Часті сечовипускання при вагітності: норма чи патологія?

Якщо людина не п’є багато рідини і не приймає сечогінні, то при прискорених позивах в туалет зазвичай підозрюють інфекцію сечовивідних шляхів. Проте в період виношування малюка це явище може виявитися цілком природним. Коли цей стан є нормою, а коли – відхиленням? До якого терміну таке спостерігається і коли припиняється? Які ознаки інфекції, якщо така є?

На якому терміні вагітності в нормі починається часте сечовипускання?

У кожної жінки ці терміни можуть змінюватись, тому в одних неприємні відчуття не виникають, а інші можуть страждати від такого явища практично всі 9 місяців. Іноді це явище виникає через кілька днів після зачаття, ще до того, як жінка дізнається про свою вагітність.

Існує безліч ознак вагітності, що виникають на ранніх термінах, прискорене сечовипускання відноситься до таких. Але нерідко це спостерігається і в останньому триместрі. Тому не можна однозначно відповісти, коли ж воно має з’явитися.

Часте сечовипускання, що виникає на ранніх термінах вагітності

Відразу ж після зачаття в організмі жінки змінюють біологічні реакції, механізм процесів обміну речовин, поступово збільшується об’єм рідини, посилено починають продукуватися гормони.

Цей період супроводжується активною виробленням прогестерону – гормону, що розслабляє м’язи, відповідно, стінки сечового міхура не можуть утримувати його вміст як раніше, що і призводить до почастішання позивів в туалет. Крім цього, збільшується в розмірах матка, надаючи додатковий тиск, змушуючи сечовий міхур спорожнятися частіше.

Часте сечовипускання при вагітності, що виникає у другому триместрі

У нормі, якщо це явище присутнє на ранніх термінах, то до кінця 4 місяці воно повинно зменшити або зникнути зовсім. Це пояснюється тим, що матка, збільшуючись, піднімається вгору, залишаючи межі тазу.

Відповідно, тиск на сечовий міхур і протоки зменшується. Тому позиви в туалет стають менш вираженими. Однак у цей час вони можуть бути ознаками патології.

Часті позиви до сечовипускання в третьому триместрі

Зазвичай дискомфорт повертається ближче до кінця періоду гестації. Навіть якщо він був відсутній раніше, то висока ймовірність того, що позиви виникнуть. Це обумовлено тим, що матка, хоча і знаходиться високо, вже досягла значних розмірів, помітно виріс і плід. Вага органу і малюка впливає на самопочуття: болить поперек, спина, більше втомлюються ноги, можуть виникнути труднощі з диханням.

Додатковий вага – це тиск на сечовий міхур. Крім цього, суттєво збільшується обсяг циркулюючої крові, навколоплідних вод. До кінця вагітності нирки дитини вже повністю формуються, відповідно, виводячи через пуповину продукти його життєдіяльності. В результаті виникає навантаження на нирки жінки. Тому дискомфорт в даному випадку є цілком природним станом. Іноді може виникати незначно нетримання, наприклад, при чханні, сміху, кашлі, а також доводиться вставати в туалет вночі.

Позиви в туалет на останніх термінах

За кілька тижнів до народження малюк починає опускатися в малий таз матері, готуючись таким чином до майбутнього появи на світ. Цей процес супроводжується і приємними явищами: знижується тиск на легені, шлунок, але в туалет доводиться ходити частіше.

При цьому порції сечі, що виділяються за один раз, можуть істотно зменшитися. Іноді трапляються й помилкові позиви через подразнення стінок міхура, але відсутності необхідного для випорожнення кількості урини.

Часті позывыу вагітної жінки в нічний час доби

Збільшення терміну гестації супроводжується ризиком затримки рідини в тканинах і утворенням набряків на нижніх кінцівках. Тому рекомендується займатися профілактикою таких. Ноги, як правило, набрякають вдень, а вночі зайва рідина активно виводиться нирками, тому вночі жінка змушена кілька разів вставати.

