Чому сеча має яскраво-жовтий колір? Що впливає на кольор урини?

Колір сечі – досить важливий показник, що характеризує активність обмінних процесів в організмі. Тим не менше люди дуже рідко звертають на нього увагу. У нормі її забарвлення жовтий, але він змінюється за різних причин.

Межею норми вважається також яскраво-жовта сеча, але занадто інтенсивне забарвлення в ряді випадків є ознак порушень у роботі організму.

Насиченість кольору урини обумовлена її концентрацією, а також кількістю містяться в ній пігментів.

Вплив їжі, пиття та ліків

Незважаючи на те що яскраво-жовтого забарвлення сечі у ряді випадків свідчить про будь-яких недугах організму, відразу засмучуватися при його виявленні не варто – можливо, це явище зумовлене вашим раціоном.

Речовини, що дають урині такий пігмент, що містяться в таких продуктах:

 • Моркву і сік з неї;
 • Гарбуз;
 • Буряк. Цей продукт зазвичай дає червонуватий пігмент, але і жовтий відтінок від неї з’являтися теж може.

Яскраво-жовтий колір сечі зазвичай з’являється, якщо ви вживали в їжу продукти з барвниками. Останні у великій кількості містять і газовані напої.

Деякі медикаменти теж можуть впливати на забарвлення урини:

 • Вітаміни групи B, вітамін C та A;
 • Похідні 5-нітрофурану;
 • Деякі види антибіотиків.

Навіть якщо сам медикамент не сприяє зміні пігменту біологічної рідини, такий ефект можуть дати барвники, що містяться в оболонці капсули.

Основні причини

Якщо явище не обумовлено прийомом певних препаратів, їжі або напоїв, пояснити його можна і іншими факторами:

 • Зневоднення. Ховатися його причини можуть у підвищеному потовиділенні, кишкових захворюваннях, діареї, блюванні, прийом проносних препаратів, токсикоз при вагітності і т. д. Необхідно стежити за тим, щоб споживалося нормальна кількість рідини, щоб не допустити зневоднення;
 • Гострі кишкові інфекції;
 • Набряклість;
 • Годування груддю.

При посилених фізичних навантаженнях, підвищеному потовиділенні, отримання організмом рідини в недостатній кількості спостерігається посилене всмоктування рідини в нирках для компенсації її нестачі. Це і є однією з причин того, чому сеча яскраво-жовтого кольору.

У ряді випадків рідина в організмі затримується, при цьому ознаками цієї проблеми є зневоднення.

До хвороб, які зумовлюють дане явище, відносяться:

 • Хронічна серцева недостатність;
 • Цироз печінки;
 • Гестоз при вагітності.

При затримуванні в організмі рідини з’являються набряки, бо вона затримується в міжклітинному просторі.

Одне з серйозних порушень організму, про який іноді говорить дане явище – порушення обмінних процесів.

У тому числі мова може йти про утворення надмірної кількості солей, а це згодом призводить до появи піску або навіть великих каменів. Лікарі відзначають, що виділення концентрованої сечі протягом тривалого часу – одна з передумов сечокам’яної хвороби.

Ховається причина того, що сеча жовта з яскравим відтінком, у ряді випадків у індивідуальних особливостях організму, а також в спадковості.

У дітей

Сеча дитини, як і біологічна рідина дорослої людини, може змінювати свій пігмент навіть кілька разів в день.

У новонародженого першого тижня життя відбувається налагодження роботи всіх органів, і супроводжується цей період різними змінами. При цьому яскраво-жовтий колір урини і є одним з ознак даних змін, «налаштування» роботи організму.

Тим не менш стежити за пігментом біологічної рідини в подальшому необхідно, оскільки якщо відтінок урини не прийде в норму, не виключено, що він є сигналом про вроджених патологіях та інші проблеми зі здоров’ям малюка. В цьому випадку потрібно обов’язково відвідати лікаря.

Яскраво-жовтий відтінок сечі у новонароджених нерідко буває і ознакою жовтяниці, з якої вони нерідко стикаються. Іншими симптомами жовтяниці є пожовтіння очей і шкіри, світлий стілець.

Даний симптом може бути ознакою хвороб печінки, тому при його прояві краще все ж звернутися до лікаря.

У дітей дошкільного і шкільного віку таке явище нерідко спостерігається, як і у дорослих, внаслідок зневоднення і вживання їжі та напоїв, в яких містяться барвники.

При вагітності

Це стан провокує кардинальні зміни в організмі.

Змінюється колір сечі при вагітності з наступним причин:

 • Гормональні зміни;
 • Посилення апетиту і як наслідок, збільшення прийому їжі;
 • Збільшення навантаження на сечовий міхур, нирки;
 • Зміни водно-сольового обміну.

Постійно мінливий пігмент біологічної рідини, поява гнійних виділень – сигнали, на які слід звернути увагу, оскільки вони можуть говорити про патологіях. В цих випадках обов’язково варто відвідати лікаря.

Іноді урина приймає і коричнево-жовтого відтінку, і якщо пігмент не більше ніж через добу зникає, приводу для занепокоєння немає. Якщо ж він зберігається протягом тривалого часу, не виключено, що це сигнал про хворобах нирок, сечового міхура або печінки.

У деяких жінок сеча при вагітності може бути яскраво-жовтою через гестозу – стані, схожого з токсикозом на ранніх термінах виношування дитини. У цьому випадку урина іноді піниться, а при її аналізі зазвичай виявляється підвищений вміст в ній білка. Це стан небезпечно тим, що в яскраво вираженій формі вона не тільки доставляє майбутній мамі дискомфорт, але і нерідко є провокатором передчасних пологів.

Чоловічий організм і його особливості

Коли проводиться аналіз біологічної рідини, враховується не лише її забарвлення, але і наявність або відсутність в ній виділень сечостатевої системи, прозорість.

В організмі чоловіків і жінок може спостерігатися надмірна кількість лейкоцитів, що обумовлює специфічні виділення з статевих шляхів, а їх забарвлення може мати колір в діапазоні жовтий – жовто-зелений. Точні причини явища дозволить встановити тільки комплексне обстеження, але потрібно знати, що надлишок лейкоцитів свідчить про запальних процесах в організмі.

Про що іноді говорить яскраво-жовта сеча у чоловіків?

 • Хвороби нирок;
 • Запальний процес в сечівнику;
 • Простатит;
 • Уретрит.

Додатковим симптомом практично у всіх цих випадках є злипання губок сечовипускального каналу, в силу чого на них накопичуються виділення. Якщо у жінок сеча має яскраво-жовтий колір і піниться, це нерідко говорить про надлишок в ній білка, тоді як для чоловіків таке явище – сигнал про потрапляння в сечу сперми. І один і другий випадок – привід для звернення до лікаря. Коли у дорослої людини або дитини помічено таке явище, як яскраво-жовта сеча, необхідно згадати, що він їв, пив, не брав яких-небудь ліків.

Потрібно поспостерігати, чи зберігається пігмент протягом тривалого часу.

Проаналізуйте, не віддається ваш організм зневоднення, і якщо це так, виправте свій питний режим.

Якщо сеча довго зберігає яскраво-жовтий колір, при цьому причини того не виявлено, і застосовані заходи не дають результатів, зверніться до лікаря. Бездіяльність у цьому випадку нерідко призводить до розвитку сечокам’яної хвороби та інших негативних змін в організмі.

Залишити коментар