Чим відрізняється зараження стафілококом і стрептококом?

Всі захворювання, що викликаються стафілококової флорою різних видів, називаються стафілококовою інфекцією. Хвороби, викликані цим видом патогенних мікроорганізмів, вилікувати дуже важко – стафілококи проявляють високу резистентність до лікарських препаратів.

Уражаються внутрішні органи, шкіра і підшкірна клітковина; ентеротоксин, що виділяється при життєдіяльності мікробів, призводить до важкої інтоксикації організму.

Стафілокок: види і хвороботворна дія

Всього стафілококи представлені 27 штамами, з яких небезпечними для людини є наступні.

 1. Сапрофітний – бактерії локалізуються в зовнішніх шарах шкіри і складках геніталій, вражають слизову оболонку сечівника. Висівається частіше у жінок, при заборі сечі для діагностики циститу і пієлонефриту;
 2. Епідермальний – є умовно патогенною флорою людської шкіри. При зниженні імунного статусу може потрапити в кровотік і викликати ендокардит – запалення внутрішньої оболонки серця;
 3. Циркуляція золотистого стафілокока в крові викликає небезпечні захворювання, що викликають локальне ураження внутрішніх органів і систем людського організму. При підвищення активності цього патогенного організму розвиваються гнійно-запальні процеси – фурункульоз, сепсис, пневмонія, остеомієліт, токсичний шок і ще багато інших.

Золотистий стафілокок витримує прямі сонячні промені, не піддається дії антисептиків – перекису водню і етилового спирту 100%, протистоїть антибіотиків різних видів, не знижує небезпечних властивостей в сухому стані до півроку.

Якщо подивитися під мікроскопом на крапельку крові, в якій локалізуються мікроорганізми, то можна побачити скупчення, що нагадують найбільше виноградні грона – бактерії мають кулясту форму і близько приєднані один до одного.

Потрапляючи в кров, стафілококи починають виробляти токсини, що руйнують структуру людського організму:

 • ексфоліатин діє на клітини зовнішнього епітелію;
 • ентеротоксин викликає симптоми харчового отруєння та інтоксикації;
 • лейкоцидину руйнує еритроцити – червоні кров’яні тільця.

Відтворювані хвороботворними бактеріями ферменти здатні успішно протистояти макрофагам, що підвищує активність патогенної флори.

Причини появи стафілокока в організмі:

 • контакт з носієм – безсимптомним і мають ознаки зараження;
 • мікропошкодження;
 • значні травми;
 • респіраторне впровадження;
 • аліментарний шлях – через фекалії;
 • післяопераційне зараження.

Чим нижче імунний статус хворого, тим сильніше ураження. У зв’язку з особливістю імунної системи у дітей і людей похилого віку, а також у хворих хронічними захворюваннями: цукровий діабет, ревматизм, захворювання щитовидної залози та ендокринної системи, Снід – зараження може викликати летальний результат.

Імунітет після стрептококової інфекції не виробляється.

Симптоми золотистого стафілокока

Локалізацію в крові стафілокока можна підозрювати по наступних проявах.

 1. Піодермія. Гнійно-запальні процеси в шкірі і підшкірній клітковині. Запалення можуть протікати у формах: фолликулита – висип у волосяних фолікулах, гидраденита – нагноєння потових залоз, фурункульозу – запалення сполучної тканини і потових залоз разом з підшкірною клітковиною. При захворюваннях з’являються загальна симптоматика – нудота, гарячковий стан;
 2. Риніт гнійного характеру – зараження відбувається респіраторним шляхом або активуються бактерії, які знаходяться в складках лімфоїдної тканини в сплячому стані. Порушується почуття нюху, з’являється гнійний секрет, дихання утруднюється, тембр голосу змінюється;
 3. Синусит – до симптомів риніту приєднується загальна слабкість, порушення сну, гарячковий стан. Ускладнення – гайморит і фронтит;
 4. Фарингіт і ларингіт. Запальні процеси з’являються в слизовій глотки і гортані, захоплюють мигдалини і трахею. Ознаки – почервоніння горла, збільшення мигдаликів, сухий кашель, першіння, гнійне відокремлюване, підвищення температури, зниження апетиту, загальна слабкість;
 5. Бронхіт. Частіше всього проявляється, як ускладнення після запалення верхніх дихальних шляхів. Температура може підвищитися до 39?С, утруднене дихання викликає задишку. При збільшенні стану починається пневмонія – одне з найбільш небезпечних видів проявів інфекцій, викликається золотистим стафілококом. У цьому випадку в мокроті зустрічаються гнійні включення, гостра біль локалізується в районі грудей, температура тіла підвищується до прикордонних значень. Починається кисневе голодування, яке можна побачити за ціанозу шкіри обличчя. Стан пацієнта вкрай важкий. Найчастіше пневмонія вражає пацієнтів стаціонарів – лежачих хворих;
 6. При остеомієліті часто в аналізі крові виділяють стафілокок. Ураженню піддаються кісткова тканина, головний мозок, навколишні м’які тканини. Бактерії поширюються по кровотоку, у дорослих частіше розплавляються сегменти хребта. Людина відчуває сильні болі в районі поразки, але оскільки температура частіше субфебрильна, то діагностика може запізнюватися, своєчасно лікування не призначається, хворий втрачає здатність рухатися.

