Чому дітям не можна дивитися телевізор: шкода, вплив, як відучити

Вплив телевізора на дитину у наш час дуже велика, адже навіть дворічні малюки часто віддають перевагу загальноприйнятим дитячим іграм «в доктора» і «дочки — матері» перегляд мультфільмів і рекламних роликів. А спроби вимкнути телевізор і переключити дитину на малювання або рольову гру і викликають бурхливий протест.

Реакція батьків на те, що відбувається теж не завжди однозначна: багато, махнувши рукою, дозволяють залишити включеним телевізор, адже тоді можна зайнятися поточними справами. Хтось намагається відучити активно: строго дозує час і кількість перегляду мультфільмів і телепередач, видаючи чергову «дозу» в якості заохочення.

Деякі батьки взагалі ігнорують телебачення в принципі, але з успіхом компенсують його відсутність, заохочуючи тривалі комп’ютерні ігри або перегляди мультфільмів в планшеті.

У той же час дитячі лікарі та освітяни б’ють на сполох: багато дошкільнята, ще не почавши навчання в школі, вже страждають порушеннями зору, розлад уваги, соматичними захворюваннями (головні болі, болі в спині, проблеми з травленням). Фахівці стверджують, що шкоду телевізора для дітей очевидний, а неконтрольований перегляд телевізійних програм завдає непоправної шкоди здоров’ю і психічному розвитку дитини.

Чому дітям не можна дивитися телевізор?

Існує ряд показників, що характеризують розвиток маленьких дітей:

  • емоційно-вольова сфера;
  • мовленнєві навички ;
  • здатність до творчості;
  • фізіологічні особливості організму;
  • стан нервової системи.

Саме ці параметри страждають в першу чергу від надмірного «спілкування» малюка з блакитним екраном і є найважливішими причинами чому дітям не можна дивитися телевізор занадто довго.

Емоційно-вольова сфера

Підміняючи живе спілкування з однолітками на прогулянці або рольові ігри віртуальним участю в житті телевізійних героїв, дитина не отримує належного розвитку своїх емоційно-вольових якостей.

Він не проживає відбуваються події, як би не була велика його емоційна залученість, він завжди залишається глядачем. Так, герої мультфільму можуть навчити його ділитися, бути добрим і слухняним, але поки він сам не проживе ці ситуації, будучи учасником, а не глядачем, необхідний життєвий досвід не закріпиться. А бути учасником, сидячи біля телевізора неможливо, особливо якщо дитина проводить біля нього багато часу, збиток прогулянок і спілкуванню з однолітками.

Здатність до творчості, розвиток фантазії

Будь телевізійний продукт – будь то навіть самий добрий мультфільм або інтелектуальна розвиваюча телепередача небезпечні, насамперед, тим, що являють собою свого роду «готовий рецепт, неважливо чого – життєвої ситуації чи розповіді на тему, як правильно виліпити кішку з пластиліну. Отримати рецепт і, слідуючи йому, зробити що-небудь завжди легше і простіше, ніж придумати щось самостійно, проявивши фантазію і творчий підхід. Таким чином, творчий порив дитини заздалегідь нейтралізується, коли телевізійний сюжет надає йому готовий шаблон дій.

Повноцінне розвиток мовлення

Здавалося б, перегляд якісних мультфільмів і фільмів має лише сприяти розвиткові мови, адже дитина слухає грамотних акторів, поповнює свій мовний запас новими словами. Між тим все не так просто.

Мова розвивається більшою мірою саме тоді, коли мовний апарат максимально задіяний: коли дитина сам вимовляє слова і звуки, конструює речення, вибудовує діалоги, тобто в процесі безпосереднього людського спілкування.

У дітей, які проводять багато часу перед телевізором, безумовно, є шанс поповнити свій словниковий запас, активно вводячи в нього нові, почуті по телевізору слова. Але це станеться тільки в тому випадку, коли дитина багато і продуктивно спілкується з однолітками, вчить і розповідає напам’ять вірші, постійно зміцнює свої мовні навички. Однак час, проведений біля телевізора, не завжди компенсується прогулянками й спілкуванням з однолітками, а часто, навпаки переважає.

