Чим корисний страх – мотивація до розвитку особистості

Страх – почуття, яке спрямоване на збереження життя. Але одночасно, воно може стати мотивацією до здобуття знань, виховання нової якості. І ці властивості часто виявляються корисними для людини.

Чим корисний страх – мотивація до розвитку особистості

Звичайно, далеко не завжди можна говорити про позитивні результати подібного емоційного стану. Шкода і користь страху оцінюються по реакції організму. Наприклад, фобія – ірраціональне прояв цього почуття, яке приносить безсумнівний шкоду. Якщо людина панічно боїться висоти і впадає в жах, навіть виглядаючи з вікна багатоповерхового будинку, такий стан необхідно лікувати.

При цьому одужання може зайняти досить тривалий проміжок часу.

З іншого боку, страх висоти корисний, так як людина відчуває, ніколи не ризикне стрибати з тарзанки і не піддасть своє життя іншим ризикам. Те ж саме відбувається при боязні темноти, так як навряд чи з такою фобією хто буде гуляти по нічному місту. Правда, про користь страху темряви складно говорити, якщо це почуття змушує людину у нічний час вмикати світильники по всій квартирі.

Нерідко користь страху проявляється в інстинктивному відчутті небезпеки.

Це не боязнь темряви, а впевненість, що певні дії принесуть шкоду. Приміром, людина в здоровому глузді ніколи не засуне палець в м’ясорубку і не сяде в багаття.

Так які якості страху дійсно корисні? Це почуття, яке не вводить в панічний жах і не змушує бігти зі всіх ніг, ховаючись від невідомої небезпеки. До подібних відчуттів відносять страх, що з’являється під час вибору, необхідності зробити всього один крок, щоб досягти особистісного зростання.

Крім того, відомо, що сильний емоційний переляк часом призводить до несподіваних ефектів. Чоловік зазначає в такі моменти уповільнення часу, завдяки якому встигає прийняти вірне рішення і врятувати власне життя.

Як виникає страх

Відчуваючи переляк, організм включає своєрідний механізм, який змушує частішати биття серцевої м’язи, дихання, викликає напруження м’язових тканин.

Одночасно з цим відбувається концентрація уваги.

Якщо подібні відчуття виникають при відсутності реальної небезпеки, наприклад, при перегляді чергового трилера, дані емоції можуть стати навіть приємними, так як в цей момент відбувається значний викид адреналіну. А ця речовина може провокувати почуття задоволення.

Помічено, що страх дозволяє позбутися таких негативних якостей, як дратівливість і, нерідко, стає своєрідним ліками проти депресивного стану.

А багато вчені впевнені, що саме адреналін є необхідною складовою для розвитку наукового прогресу.

Користь страху – приклади з реального життя

Постійне відчуття страху може захищати життя від небезпеки, а також допомагає людині підтримувати свій статус або набувати нові знання.

Подібні приклади в реальному житті зустрічаються на кожному кроці:

  • студент, відчуваючи тривожні відчуття в період сесії, змушений велике витрачати час на вивчення матеріалу, щоб не провалити іспит;
  • жінка, побоюючись зганьбити саму себе або видати дійсний вік, ретельно доглядає за своєю зовнішністю;
  • страх перед мікробами, властивий багатьом людям з медичною освітою, змушує постійно підтримувати чистоту;
  • побоювання за здоров’я дитини, безсумнівно, корисний страх, якщо він не заважає розвиватися самостійності маленької особистості;
  • боязнь публічних виступів змушує ретельно готувати мова і продумувати її аж до дрібниць.

Якщо уважно розглянути ситуації, коли людина відчуває страх, можна зізнатися собі, що це відчуття, не доходить до фобії, дійсно здатне навчити новому і підвищити інстинкт самозбереження.

Залишити коментар