Чому хочеться солоного: причини виникнення такого бажання

Всупереч розхожій думці тяга до солоної їжі виникає не тільки при вагітності. Людський організм є унікальною регульованою системою, яка при дефіциті певних речовин подасть сигнал про її заповнення. Подібні сигнали виявляються якраз у виникненні непереборної тяги до вживання певних продуктів.

Так тіло людини показує, чого йому не вистачає. Щоб зрозуміти, чого не вистачає, якщо хочеться солоного або солодкого, потрібно чітко розуміти, яка саме тяга виникає.

Навіщо потрібна сіль?

Сіль є одним з найважливіших компонентів метаболізму людини. Входить до її складу натрій бере участь у процесах клітинного метаболізму. Хлор також необхідний для нормального функціонування багатьох органів і систем.

Щоб показати, чому так важлива сіль, варто наочно розібрати, в яких життєво необхідних процесах вона використовується:

 • Водно-сольовий обмін. Однією з причин, чому хочеться солоного, є порушення балансу електролітів в організмі. Це, як правило, і стає причиною сильної тяги до солоної їжі. Дефіцит електролітів призводить до порушення транспортних функцій еритроцитів. Тканини і органи отримують недостатню кількість кисню, що призводить до підвищеної стомлюваності.
 • Натрій необхідний для нормального функціонування нервової системи. Мало хто задавався питанням про те, чому зі зниженням кількості споживаної солі стає так важко концентруватися. Натрій, який є одним з двох інгредієнтів, що входять до складу солі, використовується для передачі нервових імпульсів. Тому його дефіцит може стати причиною порушень іннервації тканин і органів, виникнення судом, підвищеної збудливості і швидкої стомлюваності.
 • Натрій бере участь у регуляції роботи калій-натрієвого насоса». Він регулює проходження поживних речовин через біологічні мембрани. По суті, дефіцит натрію призводить до порушення живлення клітин, чому і збиваються багато процеси обміну і функціонування в організмі.
 • Процес травлення складається з розщеплення споживаних продуктів до простих сполук і їх всмоктування через стінки тонкого кишечника в кров. У цьому процесі задіяні травні ферменти, які виробляються в органах ШКТ. Крім цього, обов’язкова участь приймає кишкова мікрофлора. Бактерії в її складі виробляють сполуки, що сприяють розщепленню багатьох речовин. Вони є анаеробними мікроорганізмами, тобто, живуть в безкисневому середовищі. І для нормального функціонування їм необхідний натрій. Його дефіцит призводить до загибелі мікрофлори, чому і виникають порушення травлення.
 • Хлор, який є другим складовим компонентом, бере участь у забезпеченні секреторної функції шлунка. Він входить до складу соляної кислоти, вырабатывающейся в шлунку. Її дефіцит призводить до порушення процесу розщеплення поживних речовин, чому і виникає так званий «синдром зупиненого шлунка».

Сіль бере участь в регуляції життєво необхідних процесів. Її дефіцит може призвести до таких порушень:

 • погіршення мозкової активності;
 • погане самопочуття;
 • сонливість;
 • загальна слабкість;
 • відсутність м’язового тонусу;
 • порушення координації;
 • загустіння крові, що виникає в результаті порушень водно-сольового обміну;
 • підвищення ймовірності розвитку патологій серцево-судинної системи.

Причини виникнення тяги до солоного

Незважаючи на те, що сіль є дуже важливим елементом, що беруть безпосередню участь у багатьох процесах життєдіяльності людини, далеко не завжди тяга до продуктів з високим її вмістом є ознакою патології.

Якщо людині постійно хочеться солоного, причини можуть бути більш простими:

 • Порушення метаболізму, викликане гормональною перебудовою. Це одна з найбільш поширених причин. Менструальний цикл у жінок включає в себе фазу формування жовтого тіла, коли гормонів виробляється досить багато. У цей період можуть виникати дивні смакові пристрасті. Ось чому перед місячними хочеться солоного – відбувається активне вироблення гормонів. Солодкого може хотітися з тієї ж причини – активні процеси синтезу вимагають великої кількості енергії, яку організм намагається отримати з быстроусвояемых вуглеводів.
 • Аналогічна ситуація виникає при вагітності. У цей період тяга до їжі з високим вмістом солі має дві основні причини: зміна гормонального фону і збільшення об’єму циркулюючої крові. Збільшення кількості рідини в організмі вимагає регулювання водно-сольового балансу. Як результат, постійно хочеться солоного, що може викликати і надлишок солі. Він може призвести до надмірної затримкою рідини в тканинах, що веде до набряків. А гормональні перепади можуть стати причиною того, чому після солодкого хочеться солоного.
 • Підвищене потовиділення. З потім з шкіри випаровується не тільки волога, але і необхідні для функціонування солі. Це одна з особливостей видільної функції шкіри. Надмірне потовиділення може спричинити за собою порушення балансу рідини та солі. Ось чому мешканці посушливих областей постійно намагаються вживати в довгих поїздках підсолену воду.
 • Прискорений метаболізм для багатьох людей є швидше нормою, ніж порушенням. Це ті люди, які постійно можуть їсти багато солодкого, але при цьому не набирати вагу. Процеси обміну в їх організмі відбуваються швидше і, як результат, їм потрібна більша кількість необхідних елементів і мінералів.

Серед патологій, які можуть стати причиною того, що постійно хочеться солоного, виділяють такі:

 • Порушення роботи щитовидної залози. Гіперфункція щитоподібної залози призводить до прискорення обмінних процесів в організмі. Тому може спостерігатися швидке виведення рідини, що і призводить до порушення водно-сольового обміну. В результаті, постійно хочеться солоного. Такий стан може супроводжуватися нерегулярними місячними, підвищеною збудливістю, швидкою втратою ваги, тягою до солодкого.
 • Йододефіцит стає причиною порушень мозкової активності. Саме він є причиною того, чому хочеться солоної риби. У більш рідкісних випадках може виникати тяга до вживання морської капусти. У жінок також може супроводжуватися нерегулярними місячними або їх відсутністю.
 • Недолік кальцію і калію теж може стати причиною того, чому хочеться солоного. Такий стан супроводжується виникненням судом, швидкою стомлюваністю. Можуть виникати біль у м’язах і знижуватися витривалість.
 • Інфекційні патології сечостатевої системи. Як правило, при подібних захворюваннях призначається вживання сечогінних засобів. Вони сприяють виведенню рідини з організму. Після цього з’являється сильна тяга до вживання їжі з вмістом солі. В цей період з рівною ймовірністю може хотітися як солоного, так і солодкого.
 • Алкоголізм. Етиловий спирт сприяє виведенню рідини з організму. Виникає порушення водно-сольового обміну, що призводить до того, що людині постійно хочеться солоного.

Будь-які зміни в організмі призводять до того, що людині постійно хочеться якихось продуктів. Виникнення аномальної тяги, що виявляється постійно, говорить про те, що пора звернутися до лікаря, особливо якщо відсутні видимі для неї причини.

Залишити коментар