпихової олії або масляного розчину вітаміну А, гелю «Солкосерил». Для промивання можна використовувати «Бепантен» – препарат одночасно має протизапальну і ранозагоювальну дію, для застосування при грудному вигодовуванні протипоказань не існує.

Прискорюють загоєння сосків компреси з масляного розчину «Хлорофіліпт». Вночі – коли дитина спить можна прикласти до ореолам синтоміцинову або фурациллиновую мазь. Перед тим як прикласти малюка до грудей, соски ретельно промивають кип’яченою водою, а потім грудним молоком. До речі, останній засіб само по собі є ефективним антисептиком.

Профілактика проблем при лактації

Щоб при годуванні дитини не виникало болі в грудях, готувати молочні залози необхідно вже в ІІІ триместрі вагітності. Соски зміцнюють з допомогою контрастних водних процедур, розтирають соски, щоб вони огрубіли.

Перед годуванням груди обмивають без мила, щоб не пересихала шкіра, і промокають паперовою
рушником. Після годування сосок повинен сам висохнути – усмоктуючись, молоко відновлює водно-жировий баланс шкіри.

Годувати немовляти слід вимогу, не тримати довго у грудях.

Краще 2 годування по 10 хвилин, ніж одне півгодинне, коли малюк засинає від втоми, затиснувши яснами сосок. Потрібно з перших днів правильно прикладати і забирати груди у малюка.

Сосок повинен захоплюватися повністю, з частиною ареоли. Якщо потрібно вийняти груди з рота немовляти, натискають на сосок так, щоб у дитини в рот потрапив повітря, вакуум розсмоктався.

Коли жінка уважно ставиться до себе, заздалегідь готує груди до вигодовування, дотримується гігієни і технічні правила годування, їй не доведеться зіткнутися з проблемою – біль при лактації. При грудному вигодовуванні вона буде відчувати тільки позитивні емоції.

Залишити коментар