Дане явище, яке виникає в нічний час, в медицині називають ніктурією. Зазвичай воно супроводжує різні захворювання мочевыделительнойсистемы, але під час виношування є цілком природним.

Чому виникає часте сечовипускання при вагітності

У цей період дане явище може бути спровокований великою кількістю факторів, серед яких такі:

 • Гормональна перебудова;
 • Розслаблення м’язів, включаючи сечовий міхур;
 • Зміни в процесах обміну речовин, активна робота нирок;
 • Збільшення об’єму крові;
 • Збільшення розмірів матки і плоду;
 • Формування та регулярне оновлення навколоплідних вод;
 • Затримка рідини в організмі;
 • Початок роботи нирок плода на останніх термінах;
 • Тиск плоду на сечовий міхур у зв’язку з опущенням в малий таз перед пологами.

Причини можуть ховатися в зміні складу урини в кислу сторону, наприклад, при зловживанні білковими продуктами і гострими спеціями. З патологічних причин таке можливо при анемії, що під час вагітності не є рідкістю. З-за цього захворювання слизові оболонки по всьому організму стають більш вразливими.

Що робити при прискорених сечовипускання?

Якщо цей стан заподіює дискомфорт і погіршує якість життя, можна порекомендувати наступні заходи:

 • Знизити в меню кількість сечогінних продуктів і напоїв – кава, чай, журавлинний морс, відвар шипшини, огірки, кабачки, кавуни, дині;
 • Виключити з раціону гостре, жирне, солоне;
 • Не зазнавати при бажанні сходити в туалет;
 • Уникати тривалих поїздок в транспорті, походів у місця, де немає можливості відвідати туалет на першу вимогу, особливо на ранньому терміні і в останньому триместрі;
 • Не носити здавлює нижню білизну і одяг. Допологовий бандаж повинен легко зніматися або розстібатися.

Не можна знижувати норму пиття на добу. Якщо немає протипоказань, то вагітній рекомендується випивати до 2 л води. Варто більше пити в першій половині дня, а до вечора зменшувати порції напоїв, особливо за кілька годин до відходу в ліжко.

При підтіканні сечі необхідно як можна частіше міняти білизну. Можна також користуватися гігієнічними прокладками, але міняти їх потрібно дуже часто. В іншому випадку висока ймовірність появи інфекції, наприклад, починається розвиток молочниці.

При відчутті неповного випорожнення рекомендується трохи видозмінити позу під час цього процесу: нахилитися трохи вперед. Це дозволить звільнити його від тиску плоду, що, відповідно, дозволить повноцінно випорожнитись.

Багатьох цікавить, наскільки часті позиви вважаються нормою? Досить складно відповісти на подібні питання. Одним доводиться відвідувати туалетну кімнату практично кожні півгодини, іншим – значно рідше. Однак важливо, щоб сечовипускання не супроводжуються сверблячкою, болем, печінням та іншими неприємними явищами. В іншому випадку можна підозрювати патологію сечовивідних органів.

Свербіж, печіння і інші неприємні явища при сечовипусканні у вагітної

Часті позиви, як ми вже з’ясували, мають об’єктивні причини у першому, другому й останньому триместрі. Але якщо такі супроводжуються неприємними відчуттями, потрібно відразу ж звернутися до лікаря і здати ряд аналізів.

Приміром, подібні симптоми можуть вказувати на пієлонефрит, цистит, статеві інфекції. Перераховані недуги необхідно лікувати, не можна відкладати терапію, так як вони становлять небезпеку для майбутнього малюка.

До лікаря потрібно звернутися, якщо щипає внизу живота або в зоні статевих органів після відвідування туалету, при появі вкраплень крові в урині, інші зміни її структури (каламутна, яскрава тощо), при підвищенні температури тіла і інших ознаках нездужання.

Залишити коментар