Чи можна заразитися віл через слину?

Розповсюдження вірусу імунодефіциту людини – одна з найсерйозніших проблем сучасності. Страх заразитися інфекцією, яка позбавляє організм природного захисту, може зробити людину заручником надмірної обережності. Чи можна заразитися ВІЛ через слину? Це питання багатьох людей позбавляє душевної рівноваги. Чи варто турбуватися?

Всім відомо, що ВІЛ-інфекція дуже небезпечна і що знищити її після потрапляння в людський організм неможливо. Боязнь заразитися таким вірусом породила в суспільстві безліч міфів, які формують хибне уявлення про шляхи його передачі. Ці вигадки не можна назвати нешкідливими, адже вони позбавляють людей спокою і доставляють чимало неприємностей тим, хто є носієм такого вірусу або вже бореться з його впливом.

Слина – «міст для подорожей» ВІЛ?

Клітини вірусу імунодефіциту містяться в усіх біологічних рідинах зараженого людини. Але їх кількість в різних рідинах істотно відрізняється. У слині їх набагато менше, ніж в крові або секреторних виділеннях статевих органів. Отже, ризик зараження ВІЛ через слину теоретично існує, але чи він високий, як іноді намагаються переконати нас необізнані знайомі? Проаналізуємо ситуацію, коли можливий контакт з продуктом слинних залоз іншої людини, і рівень небезпеки інфікування при цьому.

Не забувайте, що для зараження ВІЛ клітки цього вірусу повинні потрапити у кров людини. У зовнішньому середовищі цей хвороботворний мікроорганізм живе не більш півгодини, при цьому через 10 хвилин він уже не активний.

  • Поцілунок

Потрібно точно знати, чи можна заразитися ВІЛ через поцілунок, щоб не позбавляти близьких такого прояву любові і тепла. Під час поцілунку з інфікованою людиною слина з клітинками вірусу неминуче потрапить на слизову оболонку – стало бути, зараження відбудеться? Насправді це не так. Підступні частинки ВІЛ проникають організм лише у тому випадку, якщо в ротовій порожнині є ранки, подряпини, порізи або кровоточать ранки.

Але навіть такий ризик не можна назвати серйозним. Адже, на думку вчених, для зараження вірусом Сніду потрібно не менше 2 л зараженої слини, так як концентрація вірусу в цій рідині дуже мала.

Отже, очевидно, що без контакту достатньої кількості клітин ВІЛ з кров’ю зараження не відбудеться. Але буває так, що під час поцілунку на пошкоджене місце слизової оболонки рота здорової людини потрапляє не тільки слина, але і кров — наприклад, якщо кровоточать ясна. Чи можна заразитися ВІЛ через поцілунок в такому випадку? Це можливо, якщо на кривавий ділянку порожнини рота потрапить не менше 5 мл крові хворої людини (1 ч. л.)

  • Оральний секс

Прихильників різноманіття в ліжку цікавить, чи можна заразитися ВІЛ через кричав. Така небезпека дійсно існує, але про велику кількість людей, інфікованих цим шляхом, говорити не доводиться. Чому? Відповідь проста: якщо на слизовій оболонці рота або статевому органі немає пошкоджень, вірус Сніду, що міститься в слині, не може потрапити в кровотік. Але ВІЛ, скоріше всього, атакує організм, якщо при такого роду статевому контакті на слизові покриви рота потрапило насіння або виділення з статевих шляхів, а також коли у роті чи на статевих органах є сліди проникаючих травм, навіть зовсім невеликих.

  • Посуд і столові прилади

Якщо носій ВІЛ – родич або колега, цілком може статися так, що ви візьмете чашку або ложку, якою він користувався, не переконавшись, що посуд добре помыта. Крім того, при відвідуванні закладів громадського харчування ніхто не може бути на всі сто відсотків впевнений, що столові прибори оброблені як слід і на них не залишилося слідів слини людини, який заражений ВІЛ. Що ж буде з відвідувачем, якому дісталася така посуд?

Він може заразитися багатьма хворобами, але тільки не з вірусом імунодефіциту. Навіть якщо на приладах залишилося трохи слини з небезпечними мікроорганізмами, цієї кількості недостатньо для інфікування. Звичайно, в слинної рідини буває домішка крові. Але навряд чи хтось не помітить на ложці або тарілці крапельки крові, і вони потраплять у відкриту ранку. Кров, яка перебувала у зовнішньому середовищі кілька хвилин, небезпеки не представляє, тому боятися цяток згорнулася біологічної рідини не варто.

  • Різні предмети

На поверхні рушників, простирадл, ковдр, одягу та інших предметів може залишитися слина, особливо якщо ними користувався дитина. Це зовсім не означає, що потрібно патологічно боятися торкатися до таких речей. Навіть якщо подушка або іграшка наскрізь промокла від зараженої слини (звичайно, таке припущення викликає лише посмішку), активного вірусу на ній вже немає, адже він швидко гине поза людським організмом.

  • Відвідування басейнів, саун, стоматологічного кабінету

Водні процедури разом з ВІЛ-інфікованою людиною – табу? Ні, тому що клітини вірусу гинуть у воді. «Але раптом окремі частинки вірусу виявляться особливо «живучими»?» — можуть задатися питанням особливо недовірливі любителі плавання або лазні. Ці частинки все одно припинять своє існування на шкірі людини, а при попаданні в рану не зможуть стати причиною зараження, так як їх кількість мінімальна.

Більше хвилювань викликає візит до стоматолога. Дійсно, якщо в ротову порожнину, яка пошкоджена через маніпуляцій доктора, потрапить слина хворої людини з вкрапленнями крові, зараження не уникнути. Але при дотриманні правил гігієни праці стоматолога нічого подібного не відбудеться.

Отже, на питання, чи можна заразитися ВІЛ через слину, медики відповідають: можна, але малоймовірно, тому що в цієї біологічної рідини зафіксована низька концентрація клітин вірусу. Тому навіть при попаданні на ранку невеликої кількості секрету слинних залоз інфікування не буде. Слідкуйте за своєю гігієною і спілкуйтеся з людьми, які змушені боротися з ВІЛ, без помилкового страху і упередження!

Залишити коментар