Чим небезпечна непереносимість глютену для дітей?

Зараз все частіше в кабінеті у лікаря можна почути такий діагноз, як целіакія. Батьки лякаються і тривожаться, адже дане захворювання мало кому відомо. Целіакія являє собою вроджену чи набуту непереносимість глютену. При цьому недугу носить хронічний характер.

Глютен – це рослинний білок, який міститься в таких злаках, як пшениця, жито, овес, ячмінь. При непереносимості він дратівливо діє на стінки кишечника, чим порушує його функцію. Однак страждають і інші органи, тому потрібно вчасно побачити симптоми патології і прийняти необхідні заходи.

Симптоми захворювання

Складність діагностики полягає в тому. Що ознаки патології проявляються далеко не відразу, тобто виявити недугу у немовляти практично неможливо. Діагностика, як правило, проводиться в більш старшому віці.

Перші симптоми виникають у малят тільки тоді, коли в їх раціон потрапляють продукти, що містять глютен. Зазвичай це відбувається у віці 7-8 місяців, хоча іноді трапляється, що недуга дає про себе знати на 2-3 роки.

Розпізнати його можна за такими ознаками:

 1. Недостатній вагу;
 2. Уповільнений ріст;
 3. Психоемоційна характеристика: запальність, примхливість, дратівливість, напади агресії, які можуть різко змінюватися в’ялістю і байдужістю;
 4. Порушення стільця: випорожнення мають нестерпно неприємний запах, поступово збільшується їх кількість, кал стає пінистим і кашеобразным;
 5. Болі живота тупого характеру, які виникають приступами;
 6. Рахіт. Патологія виникає на тлі нестачі кальцію, тому що кишечник не здатний його всмоктувати;
 7. Затримка прорізування постійних зубів, карієс вже наявних;
 8. Набряки;
 9. Непереносимість коров’ячого молока.

Ми перерахували класичні симптоми захворювання, але воно може повести себе непередбачувано і проявитися нетиповими ознаками. Приміром, стоматитами, анеміями, артритами, дерматитами, сильною спрагою, слабкістю, прискореним сечовипусканням, облисінням і швидкою стомлюваністю.

Але завжди перші прояви спостерігаються після того, як в раціон дитини потрапляє глютен. В даному випадку потрібно звернутися до лікаря і пройти повноцінну діагностику, так як своєчасно призначене лікування дозволить уникнути досить сумних наслідків.

Діагностика целіакії у маленьких дітей

Лікар призначає аналізи та обстеження, керуючись симптомами і власними висновками, так як не існує чіткого алгоритму дій в даному випадку.

Діагноз ставлять на підставі наступних заходів:

 • аналізу крові;
 • клінічних симптомів;
 • копрограми (аналіз калу);
 • колоноскопії (дослідження кишечника спеціальним приладом);
 • біопсії слизової оболонки стінки кишечнику;
 • УЗД очеревини;
 • рентгена кишечника.

Чим раніше буде поставлений діагноз, тим швидше можна приступити до лікування дитини. Правильна і своєчасна терапія дозволить повернути йому повноцінне життя.

Лікування дітей з целіакією: дієта, яка призначається при целіакії

У даному випадку приймають цілий комплекс заходів. Не можна виключати з нього будь-які моменти, так як в цій ситуації всі заходи є важливими та вирішальними. У першу чергу потрібно змінити раціон малюка.

Корекція раціону – основа всієї терапії. Дотримуватися її доведеться довічно, тому важливо привчити дитину до неї якомога раніше. Виключивши з його меню продукти, що містять глютен, батьки позбавлять малюка від дискомфорту в кишечнику.

З раціону назавжди потрібно прибрати наступні продукти:

 1. Всі вироби з вівса, жита, пшениці та ячменю;
 2. Макарони;
 3. Хліб;
 4. Печиво;
 5. Тістечка і торти;
 6. Морозиво;
 7. Йогурти;
 8. М’ясні напівфабрикати;
 9. Ковбаси;
 10. Консерви;
 11. Соуси;
 12. Вельми небажано незбиране молоко.