Концентрація уваги і посидючість

Сучасний телевізійний продукт, яким заповнені блакитні екрани, на жаль, не сприяє розвитку посидючості і зосередженості. Більш того, дитячі неврологи стверджують, що такий частий нині діагноз, як синдром дефіциту уваги, багато в чому викликаний саме безконтрольним переглядом в ранньому дитинстві сучасних дитячих мультсеріалів і реклами.

Проведіть невеликий досвід: порівняйте, за який час розгортається, здавалося б простенький сюжет будь-якого старого дитячого мультсеріалу, наприклад, «38 папуг» і сучасного — «Маша і ведмідь». Як часто змінюється картинка? Коли і як говорять персонажі, і кажуть взагалі? Скільки часу відведено на розвиток сюжету? Результати напевно вас змусять задуматися.

Швидка зміна картинки, постійне хаотичний рух героїв протягом мультфільму, зойки і вигуки (а не нормальна членороздільна мова), все це сприяє формуванню у дітей так званого «кліпового» мислення. Особливо сильно такому сприйняттю сприяє перегляд реклами, причому не тільки переглядати, але і пасивне перебування в зоні включеного телевізора, з нескінченним потоком рекламних роликів.

В результаті сприйняття дитини як би розірвано – він може володіти великою кількістю інформації, але не в змозі аналізувати і робити висновки. Йому важко довго зосереджуватися на чомусь одному, він не любить заняття вимагають концентрації уваги і посидючості.

Коли ж і скільки можна дивитися телевізор маленьким дітям?

Психологи і педагоги будуть категоричні в своїх рекомендаціях – дітям до трьох років краще не дивитися телевізор взагалі. Однак далеко не всі сучасні батьки можуть піти на цей подвиг, і їх можна зрозуміти, адже іноді включити мультфільми – це єдина можливість зробити необхідні домашні справи.

Тому, вирішуючи, скільки часу дитині можна подивитися мультфільми, потрібно мати на увазі наступну інформацію:

  • До року украй небажано починати знайомство дітей з телебаченням.
  • У віці від 1 до 3-х років малюкам можна дивитися телевізор не більше 20-30 хвилин в день.
  • У віці 3-5 років дитині можна включати телевізор не більше 40-50 хвилин в день. При цьому бажано, щоб перегляд ділився на кілька частин.

Важливо:

Вечірній перегляд мультфільмів повинен закінчитися не пізніше, ніж за дві години до сну! Інакше можна опинитися стати свідком дитячої вечірньої істерики і сліз, а також тривожного нічного сну.

Як відучити дітей від телевізора?

Відповідь на це питання дуже простий. Відучити дитину від телевізора дуже просто, якщо запропонувати йому цікаві альтернативні варіанти проведення часу. Причому не важливо, що він віддасть перевагу, тривалі прогулянки у дворі з однолітками або відвідування спортивних або творчих гуртків.

Важливо, щоб інтелектуальний простір дитини, його потреба в отриманні інформації про навколишній світ була задоволена максимально альтернативними телебаченню джерелами – читанням книг, спілкуванням з друзями і родичами, відвідуванням спеціалізованих секцій. Майте на увазі також, що відучити дітей від телевізора неможливо, якщо їх батьки проводять перед блакитним екраном багато часу. Якщо телевізор включається рано вранці, і не вимикається до глибокої ночі.

Пам’ятайте, що телебачення не даремно вважається одним із найважливіших винаходів людства. Дозований перегляд якісних мультфільмів і фільмів, цікавих науково-популярних передач може бути вельми корисний підростаючим почемучкам і всезнайок.

Дуже важливо, щоб дитина міг провести грань між життям телевізійної і життям справжньої, міг критично осмислювати пропоновану телевізором інформацію, щоб він усвідомлював необхідність безпосереднього людського спілкування.

Передача на тему шкоди і впливу телевізора і комп’ютера на дитину. Коли і скільки часу можна дивитися телевізор ребену:

Залишити коментар