Чому виникає відчуття, що хтось повзає по тілу?

Відчуття, що хтось повзає по тілу, знайоме багатьом і може викликати масу неприємних емоцій. Тим більше, що останнім часом серед його причин називають: нашестя комах-паразитів, нервові та психічні розлади, страшну патологію Моргелонів.

Насправді ці причини можуть бути самими різними: від самонавіювання до серйозних захворювань. З цієї статті ви дізнаєтеся про часті фактори, що викликають ці неприємні відчуття.

Причини дискомфорту

Причин для неприємних відчуттів на тілі безліч.

Усі їх можна розділити на кілька категорій:

 • комахи і паразити;
 • алергічні реакції, шкірні патології;
 • нервові і психічні розлади;
 • маловивчені хвороби (хвороба Моргелонів).

Зараження комахами і паразитами

Однією з головних причин, що викликає неприємні відчуття, що по тілу повзають комахи, є самі комахи та інші паразитують на людині організми. Нашкірні паразити бувають (воші, блохи, клопи) та підшкірні (гельмінти, кліщі).

Всі вони дуже малі, але здатні викликати не тільки вкрай неприємні відчуття, але і серйозні й навіть смертельні захворювання.

 • Головні воші. Педикулезу, так називається зараження вошами, схильні люди різних націй у будь-якому куточку Землі. Однак частіше хворіють там, де не дотримуються елементарних норм гігієни. Педикульоз небезпечний тим, що разом з ним можуть передаватися найважчі хвороби: тиф, різні види лихоманки.

Воші поселяються на волосистої частини тіла, повзають з місця на місце, харчуючись кров’ю людини і розмножуючись, відкладаючи яйця (гниди).

Інфекція поширюється дуже швидко, особливо серед дітей, які постійно знаходяться в контакті один з одним. Лікується педикульоз з допомогою спеціальних препаратів і механічного вичісування паразитів.

 • 2. Ришта. Живе під шкірою людини гельмінт Dracunculus medinensis, викликає найнебезпечніше захворювання дракункулез. Воно зустрічається в країнах Африки і Південної Азії. Джерелом зараження можуть стати водойми з застояної непроточною водою.

Гельмінти, що вражають організм людини, спочатку дуже малі, але за тим їх самка може досягати гігантських розмірів. Хвороба протікає дуже важко. Вона починається з того, що виникає стійке відчуття, що по тілу і під шкірою весь час хтось повзає і ворушиться. Незабаром це відчуття стають нестерпними.

Незважаючи на тяжкий перебіг захворювання, воно піддається лікуванню спеціалізованими препаратами. Без лікування дракункулез може викликати зараження крові, гангрену і смертельний результат.

 • Демодекс. Один з поширених кліщів, які паразитують на людях і тваринах. Він дуже малий, але здатний викликати сильне свербіння і роздратування, а також втрату волосся і ураження шкіри особи. Демодекс небезпечний тим, що може переносити велику кількість різних шкідливих бактерій і викликати спалахи різноманітних інфекційних захворювань.

Якщо людина інфікована цим кліщем довгий час, то можуть виникнути такі невідворотні наслідки, як ослаблення і втрата імунітету, погіршення самопочуття, дратівливість і нервозність, випадання волосся і вій. Прояви захворювання спочатку можуть бути досить слабкими: як ніби просто лоскотно, але потім перерости в нестерпний свербіж, що посилюється в нічний час. Лікування цього захворювання не проводиться спеціальними ліками під наглядом лікаря.

Як було сказано вище, паразитів, що викликають шкірний свербіж і неприємні відчуття, дуже багато. Для зараження ними характерні різні симптоми.

Однак є загальні ознаки ураження людини ними:

 • стійке відчуття повзання;
 • сильний свербіж, що посилюється вночі;
 • почервоніння і поразки на місці укусів або впровадження в шкіру.

Алергія і шкірні хвороби

На жаль, алергія стала одним з найпоширеніших явищ в 21 столітті. В даний час спостерігається реакція на самі різні речовини: продукти харчування, побутову хімію, косметику, шерсть тварин, лікарські препарати і багато іншого. В тому числі, на холод і сонячне світло.

