Чому бурлить в животі?

З гучним виразним бурчанням і бурлінням в черевній порожнині стикався, мабуть, кожна людина. Дуже важливо розуміти, коли така ознака абсолютно безпечний, а коли проявляється в рамках симптомів якогось захворювання. Чому вирує в животі і як впоратися з дискомфортним станом?

Невинна особливість або тривожний симптом?

Дуже часто бурчання в животі виникає в самий невідповідний момент. І проблема в тому, що швидко усунути це явище неможливо. Всі звуки в животі викликані переміщенням рідин і газів у кишечнику. Чинників такого «поведінки» шлунково-кишкового тракту чимало.

Однією з найбільш поширених причин є голодування, але нерідко подібними звуками супроводжуються і досить серйозні хвороби. І якщо спосіб усунення голоду для нас очевидна, то в інших випадках важливо враховувати всі обставини виникнення бурчання в животі.

Людина, що стикається з періодичними або постійними звуками в животі, напевно знає, коли вони з’являються найчастіше. Спостереження за поведінкою своєї травної системи допоможе встановити причину і впоратися з проблемою. Наприклад, любителі жирної їжі, газованих напоїв і алкоголю можуть сміливо покладати відповідальність на свої гастрономічні уподобання.

Інша справа, якщо бурчання доповнюється іншими симптомами начебто здуття живота або больових відчуттів. Такий симптоматичний комплекс часто свідчить про наявність дисбактеріозу і вимагає спеціального лікування.

Чому в животі вирує після їжі?

Бурчання перед їжею в стані сильного голоду знайоме більшості людей. Але буває так, що звуки і характерні відчуття з’являються раптово навіть після щільного обіду або вечері. У цьому випадку можна судити про деякі збої в роботі травної системи.

  • Щоб зрозуміти, чому в животі вирує після прийому їжі, потрібно, в першу чергу, звернути увагу на раціон. Газована вода, спиртні напої і важкі страви можуть викликати короткочасні дискомфортні прояви.
  • Після їжі може проявити себе і таке захворювання, як дисбактеріоз. Якщо разом з бурчанням ви відчуєте біль, здуття і раптовий позив до дефекації, то напевно вам довелося зіткнутися саме з ним. Як відомо, в нашому кишечнику мешкають мільйони бактерій — як корисних, так і потенційно небезпечних. Певні чинники (наприклад, антибактеріальне лікування) призводять до загибелі важливих для людського тіла мікроорганізмів, в результаті чого і розвивається дисбактеріоз. Ця проблема вкрай неприємна в повсякденному житті, оскільки наполегливо нагадує про себе навіть після маленького перекусу.
  • Початкові стадії гастриту теж можуть проявлятися подібним чином. Після відвідування лікаря-гастроентеролога ви отримаєте рекомендації щодо раціону, рятівного при такому недугу. Дотримання цих правил допоможе позбутися від симптому і зупинити розвиток захворювання.

Чому кишечник постійно бурчить?

Багато дівчат і жінки, які захоплюються дієтами, мучаться від перманентного бурчання. Але що, якщо причина не в голоді? Коли у людини вирує в животі кожен день, незалежно від харчування та інших факторів, це серйозний привід проаналізувати свій спосіб життя.

Дисбаланс кишкової мікрофлори (дисбактеріоз) призводить до посиленого газоутворення, що проявляється у вигляді звуків з живота. Також характерне звучання може бути спровоковано посиленою перистальтикою, тобто скороченнями кишкових стінок при русі вмісту. Особливо це стосується занадто твердої або важко перетравлюваної їжі.

Бурчання в животі у поєднанні з утрудненою дефекацією або діареєю, метеоризмом або здуттям, больовими відчуттями свідчить про кишкових розладах. Визначити точну причину симптомів у цьому випадку зможе лише лікар.

Як вгамувати свій живіт?

Якщо ж бурління в животі – це єдина проблема з боку ШКТ, то можна спробувати впоратися з нею самостійно, дотримуючись таких правил:

  • ретельно пережовуйте їжу, намагаючись не ковтати повітря;
  • щоб уникнути бурчання під час важливих заходів напередодні уникайте вживання молочної продукції, бобових культур, сирих овочів і фруктів, свіжої випічки;
  • приберіть з раціону продукти із замінниками цукру;
  • намагайтеся обмежувати споживання кави і чаю;
  • відмовтеся від газованих напоїв;
  • не забувайте про фізичну активність, адже помірні навантаження дозволяють відрегулювати перистальтику кишечника.

Коли звертатися до гастроентеролога?

Якщо ви все ще не можете зрозуміти, чому у вас вирує в животі, консультація лікаря буде незайвою. Але, як тільки ви виявите ще якісь симптоми, краще із зверненням в поліклініку не зволікати. Навіть просте порушення харчування, що викликає дисбактеріоз, негативно відбивається на стані шлунково-кишкового тракту і сприяє розвитку інших захворювань.

Якщо «за компанію» з бурчанням ви страждаєте ще й від проносу, мова може йти про кишкової інфекції. Такий недуг лікують сорбентами, виводять з організму шлаки і токсичні речовини. Якщо медикаменти не допомагають, а симптоми зберігаються кілька днів, до лікаря треба йти негайно.

Часта дефекація на тлі вирування може бути ознакою харчової алергії або непереносимості лактози. Після певних аналізів гастроентеролог допоможе визначити причину вашої недуги і скласти грамотний раціон, що виключає не підходящі вам продукти.

Напевно, проблема бурчання в животі існує стільки ж, скільки й саме людство. На щастя, сьогодні нам відомі всі фактори-провокатори цього явища, а також методи позбавлення від неприємного симптому. Але починати треба з найпростішого – приведення в порядок свого повсякденного харчування.

Залишити коментар