Чи шкідливо хрустіти пальцями – оцінка «шкідливої звички» вченими і лікарями

Однозначну відповідь на питання: «чи Шкідливо або корисно хрустіти пальцями рук?», – не можуть дати навіть ортопеди.Наприклад, лікар з Каліфорнії Унгер, вважав, що це робити навіть корисно. Суглоби розробляються, і артрит у майбутньому не загрожує. Сам він з дитинства розважав приятелів, смикаючи себе за пальці лівої руки – права не хрустіла – і до 83 років не відчув ніяких неприємних симптомів.

Тому і склалася впевненість, то якби не було постійної гімнастики, то зовсім не зміг би з віком стискати кисть.

А ось ортопеди Кастолонни і Аксельрод у медичному працю за описом ревматичних захворювань назвали спеціальне згинання з хрускотом пальців шкідливою звичкою.

Що буде, якщо хрустіти пальцями, і чому не варто розважати себе і оточуючих таким чином?

Чому хрумтить суглоб?

Коли зчленування розтягують, тиск в міжсуглобової рідини змінюється, і газ, який в ній знаходиться, і виділяє бульбашки, лопающиеся з шумом.

Це буває не у всіх, тому треба уявляти, чому хрустять пальці на руках.

 1. В навколосуглобових м’яких тканинах є вроджена патологія. При знаходженні в одному положенні вони як би «костенеют», а коли їх з силою потім розтягують або розминають, лунає хрускіт;
 2. Постійний хрускіт суглобів пальців виникає у тих, хто має гіпермобільність зчленувань. Це зустрічається не так вже рідко. Поєднані суглобові поверхні розходяться вільно, розтягнуті зв’язки;
 3. Знову ж генетична риса, що передається у спадок. Поєднані поверхні зчленувань не збігаються за розміром. Коли вони рухаються самостійно, то ніяких звуків не чути, якщо ж їх спеціально вертіти, то чути клацання.

Виникати хрускіт може і через патологічних змін:

 • після травм;
 • при хворобах суглобів: артритів, артрозів, і подібних їм.

Так можна хрустіти пальцями або краще позбутися шкідливої звички, щоб не спровокувати якесь небезпечне захворювання?

Причини захворювань суглобів

Хвороби суглобів викликаються такими фактрами:

 • травмами;
 • порушенням обмінних процесів в організмі, що призводить до відкладення в області зчленувань солей;
 • проникненням по кровотоку хвороботворної флори, що провокує запальний процес.

Найбільш часто вощникает бурсит. При впровадженні інфекції складу синовіальної рідини змінюється, тиск зростає, суглоб опухає. Надалі запалення переходить на навколосуглобових з’єднання, в нього включаються суглобові зв’язки і сухожилля – починається тендовагініт.

Порушення метаболічних процесів в організмі призводять до того, що солі, які повинні бути розчинними, випадають в зчленуваннях, потрапляючи туди з лімфотоку і осідаючи. Солі відкладаються у всіх тканинах організму, але потрапляючи в зчленування, вони заважають вільно йому згинатися і розгинатися.

Виникають захворювання: артроз, ревматизм, подагра, артрит.

 • При артрозі руйнується хрящ, що знаходиться всередині суглоба;
 • При ревматизмі запальний процес охоплює зв’язки;
 • Подагра – накопичення в зчленуваннях солей сечової кислоти;
 • Артрит – запалення всього суглоба, частіше інфекційної природи.

Якщо виникає захворювання, то рухи в суглобах починають завдавати болючість, кісточки пальців опухають, і навряд чи можна буде спеціально смикати себе за фаланги – це заподіє біль. Про шкідливою звичкою доведеться забути.

Але, як можна бачити, «гімнастика» не заподіює сочленениям шкоди – всі захворювання викликані зовсім іншими причинами. Так що зв’язку між витягуванням власних пальців і подальшими погіршеннями здоровьями не виявлено.

Нюанси зайвої рухливості пальців рук

Якщо люди здорові, то підвищення навантаження заподіяти шкоди не може. Але у тих, у кого вже почалися захворювання суглобів, постійні рухи пальців можуть викликати неприродну гіпермобільність і розтягнути зв’язки – ця травма позначиться на стані кисті надалі.

Тому не можна спеціально викликати хрускіт, якщо від природи пальці гнуться безболісно. Хтось може сказати: «Так, у молодості кисті стискалися абсолютно безшумно, а зараз я можу викликати клацання, і це навіть приємно».

Вікові зміни призводять до збільшення окостеніння хрящової поверхні, зменшення кількості синовіальної рідини в навколосуглобових сумки, незначного порушення обмінних процесів в організмі навіть у здорових людей за рахунок уповільнення метаболізму. Суглоби старіють разом з їх власниками, і при згинанні хрумтять.

У цьому старшому віці до себе слід ставитися дбайливо, і не згинати і тягнути себе за пальці безсистемно, а займатися спеціальною лікувальною гімнастикою для розробки суглобів. До речі, вони допомагає зберегти рухливість і при захворюваннях, які не обов’язково викликані віком.

Комплекс ЛФК для кисті рук

Перед тим як починати вправи руки слід розім’яти, розтираючи їх: спочатку труть долоні один одного, потім тильні поверхні і пальці. Якщо кисті при цьому залишаються сухі – в організмі немає прихованих запальних процесів. На нездужання вкаже симптом: при розтиранні кистей долоні поступово зволожуються. Особливо сильно пітніють долоні при захворюваннях верхніх дихальних шляхів і органів дихання – бронхів і легенів.

Гімнастика для рук

Кисті розташовані долонями вгору, руки перед собою. Стискання і розтискання кулака. Потім кисті рук перевертаються, вправа повторюється. Виконується рух по 5 разів.

Кожним пальцем – від великого до мізинця – треба зробити по 5 клацань. Можна поставити перед рукою скляний келих і оцінювати силу кожного повторення. Віяло – кожен палець згинають окремо. Повтор – по 3 рази.

Ножиці – всі пальці, що знаходяться поруч, по 3-5 разів схрещують між собою.

Це зробити без практики не так просто. Починати слід повільно, збільшувати темп, коли вдасться вправа повністю освоїти – інакше можна пошкодити зв’язки. Закінчується комплекс наступними вправами.

Пальці зчіплюються в замок і піднімаються над головою, кисті слід вивернути. Потрібно постаратися прогнути пальці до тильної сторони максимально, розтягнувши м’язи і зв’язки. Зусилля збільшують, поступово освоюючи вправу. Руки в замку, і ними намагаються створити хвилю. Виконується до 5 разів. Нарешті «замок» піднімають над головою і з силою розривають, опускаючи руки. Повторити 3 рази.

Ця гімнастика допоможе відновити рухливість пальців у фалангах і кистях без ризику заподіяти травму суглобів. Так все ж чому не можна хрустіти пальцями на руках? А чому не можна? Можна – якщо це не завдає болю і немає в анамнезі захворювань суглобів.

Вчені не знайшли зв’язку між частотою виникнення патології зчленувань і цією звичкою. Ті, хто хрумтять пальцями, хворіють артрит з тією ж частотою, як здорові люди.

Залишити коментар