Алергія має безліч симптомів і проявів. Серед них шкіра, яка постійно свербить, і стійке відчуття, що хтось повзає по тілу.

Цієї патології є такі хвороби, як шкірний дерматит, кропив’янка, дисгідрозі. Всі вони тільки погіршують стан хворого і проходять при повному лікуванні алергії.

До шкірних хвороб, які викликають на тілі відчуття повзаючих комах, можна віднести:

 • коросту;
 • псоріаз;
 • дерматомікоз;
 • лишай та інші.

Ознаки, характерні для алергічних і шкірних захворювань:

 • різні висипання і ураження шкіри;
 • погіршення самопочуття;
 • часто наявність вже відомого алергену.

Потрібно підкреслити, що чисто шкірних захворювань не буває. Причини цих хвороб можуть ховатися в порушення роботи внутрішніх органів, ослабленні імунітету, виникнення у навколишньому середовищі нових видів алергенів.

Нервові і психічні розлади

Повзають і рухливі комахи на тілі, постійний свербіж і занепокоєння – ці симптоми нерідко зустрічаються при нервових розладах і психічних захворюваннях.

Дане явище носить назву психогенний свербіж і може бути наслідком душевних хвороб, важких захворювань і травм. Відчуття того, що по тілу повзають комахи, є яскраво вираженою галюцинацією. Пацієнти розповідають про те, що вони відчувають на шкірі ворушіння черв’яків або мурах, покусування, лоскотання. При цьому відчуття виникає при ясній свідомості: хворий віддає собі звіт про те, де він перебуває і що з ним відбувається.

Психічного розладу частіше схильні жінки у віці старше 40 років. Поряд з галюцинаціями у них відзначається відчуття страху, безвиході і тривожності. Вони схоплюються, оглядають своє тіло, змахують неіснуючих комах.

Характерними ознаками психогенного свербежу є:

 • відсутність явних проявів захворювань та уражень шкіри;
 • інтенсивність проявів свербежу пов’язана з психоемоційним станом людини: стресом, депресією, пригніченістю;
 • перебільшення скарг та наявність самоушкоджень.

Лікування слід проводити під наглядом фахівця, у важких випадках у спеціалізованій клініці.

Маловивчені захворювання: Моргеллонова хвороба.

Останнім часом все частіше стали з’являтися повідомлення про загадкову і страшної хвороби Моргелонів, яка отримала назву за прізвищем сім’ї, в якій дитина вперше піддався невідомої патології. Досі хворобу недостатньо вивчена вченими-медиками для того, щоб дати її чітке офіційне опис. Існує безліч версій щодо її збудника.

У всіх випадках описуються схожі симптоми. Людина раптово починає відчувати, що по тілу ніби повзають комахи або його лоскоче травинка. Не надаючи цьому значення, він чекає, щоб неприємне почуття само пройшло. Але свербіж тільки посилюється. З часом він стає нестерпним. Хворі доводять себе до нестями, намагаючись позбутися від сверблячки й печіння. Описані випадки, коли вони розкривають уражені ділянки, з яких виходить щось, схоже на ущільнені нитки.

Серед версій виникнення хвороби найбільш реальними вчені називають дві.

 1. Збудник Моргеллоновой хвороби – маловивчений, що живе під шкірою людини грибок, який постійно мутує і приймає форму живих волокон. Крім уражень шкіри у хворих спостерігаються нервові розлади, втрата апетиту, судоми;
 2. Результат вживання в їжу генномодифікованих продуктів. У процесі вживання м’яса, молока, овочів та інших продуктів, що містять гени-мутанти, відбуваються зміни в організмі людини, які проявляються у вигляді цієї страшної хвороби.

В даний час можна сміливо стверджувати одне – хвороба поширена мало і, на жаль, мало вивчена.

Серед інших версій її походження:

 • мутація відомих збудників шкірних захворювань: корости, лишаю і так далі;
 • масовий психоз, викликаний засобами інформації;
 • випробування біологічної зброї.

Як би те ні було, якщо ви відчули, що вас переслідує відчуття повзаючих по тілу комах чи вас не мучить проходить шкірний свербіж, зверніться до лікаря. За допомогою лабораторних аналізів він встановить точну причину проблеми і вкаже шлях її вирішення. Будьте здорові!

Залишити коментар