Чому зубний лікар викликає почуття страху?

Невже людина боїться стоматолога тому, що таке ставлення закладена на генетичному рівні? Адже буває, що маляті ніхто не розповідає про «жахи» зубного кабінету, а як тільки він виявляється в стоматологічному кріслі, так відразу ж починається істерика. Такого ефекту не буває при відвідуванні інших лікарів, хоча на столику у ЛОРа теж викладені блискучі залізні інструменти, так і дії його не завжди приємні.

Можна зробити висновок, що дитина боїться стоматолога, почувши розмови дорослих або побачивши передачу по телевізору, де цей лікар представлений монстром, але чому дорослі досі тікають від цього лікаря?

Як не боятися стоматолога?

Методи лікування сучасного стоматолога відрізняються від попередніх тим, що під час процесу допускається застосування анестезії.

І «боюся йти до стоматолога» звучить просто смішно – знеболювання необов’язково робиться за допомогою ін’єкцій, застосовуються спеціальні аплікації з анестетиками. Тобто навіть ймовірність хворобливого уколу виключається.

Як допомогти дорослій людині, яка не знає, що робити, коли болить зуб – так боїться стоматолога.

Доросла людина знає, як здійснюється лікування та про можливості застосувати анестетики. Виходить, страхи більше надумані?

Один з рад – спробувати розібратися з причиною своїх страхів.

У чому їх коріння, що змушує терпіти біль до останнього і доводити себе до знемоги безсонними ночами?

  • Якщо здається, що лікар зробить боляче, потрібно заздалегідь подбати, щоб такого не сталося. Це зробити просто. Не залазити на крісло стоматолога після тижня страждань з опухлою щокою, а як тільки відчуваються хворобливі симптоми – починає короткочасно нити щока або десна, йти на консультацію і під час неї обговорити методи лікування і можливість застосування анестезії. Якщо цей лікар не сподобався, завжди можна його змінити. Не потрібно розповідати, що «зуб захворів раптово» – таке трапляється рідко. Перед тим як пломба залишає своє місце, вона розхитується, флюсові потрібно час, щоб порожнину в десні наповнилася гноєм, і т. д.;
  • Страшно йти до лікаря тому, що до «розруху» в роті він поставиться з засудженням, запущений гнійний процес змусить його гидливо ставитися до пацієнта, а у нього – у пацієнта – така вразлива душа;

Лікар за час навчання та практики, яку рідко проходять в елітних клініках, встиг покопирсатися у ротових порожнинах з різними патологіями, тому замислюватися про ставлення до кожного хворого йому просто в голову не прийде – це перше. Друге – якщо гнійний процес не запускати, то сорому і страху перед засудженням відчувати не доведеться;

  • Деякі бояться анестезії у стоматолога, так як побоюються розвитку алергічних реакцій, а без анестетика лікуватися ще страшніше. Є можливість заздалегідь обговорити, які знеболюючі засоби застосовуватимуться, прочитати про ймовірні побічні ефекти, попередити лікаря про особливості власного організму. Лікар обов’язково знайде вихід, заздалегідь подбає про антигістамінних препаратах;
  • Боязнь болю від введення анестезії – обговорюється можливість заміни уколу в десну застосуванням аплікацій з анестетиком.

Кращий рада, як перестати боятися стоматолога – встановити контакт з цим лікарем і не затягувати з візитом при перших симптомах захворювання. Чим раніше хвороба починають лікувати, тим менше сил і нервів потрібно від пацієнта, і зусиль від лікуючого лікаря.

Дитина боїться лікувати зуби

Щоб малюк не боявся відвідування стоматологічного кабінету, батьки повинні менше поширюватися в його присутності про своє ставлення до цієї галузі медицини, переказуючи один одному реальні факти і «ужастики».

Але зазвичай це робити пізно – треба з дитиною йти до стоматолога, а він вже «в курсі» того, як знущаються над пацієнтами в кабінеті, і починає кричати вже при підході до дверей.

Уникнути цього можна, якщо встановити контакт з лікарем до того, як вести до нього дитини.

Заздалегідь попередити, що малюк боїться, попросити у лікаря дозволу, залишитися в кабінеті. У більшості випадків прохання задовольняють.

А ще у всіх стоматологів є цікаві штучки – всякі зразки зубів, за яким лікарі підбирають колір емалі – і багато медики дають їх дитині «потримати», що відволікає від незрозумілих страхів.

Що робити, дитина боїться стоматолога і страх викликаний минулим візитом? У цьому випадку з малюком треба поговорити так , як з дорослим, пояснити, чому боляче було лікувати зубки, що запалення було занедбаним. А коли показують рот регулярно, то кожну тріщинку пролікують вчасно, і зуб надалі боліти не буде, значить, і огляд лікаря буде проходити безболісно.

Страхи, не пов’язані з болем

Дуже часто дорослі бояться відвідувати стоматолога через дорожнечу послуг:

  • Якщо вчасно проводити лікування, то дорогі послуги можуть не знадобитися – запломбувати зуб набагато дешевше, ніж видалити і потім вставити;
  • Завжди є альтернатива у виборі матеріалів і клінік. Дізнатися вартість можна заздалегідь;
  • Якщо є побоювання, що лікар спеціально затягує лікування, або виконує операції, без яких можна обійтися, необхідно обійти 2-3 клініки. Досить імовірно, що замість дорогого лікування буде запропоновано більш дешевий варіант.

Існують безкоштовні клініки за місцем проживання, де видалення зубів здійснюється за копійки, а пломбування зубів – у більшості випадків – безкоштовне.

Не слід думати, що в таких місцях працюють «коновалы», і якість матеріалів дуже погане.

Цементні пломби, які ставили лікарі в ХХ столітті, трималися десятиліттями, а кваліфікація лікаря часто не залежить від місця, де він працює.

Ні для кого не секрет, що одні і ті ж фахівці приймають у звичайних поліклініках «для стажу». У поліклініках допрацьовують до пенсії лікарі з великим стажем: потрапити до них в руки – велика удача.

І ще одна порада від автора цієї статті. Потрібно до початку терапевтичних заходів обговорити з лікарем можливість зупинки процесу свердління при виникненні болю або неможливості терпіти незручне становище – при сучасних методах лікування останнє відбувається набагато частіше.

Один з варіантів сигналу – пацієнт піднімає руку, і лікар перестає свердлити і дає можливість віддихатися.

Таким чином навіть нерви можна видаляти без застосування анестезії – короткочасна біль відступає так само швидко, як і з’являється.

Не слід боятися зубних лікарів. Їм дуже важко працювати з нервовими пацієнтами, і вони можуть допустити помилку страху заподіяти біль.

Залишити коментар