Чому свербить в задньому проході?

Анальний свербіж — дратівлива, обтяжлива, незручна проблема. Поскаржитися на таку лікаря зможе не кожен. Між тим, причиною свербіння в області анусу можуть бути досить серйозні захворювання, ігнорування яких може призвести до наслідків для здоров’я. Чому свербить в задньому проході у дорослих і дітей і що можна з цим зробити?

Почесалось і пройшло?

Свербіж в області заднього проходу визначають як не терпіла зволікання потреба в чесании, механічному подразненні (зазвичай за допомогою нігтів та різних підручних засобів) області анального отвору. Відчуття жару, стиснення, лоскоту або болі змушують свербіти, що дає тимчасове полегшення. Шкіра в цьому місці червоніє, іноді розвивається бактеріальна інфекція.

Начебто нешкідлива проблема часто призводить до того, що люди замикаються у собі, стають нервовими, образливими, схильними до необґрунтованим спалахів гніву. Дискомфортні відчуття можуть бути такими сильними, що здатні порушити повсякденну активність людини, призвести до безсоння, хронічної втоми, зменшити ефективність діяльності. Порушуються соціальні контакти, бо хворі намагаються їх обмежити. Настрій падає, у деяких справа доходить навіть до депресії! Страждають від цього і самі хворі, і їх оточення.

Як і всі хворобливі стани, пов’язані з таким ділянкою тіла, цей симптом вважається ганебним. Люди не хочуть зізнаватися в ньому навіть лікаря і можуть дуже довго страждати, нічого не роблячи. Між тим, анальний свербіж можна успішно вилікувати — потрібно тільки з’ясувати, чому свербить в задньому проході в конкретному випадку.

Звідки береться надокучливий свербіж?

Причини свербіння заднього проходу далеко не завжди пов’язані з хворобами. Його можуть викликати:

 • як відсутність належної гігієни, так і надмірна старанність в цьому питанні (наприклад, занадто часте видалення волосся);
 • неправильне харчування — вживання великої кількості спецій і приправ, кави, алкоголю, шоколаду;
 • дефіцит деяких вітамінів, особливо а і D;
 • схильність до надмірної пітливості в цій області тіла.

А може, це хвороба?

Чому свербить в задньому проході у жінок і чоловіків? Причин такого «сороміцького» симптому досить багато. Існує досить велика група пацієнтів з так званим ідіопатичним анальним сверблячкою, джерела якого встановити так і не вдалося. Однак у більшості випадків винуватця виходить знайти і знешкодити.

 • Паразити. Зазвичай мова йде про ентеробіозі, зараження гостриками. Це найпопулярніший відповідь на питання, чому у дитини свербить в задньому проході. Захворювання стосується, насамперед, малюків 5-6 років. Його симптоми – сильний свербіж в області заднього проходу, дратівливість, збудженість, зниження апетиту, скреготіння зубами по ночах. Лікування грунтується на ретельному дотриманні особистої гігієни і застосування протипаразитарних препаратів.
 • Грибкова інфекція. Крім наполегливої свербіння в області заднього проходу для неї характерна поява чітко відмежованих шелушащихся цяток, на периферії яких видно невеликого розміру папули. Для лікування використовуються місцеві протигрибкові креми та мазі.
 • Бактеріальна інфекція. Найчастіше викликається стафілококами і стрептококами. Для лікування застосовуються антибіотики.
 • Проктологічні захворювання. До цієї групи відноситься, насамперед, геморой і анальні тріщини. У їх випадку проблема свербежу пов’язана з подразненням шкіри через запальних виділень із заднього проходу. Займаються нею проктологи і хірурги.
 • ІПСШ, зокрема, кандидоз, трихомоніаз. Зазвичай до анусу «підключаються» статеві органи, даючи знати про хвороби «нехорошими» виділеннями, болем під час сексу і т. п.
 • Захворювання шкіри. Це стосується в основному псоріазу і позбавляючи з локалізацією змін в області прямої кишки. Проблема знаходиться в компетенції лікаря-дерматолога.
 • Алергія. Найчастіше мова йде про контактної її різновиди. Організм реагує на подразники в пральних порошках, креми, мило та засоби для інтимної гігієни. Якщо винна саме алергія, лікування спрямоване на усунення провокуючих її чинників, медикаменти ж у цьому випадку відіграє не менш значущу роль.
 • Внутрішні хвороби. Свербіж «в цікавому місці» може відзначатися при цукровому діабеті, деяких проблемах підшлункової і печінки, інтоксикації організму, дисбактеріозі та інших недугах ШКТ.
 • Психічні порушення, стреси. Чому свербить в задньому проході у дорослих в цьому випадку? Свербіж викликано в основному тим, що пацієнти нервово розчісують, роздирають шкіру. Оскільки багато з таких хворих не дбають належним чином про особистої гігієни, у них дуже швидко додатково розвивається бактеріальна інфекція, що ще більше підсилює потребу свербіти. Часто таке явище спостерігається у пацієнтів з депресивними розладами, хронічною тривожністю, з порушеннями з групи неврозів.
 • Пухлина, що розвивається в області прямої кишки, — порівняно рідкісна, але теж можлива причина.
 • «Чоловічі» хвороби – аденома простати, хронічний простатит.

Як вгамувати бажання свербіти?

 • Залежно від причини лікування може бути різним, але в будь-якому випадку акцент робиться на особистій гігієні. Рекомендується ретельно мити анальну область вранці і ввечері, а також після кожної дефекації. Вода повинна бути річної, чистої, з додаванням м’якого мила. Дуже важливо, щоб область промежини після процедур залишалася сухою, її потрібно акуратно і ретельно висушувати за допомогою м’якої, не дратує тканини.
 • Значиму роль грає вибір нижньої білизни. Краще віддати перевагу бавовні та іншим натуральним матеріалам, уникати синтетики. Вона збільшує потовиділення в цій зоні і тим самим робить свербіж сильніше.
 • Важливо дбати про ритмі роботи кишечника, оскільки пронос і запор і посилюють симптом. Тому потрібно їсти побільше продуктів, що містять клітковину (фруктів і овочів).

Спектр захворювань, які дають такий неприємний симптом, як свербіж в області заднього проходу, на подив широкий. Щоб виявити винуватця, можливо, доведеться витратити чимало часу і грошей на обстеження. Однак у багатьох випадках проблему вдається вирішити «малою кров’ю» – збалансувавши особисту гігієну, раціон і переглянувши гардероб.

Залишити коментар