Чим небезпечна психологічна залежність від людини?

Психологічна залежність від людини змушує забути власні інтереси, втратити незалежність, стати невпевненою. Залежна людина важко переносить розлуку, впадає в депресію при тривалій відсутності тяжіє над собою особистості. У чому причини залежності і чи можна позбутися від неї?

Причини психологічної залежності

Фахівці стверджують, що емоційної залежності від людини схильні особи, які з дитячих років піддавалися суворому контролю батьків і не зуміли виробити в собі впевненість, вміння протистояти зовнішньому впливу.

Ці люди покірно сприймають авторитет людини, що стоїть вище за положенням в їх поданні, і зазвичай навіть не намагаються змінити своє життя, вважаючи її цілком нормальною.

Можна скласти список видів залежності людини. До нього увійде підпорядкування не тільки батькам, але і начальству, людині з лідерськими якостями, коханому. До речі, психологами відмічено, що найбільш часто в подібному становищі опиняються саме жінки. При цьому ситуація може розвиватися за кількома сценаріями:

Багатьом жінкам знайома роль домогосподарки. Невлаштованість побуту, народження дітей, відсутність садка та інші проблеми змушують жінку відмовитися від кар’єри і повністю присвячувати себе родині. Дехто вважає, що нічого жахливого в даній ситуації немає. Ось тільки деякі дами втрачають здатність повернутися до самостійного життя і затримуються в ролі домогосподарки надовго.

Діти ростуть, а мама, як і раніше, порається по господарству і вже не уявляє себе в іншій ролі. Ця ситуація притаманна жінкам, які звикли слідувати традиціям, вважаючи, що шлюб повинен бути єдиним у житті. Поступово її особистість повністю розчиняється в дружині. Вона не мислить себе поза його життя, підкоряється його вимогам, прощає зради і образи.

Її починає лякати розрив відносин, так як його наслідки здаються непоправними.

Жінка, яка звикла у всьому слідувати вказівкам чоловіка, не в змозі прийняти самостійного рішення, змінити життя, налагодити нові відносини.

Фантазеркі

Існує категорія жінок, які відмовляються сприймати реальність. Така особистість сама себе представляє в ролі якоїсь принцеси і, відповідно, чекає, коли в її житті з’явиться принц. При цьому заздалегідь кандидат нагороджується немислимими чеснотами. Зустрівши підходящого чоловіка, жінка переносить на нього всі свої мрії, щиро вважаючи, що її обранець є досконалістю.

В результаті дама готова виконувати всі забаганки і примхи свого ідеалу, приносячи в жертву власні інтереси. Найчастіше їх існування стає служінням чоловікові, який нерідко виявляється альфонсом чи егоїстом, безсоромно користуються нездатністю дами подолати психологічний комплекс і поглянути на свого коханого тверезо.

Другі половинки лідерів

Причиною залежності від людини може стати впевненість в його авторитеті. Природно, чоловік традиційно вважається лідером.

А якщо до цього додати непогану освіту, соціальний статус, впевнену поведінку?

Багато жінок поруч з таким партнером починають відчувати себе абсолютно безпорадною дівчинкою, за яку вирішують абсолютно все – від вибору кольору шпалер і до моделі зимових чобіт.

З часом наростає відчуття безпорадності, і дама вже не в змозі подолати власну невпевненість і безпорадність.

До речі, це один з тих випадків, коли в ролі залежного може виступати і чоловік. У сучасному суспільстві жінка з прекрасно розвивається кар’єрою і добре налагодженими зв’язками часом займає в сім’ї позицію лідера, тоді як чоловік змушений залежати від дружини психологічно і матеріально.

Один з найстрашніших видів залежності – повне поглинання особистості людини, нестерпність думки про існування поза його простору. Подібна ситуація характеризується суїцидальними нахилами. У разі розриву і смерті одного з партнерів, другий легше попрощатися з життям, ніж змиритися з втратою.

Неймовірно важко побороти залежність від людини, так як партнер сприймає ці відносини як природні й не бачить причини для їх зміни. Звичайно потрібна допомога психолога, щоб усвідомити, наскільки далеко зайшов процес і спробувати вирватися із замкнутого кола.

Як людині подолати залежність самостійно

Насправді існує можливість виправити ситуацію. Для цього навіть не обов’язково розлучатися з коханим.

Як правило, психологія залежності від людини тримається на трьох «китах»:

  • Почуття надії на стабільність ситуації і міцність відносин в моменти, коли партнер соизволяет обдарувати свою половинку милими дрібничками і ласкавими зверненнями. Періодичне «потепління» ілюзорним, проте жінка готова вірити коханому, незважаючи на підсвідоме відчуття короткочасності «щастя»;
  • Ще одна ілюзія – впевненість, що можна в будь-який момент вплинути на свого чоловіка, змусити його поважати. Насправді чоловіки, які звикли до підпорядкування дами, можуть давати мільйон клятв, прекрасно знаючи, що нікуди його друга половинка не дінеться, так як повністю від нього залежить. Щоб змінити особистість, потрібна мотивація, потреби в якій чоловік не відчуває;
  • Дуже часто емоційна залежність підтримується перевагами, які дає жінці цей союз: можливість відчувати себе коханою, матеріальне благополуччя, статус. Тому жінка розглядає партнера, як спасителя, який надійно захищає її від усіх життєвих негараздів.

У всіх подібних ситуаціях може бути тільки одне рішення – просто зрозуміти, що світ не обмежується сім’єю і цим чоловіком. Зрозумівши, що самостійно обмежила себе у спілкуванні, роботі, інтересах, жінка здатна усвідомити, що не менш прекрасна, як особистість, і у неї не менше прав і можливостей для самодостатності.

Звичайно, подібні проблеми неможливо вирішити за один день. Потрібно тривалий час, щоб залежний людина навчилася любити себе.

Потрібно заново вчитися самостійності, рішучості, вміння брати відповідальність за вчинки на себе. Велику допомогу можуть надати рідні люди, яким можна висловити всі свої тривоги. Не виключено, що вони допоможуть проаналізувати ситуацію, і підкажуть, як знайти вихід з мінімальними втратами.

Психологи впевнені, найбільш дієвий спосіб, як позбутися залежності від людини, це оточити себе новими людьми, згадати про старих знайомих, більше часу проводити в дружній компанії. І не варто забувати про самореалізації.

Навіть якщо на початковій стадії відносин чоловік з повагою ставиться до своєї пані, це почуття поступово тане, як тільки вона відмовляється від кар’єри і вирішує присвятити своє життя єдиного і неповторного.

Залишити коментар