Дієта повинна включати такі продукти:

 1. рис;
 2. картопля;
 3. гречка;
 4. соя;
 5. риба;
 6. кукурудза;
 7. сир;
 8. овочі/фрукти;
 9. бобові;
 10. рослинна олія;
 11. пісне м’ясо.

Правильне харчування дозволить позбутися від неприємних симптомів захворювання.

У період загострення лікар може призначити ферментотерапію. Така полегшить функцію підшлункової і печінки. В індивідуальному порядку медикаменти, дозу і тривалість курсу підбирає гастроентеролог.

До найбільш відомих засобів цієї групи відноситься Креон, Панкреатин, Мезим, Панцитрат.

Для дітей з непереносимістю глютену необхідно лікування пробіотиками для відновлення природної мікрофлори кишечника.

До таких відноситься Біфідумбактерин, Лактобактерин, Хілак, Хілак-форте, Лацидофил. Їх призначають або в період загострення, або профілактичними курсами. В обов’язковому порядку необхідна вітамінотерапія.

Непереносимість глютену призводить до дефіциту вітамінів і мікроелементів, тому що їх всмоктування через стінки кишечника порушується. Вітаміни повинні надходити в організм разом з продуктами харчування, так і за допомогою прийому спеціальних комплексів. Підбирати такі теж повинен фахівець.

Інвалідність: дається при целіакії у дітей?

Теоретично батьки мають право оформити інвалідність, так як в офіційному визначенні захворювання воно зазначено, як инвалидизирующее. Раніше такій дитині давали інвалідність на 5 років. Однак наразі критерії змінилися: вони визначаються не захворюванням, а обмеженням його життєдіяльності.

При несвоєчасному лікуванні цилиакия може призвести до інших патологій, які дійсно вплинуть на якість життя хворого.

При тривалому перебігу захворювання, яке не супроводжується терапією, може виникнути:

 • цукровий діабет;
 • хронічне запалення печінки;
 • патології суглобів;
 • затримка розумового розвитку;
 • патології щитоподібної;
 • стоматити;
 • виразки кишечника;
 • пухлини рота і ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
 • безпліддя, гінекологічні недуги;
 • епілепсія, шизофренія та ін

У людей з целіакію можуть виникнути онкологічні патології, які відомі своєю високою ступенем летальності.

Але дотримання дієти дозволяє уникнути важких наслідків. Відповідно, життєдіяльність дитини не обмежується, він росте і розвивається разом з однолітками. Це означає, що інвалідність йому не належить, незважаючи на те, що він повинен довічно дотримуватися дорогої безглютенової дієти.

Санаторій для дитини з поставленим діагнозом целіакія

Необхідно в першу чергу звернутися до лікаря. Питання про необхідність санаторно-курортного лікування вирішує тільки такою, керуючись певними показаннями. Однак целіакія не входить в список показань до такого лікування, але дитини можуть відправити у санаторій для дітей з харчовою алергією.

Адже при целіакії алергеном виступає глютен. Малюкові в санаторії організують дієту, яка виключить шкідливі продукти. Лікування звичайно проводиться для дітей старше 4-річного віку або з 2 років разом з батьками. Перед поїздкою потрібно оформити спеціальну довідку і ряд інших документів.

Психологічна характеристика дитини старшого з целіакію

Серйозною проблемою є соціальна адаптація хворого малюка. У багатьох великих містах створені спеціальні центри для людей з таким діагнозом. Основними завданнями таких є допомогою хворому, його соціальна адаптація, поліпшення якості життя, психологічна підтримка.

На тлі захворювання, як вже зазначалося вище, можуть виникати напади агресії, примхливість, запальність, які змінюються апатією. Можливо, дитині знадобиться допомога психолога.

Батьки теж повинні взяти участь у процесі його адаптації до нових умов життя і направити зусилля, щоб цей процес пройшов якомога м’якше.

Залишити коментар