Чим зайнятися вдома з дитиною

Погода або хвороби дітей змінили ваші плани? Немає змоги відвести дитину в дитячий сад або відправитися з ним на прогулянку, і кілька днів доведеться провести разом вдома?

Багато батьків лякаються таких ситуацій, адже далеко не всі можуть отримати задоволення від двох тижнів, проведених вдома, в суспільстві маленького непосиди, категорично не бажає розважати себе самостійно.

Чим же зайнятися разом з дітьми, опинившись вдома? Які вправи і завдання зможуть не лише зацікавити дітей, але і навчити їх чогось корисного, а також урізноманітнюють дозвілля батьків?

Малювання

Щоб не говорили педагоги, але далеко не всі діти люблять малювання. Деяким воно здається нудним, дехто з дітей, почавши малювати з ентузіазмом, зобразивши кілька «каляк-маляк», втрачає до малюнка інтерес, перемикаючись на мультфільми чи комп’ютерні ігри. У батьків, як правило, завжди є пояснення цієї ситуації: «не дивно, я ніколи не малював(а), і нічого, не дуже-то воно мені придалося».

А все-таки малювання – заняття творче і захоплююче, найдоступніше з тих, якими простіше всього зайнятися вдома. Можна, звичайно, навчити дитину малювати, однак, не всім дітям подобатися вкрадливо і терпляче сидіти над малюнком щоб отримати якийсь осмислений сюжет. Тому їм можна запропонувати зовсім інші техніки малюнка. Необхідно лише трохи урізноманітнити звичайні завдання, використовуючи незвичайні техніки малювання і тоді таке заняття сподобається не тільки дітям, але й батькам.

Малюємо веселку!

Думаєте накреслити кілька різнокольорових напівкіл, щільно прилеглих один до одного? Правильно! А можна зробити і по-іншому.

Для цього заняття необхідні:

 • один маленький малярний валик. Його можна купити в будь-якому господарському магазині;
 • гуаш або акрилові фарби декількох кольорів;
 • невелика плоска кисть;
 • аркуш паперу.

Нанесіть на валик пензликом послідовно кілька смуг фарби – блакитний, фіолетовою, зеленою, жовтою, оранжевою, червоною. Зачекайте кілька секунд, поки фарба не вбереться. Проведіть на аркуші паперу валиком півколо – і ваша веселка готова! Дайте дитині валик і запропонуйте їй намалювати веселку!

Малюємо метеликів

Дорослі навіть не уявляють, як просто намалювати дуже красиву метелика.

Отже, для цього потрібно:

 • аркуш паперу;
 • акварельні фарби;
 • пензлик;
 • вода.

Покладіть альбомний аркуш горизонтально. Зігніть його навпіл, та розкрийте, поклавши перед дитиною так, щоб лінія згину була посередині розкритого листа.

Добре змочіть пензель, а потім опустіть її в будь-яку обрану фарбу. Злегка потрусіть пензликом з фарбами над правою половиною аркуша. На аркуші з’являться кілька різнокольорових крапель. Повторіть це кілька разів з іншими фарбами.

А тепер накрийте лист його лівій половинкою, притисніть і пару раз пропрасуйте ребром долоні. Розкрийте малюнок – і перед вами буде яскрава метелик, або інша цікава комаха! Запропонуйте дитині зробити те ж саме самостійно. Загалом така ж методика як і для тесту з чорнильним плям Роршаха.

Квітучі дерева

Це завдання особливо приємно робити навесні, коли розпускаються листя, зацвітають дерева і чагарники. Отриману листівку можна використовувати для поздоровлення родичів жіночої статі.

Що знадобиться:

 • лист щільного картону (бажано рожевого кольору, на ньому квітуче дерево буде виглядати дуже красиво);
 • коричнева гуаш;
 • коктейльна трубочка;
 • попкорн або вівсяні пластівці;
 • невеликі шматочки коричневого пластиліну.

Нанесіть олівцем на лист картону силует дерева – стовбур і кілька гілок. Не переживайте, якщо на ваш, погляд, дерево намальовано не зовсім вірно, головне, щоб дитина бачив напрямні лінії.

