Церукал при вагітності: дія препарату, інструкція та протипоказання

Перші три місяці вагітності часто супроводжуються не найприємнішими симптомами: нудотою і блювотою, нездужанням, похмурим настроєм та іншими ознаками токсикозу. До четвертого місяця починає функціонувати вже сформована до цього часу плацента, і токсикоз поступово проходить.

До початку самостійної боротьби організму з негативними симптомами лікарі намагаються допомогти жінці медикаментозним шляхом, одним з можливих варіантів якого є Церукал при вагітності.

Церукал: показання до застосування

У першому триместрі важкий стан вагітної жінки викликано різкою зміною гормонального фону її організму і негативним впливом на нього продуктів життєдіяльності росте в утробі дитини.

Всі майбутні матері, так чи інакше, проходять через це. Однак іноді симптоми токсикозу посилюються і навіть призводять до необхідності госпіталізації вагітної жінки.

Церукал — протиблювотний препарат, що блокує дію рецепторів шлунку, які сигналізують про відторгнення їжі відповідного центру головного мозку, що і провокує блювотні позиви. Під дією ліків мозок не дізнається про подразненні рецепторів, тому вміст шлунка благополучно перетравлюється.

Існують наступні показання до застосування Церукала, вказані в інструкції до препарату:

 • Наявність частих блювотних нападів.
 • Гикавка, що має тривалий характер.
 • Зниження активності роботи шлунку і інших органів травної системи.
 • Безперервне почуття нудоти.
 • Спазми шлунка.
 • Запалення органів травлення, що супроводжується зригуванням з’їденої їжі.

Виходячи з перелічених показань лікарі призначають Церукал при вагітності на ранніх термінах: симптоматика токсикозу передбачає багато із зазначених ознак. Однак важливо, щоб рішення про прийом препарату брав спеціаліст, проаналізувавши стан жінки, її індивідуальні особливості.

Застосування будь-яких лікарських засобів під час вагітності повинно здійснюватися тільки тоді, коли відсутність медикаментів шкодить здоров’ю жінки і плоду більше, ніж їх прийом.

Препарат включає до складу речовина Метоклопрамід (10 мг на одну таблетку або ампулу), що створює протиблювотний ефект. Додаткові допоміжні елементи залежать від форми випуску ліки.

В аптеках можна знайти Церукал у двох лікарських формах:

 • Таблетки.
 • Розчин для ін’єкцій в ампулах.

Щоб відповісти на питання, що вибрати – уколи або таблетки – потрібно розібратися з терапевтичним ефектом кожної форми препарату. Взагалі, вони вживаються для досягнення однієї і тієї ж мети: усунення блювоти і нормалізації процесу травлення.

Якщо пацієнт потребує в результаті тривалого характеру, то радять віддати перевагу таблетки: вони діють на протязі шести годин. Уколи і крапельниці дають зовсім недовгий ефект – всього пару годин, але дія надають значно швидше (через п’ятнадцять хвилин).

Крім того, при виборі того чи іншого засобу рекомендується враховувати здатність хворого приймати ліки всередину. У деяких людей викликає труднощі ковтання таблетки, тому їм наказують ін’єкції.

Якщо препарат необхідний для лікування токсикозу, що протікає у важкій формі, призначають розчин Церукал. Крапельниця при вагітності робиться строго в стаціонарі, оскільки неправильне введення ліків несе негативні наслідки: шкірні роздратування або алергію. Те ж стосується і внутрішньом’язового введення препарату. Дози ін’єкцій визначаються лікарем-гінекологом.

Інструкція по застосуванню: чи можна пити Церукал при вагітності

Офіційна інструкція по прийому протиблювотного засобу серед протипоказань називає вагітність, особливо на ранніх термінах. Виходить, що в першому триместрі, коли вагітна жінка має потребу в ліках, облегчающем симптоми токсикозу, вживання Церукала заборонено. Це пов’язано з його впливом на організм. Блокуючи рецептори, що знаходяться в шлунку, препарат зміцнює м’язи ШКТ. Такий ефект призводить до ризику розвитку маткового тонусу, провокує викидень.

Однак токсикоз у важкій формі, супроводжується сильними і частими нападами блювоти, теж може стимулювати тонус матки. Тому медики, порівнюючи шкоду і користь Церукала для пацієнтки, все-таки призначають препарат. Більш безпечно застосування ліків на пізніх термінах, оскільки в цей період знижується ризик викидня.

Лікар, що спостерігає вагітність, сам встановлює тривалість курсу Церукала, дози та лікарську форму. Виходячи із зазначених вище ризиків, дотримуватися всіх рекомендацій лікаря потрібно невідступно. Часто для домашнього лікування наказують таблетовану форму препарату.

Рекомендована інструкція прийому Церукала в цьому випадку наступна:

 1. Таблетки пити за тридцять хвилин до їжі в дозі, яка визначається лікуючим лікарем.
 2. Не можна приймати препарат більше трьох разів за добу.
 3. Запивати таблетки тільки водою в невеликих кількостях (достатньо половини склянки), оскільки інші рідини знижують надається ліками ефект.
 4. Тривалість курсу зазвичай менше одного місяця. Даний аспект також обумовлюють з лікарем.

Протипоказання при вагітності і побічні ефекти

Крім вагітності на ранніх термінах, існують і інші протипоказання препарату, до яких майбутні мами зобов’язані поставитися серйозно.

Такими є:

 1. Деякі захворювання ШКТ: кровотечі в кишечнику, шлунково-кишкова непрохідність.
 2. Підвищений внутрішньоочний тиск.
 3. Пухлини в наднирниках (феохромоцитома).
 4. Епілепсія.
 5. Індивідуальна чутливість до активних чи допоміжних речовин.

При непереносимості компонентів препарату, а також якщо медикамент приймають не за призначенням лікаря або не у відповідності з інструкцією, можливі різні побічні ефекти:

 1. Вплив на психіку: підвищене почуття тривожності, депресія, напади невмотивованої дратівливості.
 2. Підвищення або зниження артеріального тиску, почастішання серцебиття.
 3. Головні болі, запаморочення.
 4. Постійне сонливий стан.
 5. Часті судоми.
 6. Сухість у роті, шум у вухах.
 7. Алергічні реакції.

Особливо виділяють вплив Церукала на гормон надниркових залоз. Препарат посилює його вироблення, що веде до ризику появи пізнього токсикозу з важкими симптомами. До останніх належить підвищений артеріальний тиск, набряки і судоми.

При виникненні зазначених побічних ефектів слід припинити приймати препарат і в терміновому порядку звернутися до лікаря.

Церукал як протиблювотний ліки має декілька аналогів, заснованих на інших активно діючих речовин, більш безпечних для здоров’я вагітних жінок.

Інструкція по застосуванню лікарських засобів розповість про компонентах, включених до їх складу. Проте вживання будь-яких медикаментів під час вагітності, особливо на ранніх термінах, ризиковано. Діючі речовини лікарських препаратів, так чи інакше, впливають на різні функції організму, нормальна робота якого – запорука повноцінного розвитку плоду.

Тому перш ніж пити якісь таблетки, потрібно обов’язково проконсультуватися з спостерігає вагітність доктором.

Залишити коментар