При впровадженні золотистого стафілокока з їжею в кишечник починається загальна інтоксикація організму: з’являється слабкість, діарея, блювання – все це відбувається через 20-30 хвилин після зараження.

Лікування стафілокока в крові починають при появі симптомів:

 • підвищення температури;
 • гіперемія шкіри;
 • поява набряків;
 • хворобливі відчуття при пальпації.

При пошкодженні органів і тканин на клітинному рівні їх функціональність порушується. Симптоматика в дитячому та дорослому віці стафілококових інфекцій різна. Особливо небезпечно, якщо заражаються діти до року.

Стрептококова інфекція

Ще один вид умовно-патогенних мікроорганізмів – стрептококи, також супроводжують людей від народження до смерті. Це теж кулясті бактерії, але під мікроскопом виглядають, як намисто – тобто нанизані один на інший. Основний спосіб зараження – контактний, від хворого до здорового.

Виділяють наступні штами стрептокока.

 1. Гемолітичний або зеленящий, альфа-група. Як і золотистий стафілокок викликає
  запальні захворювання гортані, при попаданні в кров може спровокувати ендокардит;
 2. Гемолітичний стрептокок групи бета – також локалізується в горлі, провокуючи гнійну ангіну та скарлатину. Має підвид – піогенний стрептокок;
 3. Найбільш безпечні види цих бактерій – гамма. Мешкають в кишечнику, на слизових носа і порожнини рота, запальних процесів не провокують.

При попаданні в кров стрептококи викликають ту ж загальну симптоматику, що і стафілококи, проте резистентність бактерій набагато нижче, і тому лікування проводити легше.

Відмінності бактеріальних процесів

Незважаючи на загальні прояви, у інфекцій, спричинених стрептококами і стафілококами, існує безліч відмінностей.

Стрептокок викликає в більшості випадків ангіни – всі інші запальні процеси частіше викликає стафілокок. Гемолітичний стрептокок створює епідемічні прояв – захворювання швидко поширюється серед здорових людей.

Дуже важливо провести аналіз крові, щоб дізнатися, стафілококи або стрептококи є причиною інфекційно-запального процесу. Це допомагає встановити найбільш ефективну терапевтичну схему для лікування захворювання.

При висіванні стафілококів лікування призначається тільки при прояві хворобливих симптомів – при підвищенні температури, появи болю, запальних процесів, гнійних виділень. Людиною з нормальним імунним статусом загальне очищення організму від бактерій цього виду не потрібно.

Якщо ж бактеріологічний аналіз крові показав наявність гемолітичних стрептококів, лікування призначається обов’язково. Інакше створюється дуже високий ризик появи несприятливої епідеміологічної обстановки.

Лікування інфекцій, викликаних стафілококом і стрептококом

В першу чергу призначають аналіз крові на антитіла і высевание бактеріальної культури з мазка гортані при захворюваннях дихальних шляхів або мокротиння. Виявлені мікроорганізми відразу перевіряють на резистентність до антибіотиків.

Лікування проводить вузький спеціаліст – якщо патогенна культура локалізується в горлі, лікуванням займається ЛОР, в легенях – пульмонолог, в нирках – уролог і так далі. Дітей лікує педіатр. Антибіотики проти стрептококів – пеніциліновий або тетрациклиновый ряд. Проти стафілококів призначають також пеніциліни, але для зниження резистентності бактерій їх застосовують у комплексі з клавуланової кислоти або аміноглікозидами.

Осередки стафілококової інфекції з гнійним розплавленням тканин без хірургічного втручання усунути неможливо.

Терапевтичну схему для підвищення дієвості та прискорення одужання пацієнта підсилюють імунними препаратами, витаминотерапией. При прояві супутніх симптомів застосовується симптоматичне лікування.

Залишити коментар