Візьміть коктейльну трубочку і введіть в неї трохи коричневої гуаші. Для початку потренуйтеся разом з дитиною, покажіть йому, як зробити, щоб гуаш не потрапляла в рот. Навчіть його відстежувати момент, коли фарба заповнить трубочку приблизно наполовину. Потім покажіть, як акуратно «видувати» фарбу вздовж намальованих ліній дерева на картоні.

Поясніть дитині, як важливо не поспішати під час виконання цього завдання, тоді стовбур дерева вийде красивий і акуратний. Коли «дерево» трохи підсохне, візьміть кілька маленьких шматочків пластиліну і наклейте їх у довільному порядку на гілки дерева. Потім зверху на них наклейте шматочки попкорну або вівсяних пластівців.

Вивчаємо природу

Дитина росте, і його все більше цікавить навколишній світ, його закони і явища. Звідки беруться овочі і фрукти в холодильнику? З магазину – можуть відповісти діти, привівши батьків в замішання.

Проведіть разом з дитиною кілька цікавих дослідів, наочно демонструють суть такого природного явища, як зростання.

Весела цибулинка

Найпростіший і в той же час наочний досвід, які легко провести вдома. Виберіть невелику цибулину, бажано, щоб вона вже дала кілька маленьких паростків. Намалюйте їй очі, рот, ніс, брови щічки (можна скористатися капілярним маркером). Опустіть у невелику склянку з водою. Знайдіть у квартирі місце з великою кількістю сонячного світла (наприклад, підвіконня) і поставте там склянку з цибулинкою.

Зверніть увагу дітей на те, де у цибулини знаходяться корені, як вона п’є воду. Відзначайте разом зростання зелених цибулевих паростків!

Веселий город

Навесні можна зайнятися створенням невеликого городу прямо вдома, в умовах міської квартири.

Вам знадобиться:

 • Спеціальна пластикова ванночка.
 • Якісний грунт. Можна придбати готову земляну суміш, а можна і накопати самостійно, головне, щоб грунт був однорідним і чистим, з великим вмістом чорнозему.
 • Насіння петрушки, кропу, шпинату.
 • Кілька невеликих шматочків щільного картону (для табличок) і стільки ж зубочисток.

Заповніть ємність земляною сумішшю. Добре розпушіть її. Для цього дитина може скористатися своїми дитячими пісковими приладдям (лопаткою, граблями).

Візуально розділіть ємність із землею приблизно на три частини, згідно з кількістю видів сажаемых насіння. Посадіть насіння, позначте табличкою, що саме буде рости в цій частині вашої грядки – кріп, петрушка або салат.

Табличку виготовити нескладно. Прикріпіть зубочистку скотчем до зворотному боці невеликого шматочка картону, так щоб вона добре трималася. Разом з дитиною підпишіть таблички, наклейте необхідні зображення. Зубочистку з табличкою зміцніть в землю в потрібному місці.

Поставте ящик з грядкою в самому добре освітленому місці будинку і не забувайте поливати!

Створюємо календар природи

Зайнятися спільним виготовленням календаря природи – відмінний спосіб провести час з користю. Ці заняття розвинуть у дитини не тільки уявлення про навколишній світ, а й спостережливість, закріплять знання назв місяців, пір року та явищ погоди.

Зробити такий календар просто, а спільні заняття по його виготовленню порадують не тільки дітей, але і батьків.

Основа календаря – аркуш білого картону 35х25см. Дизайн календаря можна придумати і розробити самостійно, тим більше що варіантів безмежне безліч.

Необхідні елементи, які в тому чи іншому вигляді повинні бути присутніми на вашому календарі:

 • Перерахування місяців і пір року.
 • Діаграма, що зображує погодні умови: ясно, хмарно, дощ, дощ, гроза, сніг.
 • Діаграма, яка інформує про температуру повітря: холодно, жарко, прохолодно, тепло.
 • Дні тижня (можна зобразити у вигляді стовпчика таблиці з перерахованими днями тижня).

