Чим загрожує знижена концентрація в крові гемоглобіну?

Аналіз крові – важливий показник здоров’я людини. З його допомогою можна виявити наявні порушення в роботі організму. Людська кров складається з плазми і клітин (еритроцитів і лейкоцитів). Еритроцити транспортують кисень до органів, а лейкоцити захищають організм від мікробів і патогенних бактерій. В еритроциті міститься важливий білок, це гемоглобін.

Гемоглобін є важливим складовим крові. У його складі присутній іон заліза, який, з’єднуючись з киснем, надає крові червоний колір і сприяє доставці кисню з дихальних органів до всіх інших. Таким чином, організм отримує енергію, необхідну для своєї життєдіяльності.

Причини зменшення кількості червоного пігменту

При зниженні кількості еритроцитів в крові і порушення транспортування залізовмісного білка, органи отримують кисень в недостатній кількості. З’являється дефіцит гемоглобіну, у результаті чого розвивається анемія або недокрів’я.

Такий стан несе в собі серйозні зміни усередині організму і здатне викликати різні патології. Які ж причини і наслідки зниженого гемоглобіну?

Низький гемоглобін сьогодні не рідкість, він виявляється практично у кожної другої людини.

За статистикою низький рівень червоного пігменту зустрічається більш ніж у 50% населення. Найчастіше дефіцит спостерігається у дітей в віці до 5 років, у літніх людей, вагітних жінок, підлітків. Найчастіше це пов’язано з поганим рівнем життя, харчуванням, коли в раціоні не вистачає заліза.

Виявити відхилення від норми на око не представляється можливим. Ознаки можуть довгий час взагалі не давати про себе знати і проявляються тільки в тому випадку, якщо рівень сильно падає.

Основні ж причини зниження рівня залізовмісного білка наступні:

 • нестача заліза в організмі;
 • рясна крововтрата під час операції, менструації, пологів, при травмах, донорство, лактації, носових кровотечах, геморої, виразці;
 • інфекційні, аутоімунні хвороби, цироз печінки;
 • захворювання крові;
 • захворювання кишечника: коліт, ентерит;
 • онкологічні хвороби;
 • маткові кровотечі;
 • сильні стресові ситуації, депресії;
 • дієти і голодування;
 • літній вік;

Як видно, причин багато і щоб виправити ситуацію, треба починати, перш за все, з їх усунення. Часто зустрічається знижений гемоглобін при вагітності.

У цей період у жінки відбуваються зміни усередині організму, перебудовується гормональний фон, і все це, природно, відбивається на рівні кров’яного пігменту.

Плід розвивається, росте, значить, йому постійно потрібні поживні речовини, кисень. Якщо ж він отримує їх в невеликій кількості, це небезпечно викиднем або розвитком патології.

Тут причинами зниження рівня можуть бути:

 • погане, незбалансоване харчування вагітної;
 • хвороби шлунка, кишечнику, судин, серця, нирок, печінки;
 • багатоплідна вагітність;
 • токсикоз;
 • короткий проміжок між вагітностями.

Симптоми зниженого гемоглобіну:

 • загальна слабкість у тілі, млявість;
 • постійна сонливість;
 • знижений тиск;
 • суха шкіра;
 • ламкість нігтів і волосся;
 • розтріскування губ;
 • блідість шкірного покриву і ясен;
 • задишка;
 • періодичні головні болі і запаморочення;
 • зниження концентрації уваги;
 • набряки ніг;
 • печія;
 • синці під очима;
 • зниження смаку.

Шкіра може набувати жовтуватий відтінок. Слизова мови стає червоного кольору, відмічається болючість. Що ж відбувається, коли в еритроциті знижений середній вміст гемоглобіну? Які наслідки такого стану для здоров’я?

Які наслідки дефіциту червоного пігменту

Несуттєве зниження рівня кров’яного білка не несе в собі небезпеки і серйозних ускладнень, проте, якщо показники зовсім низькі, то наслідки будуть більш серйозними і тяжкими.

Так, можуть розвинутися хвороби, наприклад кардіоміопатія, атеросклероз судин. Збільшиться в розмірах печінка, з’являються набряки на ногах. Буде відбуватися затримка росту і розумового розвитку. Через зниження імунітету з’явиться слабкість, дратівливість, плаксивість, млявість, депресія. Також відбудуться порушення в роботі ЦНС.

