Чи можна робити Манту при нежиті дитині?

Робити імунологічний тест на виявлення такого небезпечного захворювання, як туберкульоз, вирішувати тільки батькам малюка. Деякі вважають таку процедуру вакцинацією, але це помилкова думка.

Реакція Манту дозволяє на ранній стадії виявити туберкульоз або спростувати наявність захворювання. Сьогодні ми з’ясуємо, чи можна робити Манту при нежиті.

Вся правда про імунологічному тесті

Перш ніж ми відповімо на питання, чи можна робити реакцію Манту при нежиті, давайте розберемося, як проводиться цей імунологічний тест і які результати можна отримати. У побуті таку медичну маніпуляцію ми називаємо щепленням або ґудзиком.

Увага! Реакція Манту являє собою введення під шкірні покриви ін’єкції, іменованої туберкуліном. Виконання такого тесту обов’язково для виявлення туберкульозу на ранніх стадіях.

Новонародженим у пологовому відділенні обов’язково роблять вакцинацію БЦЖ. Після того як дитині виповниться один рік, виконується перший імунологічний тест, відомий нам як реакція Манту. Дитині під шкірні покриви вводять туберкулін, а потім спостерігають за реакцією організму. Лікарям потрібно з’ясувати два аспекти:

 • сформувався у малюка стійкий імунітет після вакцинації БЦЖ;
 • є в дитячому організмі інфекційні збудники.

Чи можна при нежиті робити Манту дитині? Багато лікарі-педіатри одностайні у своїй думці і вважають, що проведення проби допустимо. Такий тест робиться один раз в рік. Систематичне проведення тестування допомагає своєчасно розпізнати туберкульоз і приступити до лікування.

Які результати проби?

Після введення ін’єкції на шкірних покривах з’являється горбок. Після закінчення трьох діб лікар, використовуючи міліметрову лінійку, вимірює діаметр цього горбка. Якщо його розміри не перевищують 1 мм, то реакція дитячого організму однозначно негативна. При діаметрі шишечки від 2 до 4 мм з’являються сумніви, і лікар може призначити додаткове обстеження. Діаметр понад 5 мм вважається позитивним. А якщо горбок на шкірних покривах збільшився до 16 мм і більше, то це є прямим і яскраво вираженим ознакою захворювання на туберкульоз.

Нерідко в медичній практиці зустрічаються парадокси: дитина не хворіє на туберкульоз, а реакція позитивна, і навпаки.

На результат можуть вплинути наступні фактори:

 • у дитини ослаблений імунітет;
 • захворювання виникло відносно недавно і протікає інкубаційний період;
 • в дитячому організмі є бактерії або віруси іншого роду;
 • алергічна реакція.

Важливо! До піврічного віку організм дитини реагує на введення туберкуліну недостовірно, тому проба може бути позитивною, але це зовсім не означає, що дитина захворіла. Потрібне проведення додаткових діагностичних заходів.

Нежить і Манту – є протиріччя?

Повернемося до нашої теми і визначимося, чи можна робити щеплення Манту при нежиті. Невелика поправка: реакція Манту – це не щеплення. На думку більшості лікарів, проведення цього імунологічного тесту категорично протипоказано у таких випадках:

 • при наявності висипань на шкірних покривах, обумовлених протіканням алергічної реакції;
 • у разі виділень з носових проходів;
 • при захворюванні простудними захворюваннями;
 • якщо є кашель.

Робити реакцію Манту своєму малюкові, вирішувати тільки батькам. Після введення під шкірні покриви ін’єкції туберкуліну послаблюється імунітет. А під час нежиті і простудних захворювань імунітет малюка і так ослаблений, всі сили кинуті на боротьбу з недугою. Звичайно, реакція Манту не призведе до ускладненим наслідків, однак процес одужання може затягнутися.

Батькам на замітку! До 17 років дитині робиться щорічно реакція Манту, щоб виключити або підтвердити наявність в організмі збудників туберкульозу. Інші діагностичні методи не використовуються. У старшому віці імунологічний тест замінюється флюорографічним обстеженням грудної клітини.

У ряді випадків реакцію Манту роблять навіть при сильних простудних і респіраторних недугах. Єдиний недолік – це спотворення результатів. Можна трохи почекати і відвести дитину в лікарню після повного одужання. Якщо ви не хочете пропускати імунологічний тест, попередьте профільного лікаря про наявність у дитини симптомів застуди.

До категоричним протипоказанням виконання реакції Манту слід віднести такі хвороби та патологічні стани:

 • бронхіальну астму;
 • розвиток гострого недуги, в тому числі і загострення хронічного захворювання;
 • ревматизм;
 • епілепсію.

Нежить після проби — причинно-наслідковий зв’язок чи збіг?

Після проведення реакції Манту організм дитини може відреагувати неоднозначно. Діаметр горбка на шкірі буде в межах норми, а у дитини з’являються побічні ефекти, зокрема:

 • головні болі різної інтенсивності;
 • нежить;
 • підвищення температури тіла;
 • нудота;
 • блювотні рефлекси;
 • зміна поведінки;
 • порушення стільця;
 • свербіж;
 • поява висипань на шкірних покривах.

В цьому випадку потрібно негайно звернутися до лікаря. Займатися самолікуванням не варто. Поява нежитю після підшкірного введення туберкуліну – це один з найпоширеніших симптомів. Як правило, він проходить самостійно через декілька днів.

Думка доктора Комаровського

Чи можна робити Манту при нежиті? Комаровський вважає, що рішення приймають батьки. Звичайно, небажано втручатися у вже ослаблений імунітет малюка, а краще дочекатися повного одужання. Але проведення імунологічного тесту при нежиті не призведе до розвитку ускладнених наслідків. Єдине, можуть бути дещо спотворені результати.

Увага! Доктор Комаровський переконаний, що проводити реакцію Манту при кашлі – це абсолютне протипоказання, оскільки в дитячому організмі вже протікають запальні процеси.

На думку відомого педіатра і автора багатьох книг, в дозі туберкуліну немає нічого небезпечного, тим більше, що в дитячому віці не існує інших способів для діагностування туберкульозу. Якщо організм дитини не сприймає туберкулін через індивідуальної непереносимості, в подальшому батьки можуть зовсім відмовитися від проведення імунологічного тесту.

Підсумуємо вищесказане. На думку доктора Комаровського Е. О., реакцію Манту потрібно проводити, коли дитина абсолютно здорова. Нежить не є абсолютним протипоказанням однак ослаблення імунітету може вплинути на розмір папули і, відповідно, результат дослідження. Вирішальне слово — за батьками малюка.

Реакцію Манту не можна вважати щепленням. Її можна робити, навіть коли дитина на час звільнений від профілактичних вакцинацій. Батькам потрібно пам’ятати, що до 17 років введення під шкірні покриви туберкуліну вважається єдиним способом діагностування туберкульозу. Будьте здорові!

Залишити коментар