Чим лікуватися, коли болить носоглотка?

Носоглотка – це не орган, а комплекс порожнин, в яку об’єднуються порожнину носа і порожнини верхньої частини глотки. Носова порожнина з’єднується з ротовою через отвори – хоани, – переходячи в середню глотку.

Верхня стінка – склепіння глотки, що обмежує порожнину, прикріплена до основи черепа, його зовнішньої поверхні, що скріплений з клиноподібною кісткою. На бічних стінках розташовані слухові отвори – через них проходять слухові труби. В центрі склепіння, ближче до задньої стінці, розташовується лімфоїдна тканина –мигдалини, або, як їх частіше називають – гланди.

Коли доводиться лікувати органи, що знаходяться в порожнині, їх оглядають двома способами – через отвори носа або через рот.

Чому не можна проводити огляд через вушні проходи, адже орган слуху теж є «членом» даного комплексу і біль у вуха може віддаватися при ковтанні?

Вушний прохід затягнутий барабанною перетинкою, тому вхід у носоглотку по даному шляху неможливий.

Носоглотка об’єднує верхні дихальні шляхи в єдину систему, а функція лімфоїдної тканини аденоїдів і мигдаликів – затримувати хвороботворну флору на вході в організм. Крім того, завдяки великій кількості кровоносних судин, які пронизують слизову оболонку носової порожнини, що проходить в дихальні шляхи повітря зігрівається, а виділяється секрет затримує пил і з ним вона відривається назовні.

Завдяки нервових закінчень слизової носової порожнини розпізнаються запахи, що теж є захисною мірою.

Чому може хворіти носоглотка?

Причинами виникнення запального процесу носоглотки можуть бути наступні фактори.

 1. Вірусні, бактеріальні і грибкові інфекції, які можуть мати як гострий, так і хронічний характер, викликати ускладнення, при яких до загального запалення приєднуються патологічні зміни в самих постраждалих органах, або – при впровадженні інфекції в організм з кровотоку і лімфотоку – в будь-яких органах і системах;
 2. Переохолодження;
 3. Збільшення навантаження на голосові зв’язки;
 4. Алергічні реакції на забруднене повітря — респіраторного типу – або харчові продукти – перорального типу;
 5. Механічні ушкодження – травми зсередини твердою їжею, зовні при фізичному впливі, попадання стороннього тіла;
 6. Стресові стани, емоційні розлади;
 7. Зловживання поганими звичками – курінням або вдиханням збуджуючих галюциногенних засобів.

Якщо ніяких видимих причин немає, а постійно набрякла носоглотка особливо болить при ковтанні, необхідно звернутися до лікаря. Цей симптом може свідчити про патологічних процесах у щитовидній залозі або 3-4 стадії раку. Пухлини гортані починають хворіти тільки на стадії утворення метастаз, а утруднення при проходженні їжі – короткочасну біль в грудях – пацієнти намагаються пояснити чимось менш небезпечним, наприклад, постійним стресом.

При вагітності носоглотка може боліти не тільки з-за того, що в цьому стані імунний статус значно знижується – інакше ембріон не зможе проникнути в оболонку матки, вона його просто відторгне, зреагувавши на чужорідне тіло.

У початковій стадії вагітності прискорюється кровопостачання, що викликає збільшення чутливості слизових оболонок, вони болісно реагують на впливи. Нічого робити в цей період – якщо немає додаткових симптомів, що свідчать про запальний процес – не потрібно. Пройде адаптаційний період, організм звикне до нового стану, гормональний фон стабілізується, і набряк слизової носоглотки спаде.

Симптоми, коли болить носоглотка

Якими б захворюваннями не був викликаний запальний процес у ротовій та носовій порожнинах, симптоми виражаються наступним чином:

 • дискомфорт різної вираженості в області гортані – першіння, свербіж, печіння, болючість при ковтанні або постійно, сухість;
 • підвищена слинотеча;
 • закладеність носа;
 • скупчення слизового або гнійного секрету в носовій порожнині;
 • утруднене дихання або задишка;
 • зміна тембру голосу;
 • виникнення сухого кашлю;
 • поява рясного гнійного відокремлюваного, іноді з домішкою крові.

При гострих захворюваннях підвищується температура тіла, виникають головний біль і загальне гарячковий стан, можуть збільшуватися підщелепні лімфовузли. Останній симптом характерний при інфікуванні бактеріальною інфекцією.

