Чому кал чорного кольору у вагітних?

Колір, запах і консистенція стільця репрезентативними вважаються показниками стану здоров’я травної системи. Почорніння калу часто пов’язано з вживанням в їжу певних продуктів. Однак чорний стілець може бути й ознакою отруєння або кровотечі. А наявність болю і температура – привід відвідати лікаря. Чому кал чорного кольору?

Причини фарбування калу в чорний колір

Кал на 75% складається з води і на 25% з твердих речовин, у тому числі з волокон, жиру, білків, неорганічних елементів, таких як кальцій і фосфат, кишкових клітин і бактерій. В нормальних умовах фекалії коричневі. Колір стільця залежить від того, що ви їсте, і може легко змінюватися, стаючи світліше або темніше. Такі короткострокові зміни не вважаються приводом для занепокоєння. А ось якщо зміни кольору і консистенції калу стають постійними, це може бути симптомом серйозних проблем зі здоров’ям.

Чому буває чорний колір калу? Всі причини можна умовно розділити на дві групи:

 • фактори непатологічного характеру, пов’язані з дієтою або вживанням певного виду медикаментів;
 • патологічні зміни організму, викликані захворюванням або отруєнням.

Перед тим як приступити до необхідних досліджень з метою визначення причини чорного стільця, лікар починає ставити питання, щоб краще зрозуміти конкретний аспект, який привів пацієнта на консультацію. Спочатку він розглядає будь-які харчові або лікарські причини, якщо зміна кольору випорожнень описується, як «став трохи темніше» без яких-небудь конкретних симптомів.

Дієтичні причини темного стільця

Дійсно, деякі продукти можуть тимчасово вплинути на зміну кольору калу на чорний:

 • фрукти, такі як чорна смородина, ожина, гранат тощо;
 • овочі, наприклад, буряки;
 • кров’яна ковбаса;
 • лакриця або, як її ще називають, солодка;
 • харчові добавки або ліки, збагачені залізом;
 • препарати, що містять вісмут, який використовується для лікування певних захворювань шлунково-кишкового тракту;
 • харчові добавки з активованим вугіллям.

Можливі патології

Виключивши можливість того, що чорний стілець викликаний доброякісними причинами, лікар призначає аналізи і обстеження для виявлення природи такої зміни. Часто чорний кал вказує на наявність прихованої крові у фекаліях. Утворюється речовина, яка називається меленою. Воно складається з частково перевареної крові, надає стільця дегтярный колір і дуже неприємний запах.

Наявність крові може бути викликано кровотечею в будь-якому органі травної системи з таких причин, як:

 • Розрив варикозного розширення стравоходу. Захворювання, із-за яких збільшується тиск у венозній системі печінки, можуть викликати варикозне розширення вени в стравоході. Найбільш поширеним з них є цироз. На додаток до крові в стільці в такій ситуації може виникнути слабкість. Якщо втрати крові значні, необхідно негайно звернутися до лікаря. При відсутності лікування розрив варикозного розширення стравоходу може призвести до смерті.
 • Виразка шлунка або дванадцятипалої кишки.
 • Рак кишечника. По мірі прогресування раку тканини кишечника стають крихкими і легко рвуться.
 • Ерозія дивертикула товстої кишки. Дивертикули являють собою невеликі кишені розміром з виноград, які розвиваються уздовж зовнішньої стінки товстої кишки. Ерозія таких випинань викликає кровотечу, тому що в них зосереджено багато дрібних кровоносних судин. Але така патологія зустрічається досить рідко.
 • Запальні патології кишечнику, такі як хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт. Вони часто супроводжуються діареєю і болем в животі.
 • Геморой або тріщини заднього проходу.
 • Кров також могла потрапити в стравохід в результаті її проковтування під час носового або горлового кровотечі.
 • Синдром Меллорі-Вейса – розрив тканини, розташованої на стику стравоходу і шлунку, що викликає рясну кровотечу. Супутні симптоми — біль у животі, блювання.

Попадання всередину організму токсичних речовин може викликати потемніння випорожнень. Чорний кал також з’являється внаслідок отруєння свинцем. У цьому випадку у фекальних масах мелена не утворюється.

Чому у вагітних кал чорного кольору? Фарбування фекалій в темний колір у майбутніх мам найчастіше відбувається в результаті прийому полівітамінних комплексів, які багаті вмістом заліза. Якщо це не пов’язане з прийомом вітамінів, то причини, описані вище, можуть мати місце і у вагітних.

Чому кал чорно-зеленого кольору? Фарбування фекальних мас в такі відтінки, швидше за все, пов’язано зі швидкістю кишкового транзиту харчового комка. Вміст кишечника в процесі перетравлення взаємодіє з жовчю. Вона і додає нормальний колір калу, до якого ми всі звикли.

У разі порушення швидкості кишкового транзиту, викликаного низкою факторів, включаючи харчове отруєння, змінюється час впливу жовчі. При занадто швидкому її проходження у вмісті кишечника залишається багато білірубіну, який і надає калу темно-зелений відтінок.

Кров в калі у дітей

Схематично розрізняють три ситуації:

 1. Стілець нормальний, але фекалії містять дрібні кровоносні сітки. Причина кровотечі, швидше за все, в задньому проході. Це випадок тріщин, викликаних ректальним термометром або запором.
 2. Наявність крові в калі при проносі дуже часто є наслідком подразнення анального отвору або кишечника рідкими фекальними масами. Зазвичай таке кровотеча проходить разом з поносом, але повідомити про це лікарю слід.
 3. Викид крові через задній прохід. Зверніться до лікаря, особливо якщо є й інші симптоми, такі як біль у животі, блювання і температура.

У будь-якому випадку, з будь-якою патологією були пов’язані зміни кольору калу, не відкладайте візит до лікаря, тому що з плином часу ваш стан може погіршитися. Будьте здорові!

Залишити коментар