Чи можна робити узд під час місячних?

Кожна жінка, яка піклується про своє здоров’я, час від часу обов’язково проходить обстеження внутрішніх органів за допомогою ультразвукових хвиль. Зазвичай таку процедуру планують заздалегідь. Але що робити, якщо на її дату випали «критичні дні»? Чи можна робити УЗД під час місячних або доведеться переносити візит?

УЗД: інформативно, але завжди доступно?

В даний час ультразвукове дослідження внаслідок своєї безпеки та високої інформативності займають лідируючі позиції в діагностиці більшості захворювань найрізноманітніших людських органів: черевної порожнини і малого тазу, нирок, серця, щитовидної залози, молочних залоз, а також спостереження за станом плода, плаценти, виявлення вад розвитку.

Швидкість отримання результату, його простота і безболісність, відсутність променевого навантаження і при цьому доступність – всі ці переваги УЗД виділяють серед інших технологій обстеження. Саме тому багато саме йому віддають перевагу при виявленні яких-небудь захворювань.

Однак жінок може турбувати питання про те, чи можна робити УЗД, особливо матки та інших органів репродуктивної системи, під час місячних. Відповідь проста: можна, але з деякими винятками.

Ультразвук і місячні: наскільки вони сумісні?

Вивчати органи малого таза за допомогою ультразвуку в період менструації вкрай небажано. А ось інші види УЗД допускається проводити в будь-який час.

Скринінг органів малого тазу

Чому ж не рекомендується проводити обстеження матки і яєчників при кровотечі? Крім того що жінка сама буде відчувати дискомфорт від процедури (якщо в ній задіяний вагінальний датчик), утруднити дослідження можуть і інші фактори:

  • згустки крові в матці будуть перешкоджати повноцінному огляду її просвіту — складно виявити можливі патології;
  • із-за поганої видимості важко оцінити структуру матки, виявити поліпи, міоми і інші новоутворення;
  • так як в цей період слизова оболонка матки – ендометрій – оновлюється, відшаровуючись, дуже складно виявити її товщину. Потрібно дочекатися повного її відновлення.

Це відноситься не тільки до трансвагинальному УЗД, але і до трансабдоминальному (через черевну порожнину) і трансректальному (через пряму кишку), які і без того менш інформативні.

Оптимальна дата проходження дослідження залежить від його мети і призначається гінекологом. Зазвичай її переносять на 5-10 день менструального циклу: в цей період найбільш добре видно зміни оновленого, ще не дуже товстого ендометрію.

У деяких випадках (наприклад, для оцінки роботи яєчників) рекомендується робити УЗД кілька разів протягом одного циклу — на початку і в кінці. Для визначення овуляції призначають огляд у другій половині циклу.

Але в деяких ситуаціях провести ультразвукове дослідження під час менструації навіть необхідно. Це екстрені випадки, коли в терміновому порядку потрібно отримати інформацію про стан статевих органів при:

  • підозрі на пухлину (приблизно 3 день циклу, при тонкому ендометрії);
  • визначення типу і розміру кісти (1-5 день);
  • обстеженні фолікула яєчника;
  • рясних кровотечах — для з’ясування причини;
  • підозрі на позаматкову вагітність.

Вагітним жінкам при кров’янистих виділеннях зі статевих шляхів також в терміновому порядку призначають УЗД в умовах стаціонару, так як це може говорити про загрозу вагітності.

Мамологічне дослідження

Обстеження грудей, як і інших органів репродуктивної системи, теж потрібно періодично проходити кожній жінці — для виключення наявності міом і інших можливих патологій. День огляду також потрібно правильно вибрати, в залежності від менструального циклу. Чи можна робити УЗД молочних залоз під час місячних? Можна, але краще всього на 5-12-й день циклу, до настання овуляції. Справа в тому, що високий рівень естрогену провокує зростання залоз, тобто зміни в тканини грудей, що буде заважати точної постановки діагнозу.

Однак якщо ви відчуваєте погіршення самопочуття, біль у грудях, нащупываете ущільнення, спостерігаєте почервоніння шкірних покривів, виділення з сосків, пройдіть дослідження негайно, незалежно від дня циклу.

Інші види УЗД в «червоні дні календаря»

Отже, циклічні маткові кровотечі можуть вплинути на постановку діагнозу тільки при дослідженні органів малого тазу і (меншою мірою) молочних залоз.

А ось питання про те, чи можна під час місячних робити УЗД органів черевної порожнини, сечовидільної системи, щитовидної залози та інших органів, не має вас хвилювати: менструація ніяк не впливає на процес скринінгу і достовірність його результатів.

Єдине, на що потрібно звернути увагу перед процедурою, – це підготовка до неї. Приміром, на ультразвукову діагностику черевної порожнини необхідно приходити натщесерце, з опорожненным кишечником, виключивши можливість газоутворення. А на дослідження нирок потрібно прийти з повним сечовим міхуром.

Тепер, знаючи, чи можна робити різні види УЗД під час місячних, ви зможете підібрати оптимальну дату дослідження залежно від його мети. Строки проведення процедури особливо важливі при обстеженні статевих органів і молочних залоз, адже вони здатні істотно вплинути на результат.

Залишити коментар