Назва місяців і відповідного їм пори року зручно об’єднати в тематичну картинку, наприклад, заголовок – весна, а внизу назви відповідних місяців: березень, квітень, травень.

З настанням нового сезону, міняйте тематичні картинки на вашому календарі природи (їх можна прикріплювати скотчем або вставляти в вирізані прорізи). Поточний місяць можна відзначати спеціальним значком – кусочком пластиліну або двостороннього скотча.

Зображення погодних умов найпростіше передати, намалювавши коло і розділивши його на рівні частини. На кожній частині схематично зобразіть дощ, грозу, сонце, хмари і т. д.

Стан погоди на поточний момент можна позначати, помістивши на потрібний сектор шматочок пластиліну, магніт (якщо календар висить на магнітній дошці) або шматочок двостороннього скотчу. Аналогічним чином можна уявити діаграму, що інформує про температуру повітря.

Намагайтеся об’єднати свої зусилля з виготовлення календаря з дитиною, залучати його до заняття зі створення малюнків, аплікацій, пошуку і наклеювання потрібних картинок.

Розвиваємо координацію, бігаємо і веселимося!

А ось кілька цікавих завдань, які чудово прикрасять інтелектуальні і творчі вправи батьків з дитиною. А якщо зайнятися ними в сірий і дощовий осінній день, то заряд позитиву і гарного настрою всім гарантовано!

Насипаємо-пересипаємо

Поставте перед собою і дитиною дві невеликі ємності. Це можуть бути чашки, глибокі і дрібні тарілки. Чим молодша дитина, тим ширше повинен бути горлечко ємності, для малюків можна поставити блюдця або тарілки, а для батьків, складових їм компанію – навпаки, вибрати посуд з вузькою шийкою, так буде цікавіше!

В одну руку візьміть ємність з невеликою кількістю вівсяних пластівців, крупи, сядьте на підлогу. Піднявши руку на рівень грудної клітини, починайте висипати крупу у посуд, що стоїть внизу, при цьому стежите, щоб вона потрапляла в чашку (миску), а не на підлогу.

Запропонуйте дитині повторити ваші дії, поясніть йому, як важливо, щоб крупа не пересыпалась на підлогу. Як тільки дитина освоїть це рух однією рукою, запропонуйте йому взяти в іншу руку ще одну ємність з крупою, і пересипати крупу двома руками одночасно в розташовані на підлозі чашки.

При цьому акцентуйте увагу дітей, що виконують це завдання, на акуратному і точному попаданні. Слідкуйте за рівнем, на якому знаходяться руки дітей, вони не повинні опускатися занадто низько, так як це суттєво спростить завдання!

Можна влаштувати змагання дітей і батьків: хто швидше і точніше пересыплет крупу одночасно двома руками з верхніх ємностей в нижні?

Хто швидше?

Завдання просте: хто швидше пронесе ложку з білим тенісною кулькою через кімнату, пересуваючись на колінах? Ложку можна тримати в будь руці, але, швидше за все, тримати її в правій руці буде зручніше.

Тому спробуйте поміняти руку, й пересувайтеся по кімнаті, тримаючи на колінах ложку з кулькою в лівій руці! Вийшло? Тоді ускладнимо завдання. Тримайте ложку з кулькою…ротом! Продовжіть змагання, хто швидше добереться до заданої межі? Ці завдання добре підійдуть для активних дітей, нададуть їм можливість порухатися, потренувати рівновагу, спритність і вправність.

Заняття, якими дорослі можуть займатися вдома разом з дітьми, різноманітні і захоплюючі. Використовуйте вільний час, для того, щоб зайнятися чим-небудь цікавим разом з дитиною, не бійтеся фантазувати і творити. Це дасть вам унікальний шанс ненадовго повернутися в дитинство, допоможе краще розуміти своїх дітей.

Ще кілька занять для дітей та батьків вдома — саморобка «око»:

Розвиваючі ігри для дітей будинку:

Залишити коментар