Чи потрібно лікувати фізіологічний нежить у немовляти?

Будь-яке нездужання у новонародженої дитини викликає тривогу у його молодої мами. Тим не менш, в деяких випадках певні зміни з боку організму дитини можуть бути варіантом норми, і хвилюватися про них зовсім не варто. Зокрема, таким станом є фізіологічний нежить у немовляти, який абсолютно нешкідливий, хоча і викликає певні побоювання у новоспеченої матусі.

Причини, що викликають фізіологічний нежить у немовлят

Основною причиною, яка викликає подібне нездужання, є адаптація дихальної системи новонародженого малюка до нових для нього умов навколишнього середовища.

У той час, коли малюк перебував у животику у мами, його легені і ніс не брали участь у здійсненні процесу дихання, оскільки кисень і всі інші корисні речовини надходили до нього безпосередньо через пуповину. Приблизно протягом перших десяти тижнів після появи немовляти на світ слизова його носика залишається неактивною і поступово пристосовується до нових функцій – очищення, зволоження і зігрівання вдихуваного повітря.

Все це час залози крихти працюють у посиленому режимі, тому в носику у грудної дитини дуже часто утворюється деяка кількість світлої слизу.

Через деякий час, коли крихітний організм трохи пристосується, ці виділення почнуть зменшуватися і, в кінцевому підсумку, досягнуто оптимальної кількості – їх буде рівно стільки, скільки необхідно для нормального функціонування органів дихання. Якщо в цей період почати використовувати лікарські препарати для лікування нежиті, можна пересушити слизову носа і порушити роботу залоз, розташованих в носовій порожнині.

Саме тому молодим батькам важливо знати, як відрізнити фізіологічний нежить у немовляти від інших видів риніту, щоб не нашкодити здоров’ю свого сина чи дочки.

Якими симптомами характеризується фізіологічний нежить у немовляти?

Відрізнити даний вид нежиті у немовлят від інших захворювань досить легко.

Як правило, фізіологічний дефект проявляється у вигляді наступних ознак:

 • дитина добре спить, їсть і не вередує без причини. Його загальне самопочуття не порушується, а батьки не помічають нічого незвичайного в його поведінці;
 • температура тіла немовляти залишається в межах норми, кашель та інші прояви простудних захворювань відсутні;
 • виділення в порожнині носа мають досить в’язку консистенцію, прозору структуру і світлий відтінок. З носика при цьому відокремлюється лише мала кількість, більшість виділень знаходиться всередині носової порожнини;
 • слизова оболонка носика дитини не набрякає і не запалюється, тому носове дихання проходить без ускладнень.

Скільки в нормі триває фізіологічний нежить у немовляти?

Більшість молодих батьків, вперше зіткнувшись з таким явищем, як фізіологічний нежить у немовляти, цікавляться, коли проходить це захворювання. Як правило, подібне нездужання триває не більше десяти днів. В більшості випадків симптоми фізіологічного нежить у немовляти зникають протягом тижня.

Варто ще раз зазначити, що лікування лікарськими препаратами в даному випадку не тільки не прискорить процес одужання, але і, навпаки, може погіршити ситуацію.

Що робити, якщо у новонародженого фізіологічний нежить?

В першу чергу, якщо ви сумніваєтеся, який саме вид нежитю спостерігається у вашого малюка, слід звернутися до лікаря. Кваліфікований лікар під час очного огляду відразу ж зможе визначити справжню причину нездужання і, в разі його інфекційної або алергічної природи, призначить відповідне лікування.

Якщо ж у вашого сина або дочки дійсно фізіологічний нежить, який не вимагає застосування лікарських засобів, вам необхідно дотримувати наступні корисні рекомендації:

 • для того щоб нездужання відступило як можна швидше, слід створити оптимальні
  кліматичні умови для немовляти. Так, температура в кімнаті, де спить дитина, не повинна перевищувати 20 градусів за шкалою Цельсія, а вологість – 50-60%. Щоб регулювати температуру повітря в приміщенні, скористайтесь регуляторами батарей центрального опалення, а також повісьте в дитячій кімнаті звичайний термометр. Для досягнення оптимальної вологості використовуйте сучасні іонізатори та зволожувачі. У крайньому випадку в період опалювального сезону можна повісити вологе простирадло на батарею. Надмірна активність залоз слизової носа почне зменшуватися сама, якщо ви забезпечите прохолодний, вологий і чисте повітря в приміщенні;
 • як можна частіше провітрюйте квартиру і робіть в ній вологе прибирання. Пил посилює неприємні симптоми і затягує процес одужання;
 • приберіть з кімнати, де знаходиться немовля, килими з довгим ворсом, будь-які кімнатні рослини і книги. Всі ці речі притягують до себе пил;
 • при бажанні ви можете поставити в дитячій кімнаті акваріум, він також допомагає очищати і зволожувати повітря;
 • у гарну погоду частіше гуляйте зі своїм чадом на вулиці. Якщо у новонародженого нежить, пов’язаний з адаптацією до нових умов життя, відмовлятися від прогулянок не слід;
 • нарешті, для зволоження слизової закопуйте в ніс немовляти звичайний фізіологічний розчин або краплі на основі морської води, такі, як «Аквалор бебі», «Салін» або «Аквамаріс». Деякі мами і бабусі радять капати в обидві ніздрі малюка грудне молоко, однак, більшість лікарів сходяться на думці, що цей метод абсолютно неефективний і навіть небезпечний.

У яких випадках слід обов’язково звернутися до лікаря?

Якщо у немовляти при фізіологічному нежиті спостерігаються не прозорі, а жовті соплі, зверніться до лікаря. У більшості випадків, жовті або зелені соплі свідчать про те, що в організмі дитини є інфекційний або запальний процес, тому йому необхідно пройти детальне обстеження.

Крім того, спостерігає малюка лікаря-педіатра слід відвідати у тому випадку, якщо симптоми риніту не проходять протягом десяти днів, а також при приєднанні наступних симптомів:

 • значне підвищення температури тіла;
 • млявість, відмова від їжі або погіршення апетиту;
 • різке і несподіване зниження маси тіла дитини;
 • порушення сну, надмірне занепокоєння, зайва примхливість і плаксивість;
 • утруднення дихання, виникнення задишки і характерних свистячих звуків;
 • поява кров’янистих виділень із носа.

Таким чином, фізіологічного нежить у немовляти не варто лякатися.

Більш того, він не потребує застосування жодних методів лікування. Забезпечте сприятливі для малюка кліматичні умови в приміщенні, де він проводить більшу частину свого часу, і трохи почекайте.

Прояви нездужання незабаром зникнуть так само несподівано, як і з’явилися.

Залишити коментар