Чому нам сняться страшні сни?

Кожна людина у своєму житті стикалася з таким неприємним явищем як кошмари. Вони знятися абсолютно всім людям, але з різною частотою. Іноді страшний сон приходить після важкого трудового дня і нічний відпочинок не приносить ніякого полегшення, ранок настає похмурий і заспане. У більшості випадків після нормалізації настрою, стану тіла і «ситуації на роботі» погані сни відступають, і людина може виспатися і відпочити.

Однак іноді вони переслідують людину кожну ніч, залишають неприємний осад і псують настрій на весь день.

Мучать ці бачення і маленьких дітей, що доставляє їм і їхнім мамам чимало турбот.

Тому пошуками відповіді на питання, чому людям сняться страшні сни, зайняті багато дослідників і вчених.

Що це таке?

Сновидіння – це одна з найзагадковіших і незвіданих сфер нашої психіки. Чому і до чого нам сняться страшні сни намагаються з’ясувати і вчені, і звичайні люди, які регулярно стикаються з цим явищем.

Всі жахи, які до нас приходять в різні періоди життя, прийнято поділяти на нічні страхи і кошмари, між якими існує кілька відмінностей, а саме:

  • Кошмари приходять людям у фазі швидкого сну, мають досить складний, часом навіть заплутаний сюжет і можуть нагадувати цілий «фільм». Прокинувшись після такого сну людина мало що пам’ятає, в основному в пам’яті спливають якісь непов’язані між собою уривки. Однак, відчуття невимовного страху, пригніченості і жаху залишаються надовго. Саме після таких нічних видінь люди прокидаються в «холодному поту», з прискореним серцебиттям і криком (т. к. в такому стані відбувається потужний викид адреналіну);
  • Нічні страхи – це сновидіння, відвідують людини в глибокій фазі нічного відпочинку, найчастіше приблизно через 2 години після засипання. Такі «фільми» тривають недовго – близько двох-трьох хвилин і відрізняються простим сюжетом. Однак нічні страхи здатні налякати людину не менше, ніж «повнометражна страшилка».

Особливо чутливі люди можуть весь день залишатися під враженням від побаченого в сновидінні, що негативно позначається на концентрації уваги і працездатності.

Хто їх бачить найчастіше?

Причини, за якими до нас приходять нічні страхи, поки ще не остаточно не встановлені, але вчені продовжують вивчення цього явища. Відомо тільки, що погані і тривожні сни набагато частіше сняться людям під час психологічного кризи.

Основними причинами появи нічних «фільмів жахів» можуть стати:

  • постійний стрес на роботі, який переноситься в домашню обстановку;
  • хронічне перевтома (як фізичне, так і моральне);
  • стан депресії.

Більше за інших схильні таким поганим снам люди, що зіштовхуються з сильними нервовими і психологічними навантаженнями. Буває, що таких людей протягом багатьох років переслідує один і той же «нічний фільм».

Давно доведеним є той факт, що стати каталізатором появи кошмарів може стати прийом лікарських препаратів і надмірна «любов» до спиртних напоїв і жирної їжі.

На жаль, маленькі діти також бачать страшні сни і дуже цього лякаються. Чому ж дитині можуть снитися страшні сни, адже великих стресів і неприємностей на роботі у нього поки немає?

Страшні сни у дітей є результатом підвищеної емоційності та вразливості, а також нездатність сприйняття великого обсягу інформації, яка продовжує «перетравлюватися» мозком в нічний час. Тому у меленьких дітей нічні страхи і кошмари безпосередньо пов’язані з тим, що саме дитина бачив вдень і про що він найбільше переживав останнім часом.

Що робити і як боротися?

Всіх тих, хто схильний нічним кошмарам, цікавить питання, що робити, якщо постійно сняться страшні сни, адже вони заважають повноцінно відпочивати вночі і працювати вдень. Як позбутися від страшних снів?

Звичайно ж, найкращим способом позбавлення від жахів і страхів є звернення за допомогою до професійного психолога.

Особливо потрібна така допомога дитині, якого мучать страшні сновидіння. Психолог допоможе визначити, що ж є причиною їх появи і підкаже, як скоріше від них позбутися.

На думку психологів, кошмари приходять до нас, щоб вказати на якісь проблеми, існуючі в нашому житті і потребують негайного вирішення.

Якщо ми не розуміємо, що означає сон, чому воно приходить і як нам треба діяти далі, нічого не робимо, воно буде повторюватися знову і знову, наполегливо нагадуючи про існуючу проблему. І тільки після того як проблема буде знайдена і усунена, від кошмарів можна буде позбутися.

Якщо запобігти повторній появі кошмару не вдалося, не варто впадати у відчай і припиняти пошуки причин його появи. А вже зі сну сновидіння фахівці рекомендують забути і ніколи не згадувати. Як швидко забути страшний сон і підняти собі настрій?

Дуже просто, отже фахівці рекомендують:

  • Вчіться керувати своїми сновидіннями. Потрібно постаратися справитися з ситуацією – втекти від погоні, перемогти ворога, встигнути на поїзд тощо;
  • Відразу після пробудження й усвідомлення того, що кошмар знову «приходив» вимовте фразу: «Куди ніч йде, туди й сон йди». Це допоможе розмежувати ніч та ранок і залишити всі переживання і страхи у сні;
  • «Розміняйте сновидіння» – побачивши жах, відразу після пробудження розкажіть про це оточуючим і звільніть себе від спогадів і необхідності обговорювати його з самим собою, що абсолютно ні до чого не призведе, крім ще більшої розгубленості;
  • Спробуйте відновити в реальності події кошмару, реконструювати хоча б їх частину і переконайтеся в тому, що нічого страшного в них насправді немає.

Вище перераховані маніпуляції допоможуть зменшити вплив страшних снів на ваш настрій, однак вони не в силах запобігти їх повторній появі. Тому пошуки причин виникнення цих кошмарів припиняти не варто.

Пам’ятайте про те, що нічний відпочинок є основою складовою нормальної життєдіяльності людського організму, без нього неможливо повноцінно працювати, веселитися, спілкуватися з сім’єю і друзями.

Для того щоб нічний відпочинок став більш спокійним і в ньому не були присутні тривожні сновидіння потрібно ретельно до нього підготуватися: провітрити приміщення, прибрати всі зайві предмети, яких не повинно бути в спальні, прийняти теплий душ, почитати гарну книгу або послухати спокійну музику.

Залишити коментар