Чому живіт став твердим при вагітності?

При вагітності з кожним днем посилюється відчуття, що живіт стає твердим, як скеля або кам’яну кулю. Це своєрідний подарунок для жінок, які збираються стати матір’ю. Твердий живіт при вагітності — дуже поширене явище, яке відбувається майже з усіма, хто чекає дитину.

Коли зростає і твердне живіт…

Безумовно, вагітність — особливий час. В очікуванні і підготовки до народження малюка на жінку обрушується цілий калейдоскоп відчуттів: від радості до фізичного дискомфорту. Численні фізіологічні зміни не завжди дають пройти цей відповідальний період без сучка і задирки. Не всі трансформації в організмі безпечні. Є й такі, які хоч і мають тимчасовий характер, але здатні вплинути на здоров’я і матері, і дитини. Одне з таких проявів – живіт став твердим при вагітності.

Що вважається нормою, а де патологія?

При нормальному перебігу вагітності живіт не повинен викликати при пальпації відчуття дотику до залізобетонної конструкції. Він м’який, легкі натискання не тягнуть за собою жодних хворобливих відчуттів. У випадку прояву зворотних ознак можливе настання стану, що характеризується підвищеним тонусом матки. Вагітні можуть чути такий діагноз не один раз за все триместри.

Щоб розібратися в ситуації, згадаємо, що таке матка. Це жіночий репродуктивний орган з гладких м’язів. Стінка матки має трирівневу структуру:

 • зовнішню оболонку;
 • м’язовий шар (він найбільш товстий);
 • внутрішній шар — слизову оболонку.

В нормальному стані м’язи матки не повинні бути напружені. А коли спостерігаються їх скорочення, що призводять до стиснення, це називається гіпертонусом або підвищеним тонусом матки. Такий стан справ несе небезпеку для матері та дитини і пояснює, чому живіт стає твердим при вагітності. Підвищений тонус на ранніх термінах виношування дитини загрожує викиднем на завершальних тижнях і небезпечний можливістю передчасних пологів. Крім того, через звуження судин відбувається порушення кровотоку до матці і плаценті. А це викликає недолік кисню, що надходить до плоду, а також порушення його зростання.

Перерахуємо ознаки, що вказують на скорочення матки:

 • твердий низ живота на початкових етапах вагітності;
 • тягнучі болі в животі;
 • біль у спині;
 • болючість в лобкової частини живота;
 • затверділий живіт;
 • кров’янисті виділення.

Причини складного поведінки матки

У перші тижні вагітності зміни на гормональному рівні здатні викликати підвищення тонусу в матці. Стан скорочення органу, де виношують плід, може призвести до його відторгнення – викидня. От ще декілька чинників, що стимулюють скорочення матки:

 • великий розмір плоду;
 • надмірне накопичення навколоплідних вод;
 • вагітність з кількома плодами;
 • токсикоз;
 • резус-конфлікт;
 • статевий контакт.

Підвищений тонус матки можливий, якщо мають місце наступні обставини:

 • імунологічні розлади;
 • стрес і нервове навантаження;
 • висока активність фізичного плану;
 • інфекції та запалення органів малого таза;
 • пухлини.

Як діяти, якщо матка скорочена?

При появі вищевказаних ознак стану матки або сумнівів щодо здоров’я необхідно проконсультуватися з гінекологом, які супроводжують вагітність. Лікар проведе огляд, обмацування живота, визначить стан матки, призначить додаткові дослідження ультразвуком. Цей метод діагностики дасть вичерпну інформацію про м’язи матки, наявність потовщень. Можливо також проведення тонусометрии – накладення спеціального датчика на область живота вагітної.

Визначення гіпертонусу матки передбачає постільний режим, призначення спазмолітиків, седативних засобів і препаратів, дія яких спрямована на зниження м’язової активності органу. У більшості випадків для лікування необхідна госпіталізація «на збереження» в стаціонар, де проводиться регулярний моніторинг артеріального тиску, частоти серцевих скорочень, рівня цукру в крові. Щоб не нашкодити дитині, зберегти його здоровим, виносити вагітність визначений термін, потрібно слухатися доктора і лягти в лікарню.

Що потрібно робити в профілактичних цілях?

Щоб уникнути скорочення м’язів матки потрібно обмежити фізичні навантаження, мінімізувати вплив стресових ситуацій, прагнути до позитиву у всьому. Поряд із зазначеними рекомендаціями, жінкам в положенні важливо дотримуватися розпорядку дня, отримувати повноцінний раціон і відпочинок, відмовитися від шкідливих звичок.

М’язова тканина повинна мати певний тонус, а з настанням вагітності скорочувальна здатність матки тільки збільшується, причому пропорційно термінам. Тому поява невеликих больових відчуттів нормально. Головне, щоб вони не були переймоподібними, носили спонтанний характер, не мали тенденції до посилення і не супроводжувалися кров’янистими виділеннями.

Якщо біль не можна терпіти, то потрібен доктор. Зміна положення тіла, теплий, але ні в якому разі не гарячий душ, дихання з глибоким вдихом і повільним видихом здатні принести полегшення від болю.

Якщо є сумніви у вагітної щодо того, твердий чи м’який у неї живіт, найкраще отримати консультацію у лікаря. Підвищений тонус матки в період виношування плоду вимагає пильної уваги. Вчасно почата терапія допоможе уникнути ускладнень, виносити вагітність і благополучно від неї вирішитися здоровим малям. Удачі вам!

Залишити коментар