Чи можна вагітним робити флюорографію?

Коли жінка знаходиться в положенні, один з головних питань, що її турбує – це здоров’я її майбутньої дитини. Мама мріє про те, щоб малюк народився здоровий і міцний. Тому вагітні жінки намагаються максимально захистити себе і плід від впливу несприятливих факторів. Коли лікар дає направлення на флюорографію, у багатьох пацієнток починається справжня паніка, так як є думка, що флюорографія під час вагітності не проводиться.

Що це таке?

Цей метод обстеження дає можливість діагностувати ті захворювання дихальних шляхів, які неможливо розгледіти на огляді. Також за допомогою флюорографії можна отримати інформацію про стан серцево-судинної системи. Її роблять вагітним, щоб вчасно розпізнати захворювання і відразу ж приступити до лікування. В цьому випадку можна уникнути ускладнень. Але чому ж вагітним не можна робити флюорографію?

Якщо людина здорова, він повинен проходити цю процедуру не частіше, ніж раз на рік. Це пояснюється тим, що кожен раз організм отримує нову дозу опромінення.

Саме тому мами бояться проводити флюорографічне обстеження на ранніх термінах.

Чому майбутні мами турбуються, що їм доведеться опромінювати свій скарб, і замислюються, роблять таке обстеження, як флюорографія, вагітним? Давно відомо, що рентгенівське опромінення негативно впливає на клітини, органи і тканини організму. При формуванні плоду клітини постійно діляться, тому складно передбачити, який вплив вона матиме. Саме тому не можна проводити таке дослідження в перші тижні після зачаття.

За і проти

Одні лікарі кажуть, що можна проводити флюорографію під час вагітності на ранніх строках,
тільки тоді, коли до цього є серйозні свідчення. До них можна віднести туберкульоз, запалення легенів та інші небезпечні недуги.

Інші фахівці запевняють, що це обстеження не так небезпечно, як багато хто думає. Рентген впливає на грудну клітку і не зачіпає органи малого тазу і плід.

Безпечно проводити процедуру, якщо вагітність більше 20 тижня. До цього часу у дитини вже сформовані всі органи, які життєво важливі.

Флюорографія і вагітність

Іноді бувають ситуації, коли жінка зробила обстеження, не знаючи, що вагітна. Що ж робити в цій ситуації?

На початку вагітності процедура може нашкодити плоду, але точно передбачити наслідки неможливо, тому що клітини активно діляться. Якщо обстеження неминуче, краще використовувати спеціальний фартух – він захистить майбутнього малюка.

Сучасні апарати оснащені спеціальним фартухом з свинцю, який оберігає матку і органи малого тазу. Завдяки цьому в організм надходить мінімальна доза опромінення, яка практично нешкідлива. До того ж, у флюорографічних плівок висока ступінь чутливості, а матка знаходиться далеко від легенів. Але все-таки краще перестрахуватися і проконсультуватися у генетика, щоб переконатися, що у новонародженого не буде патологій. Проводитися обстеження має тільки під контролем лікаря.

Чи є наслідки?

Якщо жінка зробила флюорографію, не знаючи, що вона вагітна, або за суворими показаннями, їй обов’язково потрібно пройти УЗД, щоб визначили стан здоров’я малюка, побачили його ручки та ніжки.

Як правило, ніяких важких наслідків не буває. Але якщо процедура була зроблена до 8 тижня, то є ймовірність, що вагітність перерветься. На цьому терміні рентген порушує процеси імплантації та закладку органів, тому можливий мимовільний аборт. Іноді жінка навіть не здогадується, що вона була вагітна, а кровотеча сприймає як менструацію. Якщо ж плід переживе таку «тортури», то, швидше за все, він буде розвиватися в межах норми.

Що думають фахівці?

У багатьох країнах відмовилися від флюорографічних обстежень, бо вважають їх вкрай небезпечними.

Тому не дивно, що думки фахівців з цього приводу розходяться. Прихильники вважають дозу нешкідливою для організму, тим більше, якщо обстеження проводиться за допомогою цифрових апаратів.

Противники вважають його непотрібною мірою, тому що практично неможливо виявити туберкульоз на ранніх стадіях за допомогою цього методу. Вони впевнені, що флюорографія надто небезпечна для здоров’я майбутнього малюка, щоб так невиправдано ризикувати. Вона виправдана лише в тому випадку, якщо є явні симптоми цього захворювання.

Що ж робити?

Знаючи, чи можна вагітним робити флюорографію, ви захистите себе від непотрібних проблем. Але що ж робити тим людям, які дуже переживають за своє здоров’я і хвилюються перед зачаттям малюка? Лікарі радять проходити це обстеження згідно своїм графіком, щоб вчасно дізнатися про захворювання або новоутвореннях.

Перед плануванням вагітності флюорографію має зробити не тільки жінка, але й чоловік. Заразитися туберкульозом дуже легко, тому кожна людина перебуває в групі ризику. До того ж, мамі не доведеться проводити обстеження після пологів та в період лактації.

Але все ж, незважаючи на відносну безпеку процедури, рекомендується приступати до зачаття через пару тижнів. І не забудьте поцікавитися, наскільки якісне та сучасне обладнання використовують фахівці.

Якщо вам не можуть надати фартух, а апарати дуже старі, то краще провести обстеження в іншій клініці.

Залишити коментар