Що робити, якщо починає боліти носоглотка?

Бажано звернутися до лікаря – Лора або терапевта – для встановлення точного діагнозу. Але коли точно відомо, що захворювання інфекційної природи, і тяжкий стан, ломота у всьому тілі, лихоманка, температура, виснажливий кашель – відсутні, можна підключити народні засоби, які усувають запальний процес.

Ні в якому разі не можна самостійно лікувати ангіну або гайморит, навіть коли ці хвороби не спровокували температурну реакцію. Якщо не знищити хвороботворні флору повністю, вона проникнути в організм і «зачаїтися» в лімфоїдної тканини мигдаликів, а потім, при найменшому переохолодженні або «зустріччю з колегами» захворювання рецидивує, та його наслідки можуть виявитися важкими.

Розповсюдження по кровотоку патогенних мікроорганізмів, що викликають такі небезпечні захворювання, як пієлонефрит, гломерулонефрит, ревматизм та інші.

Гайморові пазухи знаходяться досить близько до головного мозку, і інфекція легко може піднятись туди, спровокувавши менінгіт або енцефаліт – смертельно небезпечні інфекції.

Чим лікується, коли болить носоглотка

В даний час вибір засобів для усунення захворювань у цій сфері величезний.

Можна використовувати традиційні таблетки, або застосовувати лікарські засоби у формі спреїв, лікувати носоглотку з допомогою традиційної медицини або засобами за рецептами з «скарбнички наших бабусь».

Чому необхідно звернутися до лікаря?

Захворювання носоглотки можуть викликатися хвороботворними вірусами, бактеріями або грибковою флорою. Кожен випадок вимагає включення в терапевтичну схему «своїх» ліків.

Неможливо перемогти грибки або віруси антибіотиками – захворювання тільки посилитися, оскільки антибактеріальні препарати знижують імунний статус організму, згубно впливаючи на кишкову флору та порушуючи баланс слизової ротової порожнини.

При вірусної інфекції необхідно включити в терапевтичну схему противірусні препарати та імуномодулятори.

Не обробляючи порожнину рота протигрибковими засобами, впоратися з грибковою активністю неможливо.

Найбільш універсальні народні кошти. Настої лікарських трав, що володіють антисептичними і протизапальними властивостями, прискорюють одужання при впровадженні збудників будь-якого виду.

Найбільш ефективно діють настої:

 • ромашки;
 • дубової кори;
 • шавлії;
 • евкаліпта;
 • соку алое;
 • меліси.

Високою протизапальною дією володіє прополіс. Його кулька можна розсмоктувати у ротовій порожнині або зробити спиртову настоянку для полоскання.

Гострі ознаки запального процесу в носоглотці – достатній привід виклику додому лікаря.

Як відрізнити збудника хвороби в домашніх умовах

Деякі пацієнти вирішуються турбувати лікарів тільки в напівживому стані, настільки бояться «білих халатів».

У цьому випадку вони можуть все ж спробувати самостійно визначити вид збудника, щоб направлено боротися з ним.

 1. При бактеріальної інфекції температура може досягти 40?С, при вірусній вона тримається між 37-38 С, і пацієнт відчуває себе розбитим;
 2. При бактеріальної інфекції наростання симптоматики проходить швидше, при вірусній ознаки хвороби тримаються на одному рівні, якщо не починається ускладнення;
 3. Головний біль при впровадженні вірусів частіше віддається в лобі;
 4. Впровадження вірусів швидко викликає сухий кашель;
 5. Секрет, що з’являється при вірусної інфекції, прозорий – при вірусної в’язкий, густий, може мати зеленуватий або жовтуватий відтінок;
 6. При посиленні грибкової активності на всій слизовій ротової порожнини з’являється наліт, під час вірусного або бактеріального зараження гнійні нальоти локалізуються на тканини мигдалин.

Виняток – вірус герпесу. Він може уражати всю порожнину носоглотки.

Характерна симптоматика дуже розмита, для точного визначення збудника необхідно здати мазки з носоглотки.

Не варто покладатися на власні сили. Неправильний вибір терапевтичної схеми тільки погіршить стан і тоді може знадобитися госпіталізація. До того ж в домашніх умовах виявити новоутворення в області носоглотки неможливо.

Залишити коментар