Чи можна промивати ніс дитині фізрозчином?

Фізрозчин – засіб, який має бути в кожній аптечці. Промивання їм носа дорослому – безпечна процедура, що допомагає вилікувати нежить, зменшити дискомфорт від алергічного риніту і уникнути ускладнень — гаймориту, вазомоторного риніту, особливо коли прийом лікарських препаратів протипоказаний. А як щодо лікування дітей?

Можна промивати ніс дитині фізрозчином і навіщо це робити?

Фізіологічний розчин – водний розчин 0,9% хлориду натрію, іншими словами — розчинна в воді сіль у кількості 9 м на 1 л. Таке співвідношення в максимальному ступені відповідає сольового рівня в органах і тканинах організму людини. Ця рідина не містить якихось життєво важливих для нас елементів, але є ізотонічної, не викликає зміни концентрації електролітів у крові.

Отоларингологи настійно рекомендують використовувати цей засіб для обробки носових ходів всім, від малого до великого. Можна промивати ніс розчином немовляті? І для них лікарі не роблять винятки. Крихіткам рекомендують виконувати подібну обробку в якості профілактики вірусних інфекцій та звичайної гігієнічної процедури для делікатного і безболісного видалення засохлих скоринок слизу.

Які проблеми можуть бути вирішені простою процедурою?

Під час нежиті (в тому числі алергічного) слизові тканини носа і гортані набрякають і покриваються слизом, яка накопичується і застоюється в пазухах носа. Це утруднює дихання і посилює запальний процес. Промивання розчином хлориду натрію розм’якшує слиз, виводить її з носа і допомагає відновити нормальну роботу носових пазух, одночасно захищаючи слизову від агресивної дії мікробів. Нежить проходить швидше. Крім того, вчасно розпочате лікування, в тому числі дана процедура, зменшує потребу у прийомі антибіотиків і інших лікарських препаратів.

Промивання носа показано у випадках:

 • простудного та вірусного нежиті;
 • гаймориту (для видалення гнійного слизу з носових пазух);
 • алергічного риніту;
 • підвищеної сухості слизових тканин носа;
 • для очищення носа маленьких дітей від щільних кірочок засохлою слизу.

Коли не можна промивати ніс?

Незважаючи на те, що використовувати хлорид натрію можна навіть вагітним, годуючим жінкам і новонародженим, в деяких ситуаціях процедури промивання строго протипоказані:

 • поліпи, пухлини у носових пазухах;
 • часті і сильні носові кровотечі;
 • серцева недостатність;
 • виражений гнійний процес у пазухах носа, наприклад, фурункул на носі. У цьому випадку будь-які процедури припустимо виконувати тільки після консультації з отоларингологом;
 • порушення в роботі нирок (неприпустимо, щоб розчин хлориду натрію потрапляв в організм у великих кількостях).

Фізіологічний розчин і процедуру промивання їм носа не варто сприймати як панацею від усіх респіраторно-вірусних інфекцій. Це всього лише хороша і ефективна додаткова методика, що дозволяє прискорити одужання. При гаймориті її показано застосовувати для запобігання подальшого розповсюдження інфекції. Перетворювати промивання в основний метод лікування безглуздо.

Як правильно використовувати фізрозчин?

Процедуру, як уже говорилося, можна виконувати будь-яким дітям – і молодші, і старші. Але при цьому важливо дотримуватися заходів обережності, розраховані на певний вік. Так, немовлятам і дітям до 3 років промивання носа роблять наступним чином:

 1. Малюка кладуть перед собою, злегка піднімають його голову й закопують 3 краплі в кожну ніздрю за допомогою звичайної піпетки.
 2. Ні в якому разі не можна вливати маленькій дитині в ніс розчин під тиском, використовуючи спринцівку або шприц. Це створить надлишковий тиск і може спровокувати запалення внутрішнього вуха – отит.
 3. Невеликий ватний джгутик змочують у маслі і акуратно видаляють слиз з носа.
 4. Процедуру не рекомендується проводити частіше 3-4 разів на день при простудному або вірусному нежиті. В якості профілактики її виконують не частіше 1-2 разів на тиждень.

Дітям старше 3 років обробляють ніс так:

 1. Дитина повинна нахилитися над раковиною так, щоб отвори носових пазух були приблизно паралельні підлозі. Або ж можна посадити його на табуретку і дати в руки невеликий тазик. При цьому нахилити його голову так, щоб підборіддя торкався шиї.
 2. Далі дорослий акуратно, при слабкому тиску, за допомогою спринцівки або шприца без голки вводить фізрозчин ліве або праве носове отвір (приблизно 100 мл). Коли вся рідина витече з протилежного боку, дії повторюють з іншою ніздрею.
 3. Після процедури дівчинка або хлопчик обов’язково повинні добре висякатися.

Незалежно від віку дитини промивання хлоридом натрію не рекомендується влаштовувати частіше 3-4 разів на день при респіраторних, вірусних інфекціях та алергії. В якості гігієнічного засобу та профілактики застосовують розчин не частіше 1-2 разів на тиждень. При гнійному отиті слиз з носа вимивають фізрозчином кожні 2 години, чергуючи хлорид натрію з відварами трав або антибактеріальними препаратами.

На питання, чи можна промивати ніс дитині фізрозчином, педіатри відповідають ствердно. Промивання носа хлоридом натрію – абсолютно безпечна для маленьких пацієнтів процедура. Але незалежно від віку дитини виконувати її слід надзвичайно акуратно і обережно. Рідина, що потрапила в область внутрішнього вуха, може спровокувати серйозні лор-захворювання.

Залишити коментар