Чи шкідливе УЗД при вагітності для плоду?

Серед медичних обстежень одним з найнебезпечніших вважається рентгенографія через який здійснюється в процесі опромінення. Однак чимало суперечок ведеться навколо ультразвукового дослідження, яке особливо часто доводиться проходити майбутнім мамам. Деколи воно є основним способом відстежувати стан організму жінки та її малюка. Як часто можна робити УЗД при вагітності? Потрібно його боятися?

Як ультразвук впливає на організм?

Щоб неупереджено сказати, чи шкідливе УЗД для ембріона, наскільки це можливо, необхідно в першу чергу вивчити принцип роботи ультразвукового апарату і зрозуміти, чому його вважають небезпечним для організму. Що він являє собою?

  • Робоча область – пластина, яка виступає і в ролі датчика, і в ролі приймача. Після того, як у неї надходить сигнал, вона видає звук, що проникає через тканини. Звук знаходиться на таких високих частотах, що вухо дорослої людини вловити його не здатне.

Проходячи через тканини, звук резонує і повертається назад до пластині, яка тепер вже працює як передавач. Звук перетворюється в електричний сигнал, моментально обрабатывающийся спеціальною програмою, закладеної в прилад. Так на екрані з’являється картинка, яку вивчає фахівець, а пізніше бачить і пацієнт, якщо отримує на руки знімок.

При цьому частоти, на яких випускається звук, можуть варіюватися, що визначає довжину хвилі, що проходить через тканини. Від неї, в свою чергу, залежить обсяг зображення – довга хвиля може показати навіть 4D-картинку, в той час як коротка зазвичай видає плоску.

  • Чи шкідливе УЗД для людини, якщо використовуються тільки короткі хвилі? Наукові дослідження показали, що така діагностика жодної загрози здоров’ю не представляє.

Однак сьогодні все частіше проводять обстеження з отриманням зображення чотиривимірного. Наскільки безпечні вони?

Чи шкідливе УЗД при вагітності для плоду?

Ще в часи СРСР був проведений експеримент, в ході якого клітинну ДНК було поміщено в індиферентну рідину, після чого замірявся спектр звучання кожної молекули. Виявилося, що сигнали створюють дуже великий коридор – від високих до низьких частот. На наступному етапі ДНК піддавалося впливу ультразвукового апарату, знову здійснювався вимір частот: вони прийняли єдине значення в 10 герц. Стан молекул зберігалося протягом декількох тижнів.

Такий тест дозволив вивести твердження про те, що не можна заперечувати негативний вплив ультразвуку на організм людини. У випадку з вагітністю, це актуально для довгої хвилі, яка досягає ембріона. Вплив ультразвуку на дитину збільшує ймовірність виникнення онкологічних патологій і порушень у розвитку його внутрішніх органів.

  • Тим не менше, говорити про те, що згубний вплив УЗД на ДНК плоду великої до тієї міри, коли від такого обстеження потрібно категорично відмовитися, не можна.

Кожен розділ медицини, кожен елемент її терапії має в собі як позитивні, так і негативні риси. Перевага певної сторони відбувається тільки після сукупності декількох чинників, і те, що для однієї людини буде благом, для іншого може стати отрутою.

  • Дитяче вухо володіє більш високою чутливістю, що було підтверджено простим тестом, при якому включали запис ультразвуку для людей різних вікових груп. Діти дошкільного віку відзначали писк, в той час як дорослі нічого не відчували.

У ембріона сприйняття ще гостріше: він не тільки чує ультразвук, який для нього є не писком, а повноцінним шумом, але і відчуває сильну вібрацію, що доставляла йому дискомфорт. Цьому сприяє і рідина навколо нього, яка виступає в ролі провідника. Якщо б це було лише на рівні відчуттів, можливо, про вплив УЗД на плід говорити не довелося. Однак ультразвуковий сигнал провокує синтез вільних радикалів, що змінюють ДНК. З цієї причини за кордоном було прийнято проводити таке обстеження матері та дитини тільки при наявності серйозних показань.

Кому і навіщо потрібно УЗД при вагітності?

Незважаючи на значний ризик, який, втім, не був підтверджений якими-небудь аномаліями у новонароджених, ультразвукова перевірка є однією з найголовніших процедур, які застосовуються по відношенню до майбутньої матері. Саме УЗД дозволяє ще на ранніх термінах перевірити правильність розвитку ембріона, його положення, відсутність серйозних порушень – наприклад, збільшення не плода, а плацентарних бульбашок.

У другому триместрі така перевірка потрібна для відстеження формування внутрішніх органів малюка і можливих пороків у них, які можуть призвести до необхідності викликати ранні штучні пологи. Тут же встановлюється наявність або відсутність патологій плаценти. А на останніх тижнях УЗД проводять для встановлення приблизної дати пологів і способи їх проведення: деякі з порушень розвитку плоду роблять неможливими природні пологи.

  • В який момент без УЗД не обійтися? Для точного відстеження вагітності бажано зробити хоча б 3 перевірки за весь період: тобто по 1 разу в кожному триместрі.
  • Існує момент, коли УЗД буде максимально безпечно для плоду? На думку професіоналів, це 3 триместр, останній тиждень перед пологами, коли всі органи і внутрішні системи сформовані, ймовірність появи внутрішньоутробних патологій прагне до нуля.

Якщо ж говорити про те, скільки разів можна робити УЗД під час вагітності, щоб це не стало критичним для малюка, то більше 3-х процедур теж краще не робити. Особливо якщо Ви вирішили, що хочете отримати дуже барвисту об’ємну 3D або 4D картинку. Більшою мірою саме вони несуть шкоду ембріону, оскільки стандартна процедура з плоским зображенням створює менший дискомфорт і меншу ступінь впливу.

Ділячи висновок з представленого вище матеріалу, потрібно ще раз підкреслити, що УЗД –важлива планова перевірка, здатна виявити вкрай небезпечні для організму матері і немовляти порушення, в порівнянні з якими гіпотетичний шкоду ультразвукової хвилі не заслуговує уваги. Однак при зловживанні процедурою і частому проведенні 4D-діагностики підвищується ймовірність внесення змін в ДНК плода. Слідуйте рекомендаціям свого акушера-гінеколога.

Залишити коментар