Через нестачу кисню, з’являється задишка і больові відчуття в серці, розвивається тахікардія. Якщо серце стане більше у розмірі, що це призведе до розвитку серцевої недостатності. Органи у цьому випадку старіють швидше. М’язи стають млявими, в результаті хворий страждає нетриманням сечі. Крім того, страждає кишковий тракт, з’являються проблеми з шлунком, шкірою. Діти з низьким рівнем білка погано сприймають інформацію, у них починає погіршуватися пам’ять. Часто таким пацієнтам доводиться проходити лікування від вірусних хвороб.

Якщо знижений гемоглобін в крові у вагітної жінки, що це означає, які наслідки?

Недолік білка відбивається на стані плода, особливо у першому триместрі. У результаті зростання і розвиток плоду сповільнюються, а це загрожує атрофією м’язової тканини, органів і нервової системи. У плода може розвинутися гіпоксія (кисневе голодування).

У вагітної може початися пізній токсикоз, раніше вилиття навколоплідних вод і передчасні пологи. При пологах можуть бути сильні кровотечі, а післяпологовий відновлювальний період буде більш тривалим.

Дитина народжується з поганим імунітетом, часто хворіє, страждає різними патологіями. Тому при нестачі пігменту під час вагітності піднімати його рівень треба під контролем лікаря.

Чим можна заповнити дефіцит білка

Передусім треба усунути причину, по якій знизився рівень кров’яного пігменту. Якщо його зміст середнє, то можна підняти за допомогою продуктів, у складі яких є залізо. Якщо ж рівень зовсім низький, то лікар призначає медичні препарати. Контролювати лікування можна через здачу аналізу крові.

Медикаментозне лікування

Серед препаратів, що містять залізо можна виділити «Ферлатум», «Хеферол», «Ферроплекс». Крім цього, призначаються вітаміни – аскорбінка, вітаміни групи В, фолієва кислота. Якщо дефіцит викликаний з причини розвитку хвороб всередині організму, то призначається комплексне консервативне лікування, спрямоване на лікування від основної хвороби і підвищення рівня білка. Лікувальний курс може тривати 2-6 місяців.

Харчування

Середня кількість пігменту можна непогано підняти продуктами. Поповнити запас заліза можна курячим м’ясом, рибою, нирками, гречкою, бобовими, овочами, фруктами, ягодами, морквяним і гранатовим соком, горіхами, яйцями, сухофруктами, чорним шоколадом. Головне, харчування має бути збалансованим і правильним.

Варто пам’ятати про те, що гемоглобін може не тільки знижуватися, але і підвищуватися. В результаті його підвищення виникають порушення в системі травлення, нервової системи, пропадає апетит, сон.

Підвищення кваліфікації може відбуватися при діабеті, непрохідності кишечника, надлишку глюкози в крові, онкології, эритроцитозе, зневодненні організму, згущення крові, прийому анаболіків і стероїдів. Що робити в такому випадку, як знизити гемоглобін в крові?

Знижувати рівень треба тільки після консультації лікаря та здачі необхідних аналізів. Лікар може прописати препарати, що розріджують кров: «Трентал», «Курантил», «Кардіомагніл», «Аспірин».

З народних методів підійде муміє, гірудотерапія. Якщо норма перевищена не сильно, то треба просто змінити раціон харчування і пити побільше води. Перестати їсти червоне м’ясо, ягоди, крупи, солодощі, копченості, кислі фрукти. Краще включити сою, річкову рибу, овочі, зелень, сир, бобові, виноград, банани, шпинат, каші, сир, горіхи.

Бажано раз на тиждень влаштовувати розвантажувальний день, пити воду, некислі соки і чай. Спиртне і тютюн заборонені. Почати вести активний спосіб життя, робити зарядку, багато ходити, плавати, загартовуватися.

Отже, залізовмісний білок відіграє важливу роль в організмі. Завдяки йому кисень транспортується у всі органи. Якщо ж зазначається його гострий дефіцит, це загрожує розвитком серйозних ускладнень і наслідків.

Тому рівень білка треба періодично контролювати, здаючи аналіз крові, і при необхідності проводити лікувальні курси щодо його підвищення або зниження.

Залишити коментар