Бурсит колінного суглоба: симптоми і лікування

Колінний суглоб забезпечує рух ноги в різних напрямках і дозволяє людині витримувати значні навантаження без травм. Наскільки важлива функція нижніх кінцівок, люди усвідомлюють, коли стає важко ходити, що неминуче при симптомах бурситу колінного суглоба. Лікування такого захворювання повинно бути комплексним і своєчасним.

Бурса – це білясуглобовий мішок, в якому знаходиться синовіальна рідина. Всередині коліна є кілька таких мішків. Завдяки їм хрящі, незважаючи на постійне дотик один до одного, довго не зношуються, а взаємний тиск кісток не завершується травмою. Якщо одна з бурс запалюється, в коліні збирається ексудат – синовіальна рідина, що містить кров та мікроби. Пацієнти з такою проблемою – часті гості в поліклініці. Чи можна вилікуватися за допомогою медикаментів або потрібна операція — залежить від виду і занедбаності хвороби.

Розвинувся бурсит — що болить?

Неприємні відчуття, від яких хворі часто намагаються позбутися, вживаючи знеболюючі засоби, можуть багато розповісти про людському тілі. Яку ділянку суглоба вражений і що зробити — можна з’ясувати, розібравшись у проявах патології. Потім необхідно підтвердити підозри результатами діагностичних процедур.

Супрапателлярный бурсити колінного суглоба

Симптоми і лікування такого запалення зазвичай цікавлять людей, які часто згинають і розгинають ноги, наприклад, професійних спортсменів. Клінічна картина супрапателлярного бурситу така:

 • гострий біль при згинанні і випрямленні ноги;
 • набряклість і почервоніння шкіри;
 • почуття пульсування в суглобі;
 • підвищення місцевої температури (шкіра на коліні стає гарячою).

Якщо гостра форма захворювання, симптоматика буде яскравою. Хронічний же бурсит приносить легке незручність при ходьбі досить довго, поки людина не задумається про його причини. Крім зовнішнього огляду, травматолог направить пацієнта зі скаргами, наводячи на думку про поразку надколінної бурси, на рентгенографію або магнітно-резонансну томографію коліна. На знімках можна побачити запалену ділянку і скупчення рідини в ньому.

Инфрапателлярный бурсит

Це захворювання в народі асоціюється зі словосполученням «коліно стрибуна». Справа в тому, що різке зростання тиску на бурсу, розташовану під колінної чашечкою, при частих приземлениях загрожують її запаленням. «Стрибун» починає скаржитися на:

 • болючість суглоба;
 • відчуття розпирання в коліні.

Набрякання і гіперемію практично неможливо помітити неозброєним оком. Тому переконатися в правильності діагнозу можна тільки після рентгена або МРТ коліна. Такий вид бурситу ніколи не буває інфекційним.

Підколінний бурсит

Його називають «бурситом гусячих лапок». Патологічні процеси починаються у мішку, який розташовується в задній частині коліна. Це може статися з причини зношування суглобів і зайвого натискання на них, наприклад, внаслідок надмірної повноти. Страждають «гусячим» бурситом терплять сильні болі при ходьбі по сходах, але під час пересування по рівній дорозі почувають себе нормально. Діагностика, як і при інших видах бурситу, включає використання рентгенівських променів, магнітних або ультразвукових хвиль.

Рівень небезпеки визначає форма хвороби

Медики обов’язково визначають форму недуги, щоб зрозуміти, чого очікувати пацієнту в майбутньому і як не допустити небезпечних наслідків. Отже, відомі такі типи бурситу.

Серозний

Хворі, як правило, страждають від хворобливості і набряку, але ризику ураження тканин, що знаходяться поряд з місцем накопичення рідини немає. Кращим виходом у такій ситуації буде медикаментозна терапія.

Гнійний

Інфекційна форма бурситу призводить до загального погіршення здоров’я і підвищення температури тіла хворого. Запальний процес може викликати розрив околосуставного мішка з подальшим інфікуванням всього суглоба. Без антибактеріальних засобів перемогти шкідливі мікроорганізми неможливо.

Вапняний

Порушення обміну речовин провокують збагачення синовіальної рідини кальцієм. Вапняні відкладення будуть викликати запалення і заважати ходити. Якщо ліки виявляться безсилі, доведеться витягувати кальцієві освіти через невеликі надрізи.

При гострій стадії хвороби роблять пункцію, щоб витягти рідина з суглобового мішка для бактеріологічного дослідження. Також забір рідини потрібен при інфекційному бурсит, щоб дізнатися, до якого антибіотика чутливі збудники запалення.

Ліки від поганої ходи

Погане самопочуття, болі і кульгавість – постійні супутники бурситу колінного суглоба. Симптоми хвороби зникнуть у ході лікування, але приусловии, що терапевтичні заходи будуть правильними.

Неінфекційні форми запалення суглобових мішків лікують:

 • протизапальними засобами: Ібупрофеном, Диклофенаком, Флексеном, Сургамом і т. д.;
 • обробкою внутрішньої поверхні бурси і відкачуванням рідини, якщо її накопичилося занадто багато;
 • кортикостероїдами: Гідрокортизоном, Триамцинолоном, Дипроспаном (вони допомагають зняти гострі болі);
 • миореклаксантами: Діазепамом, Баклофеном (запобігають спазми м’язів і судин).

Інфекційні бурсити усуваються з допомогою:

 • антибактеріальних препаратів;
 • видалення гною з суглоба і встановлення дренажу.

При будь різновиди бурситу коліно змащують:

 • Диклофенаком;
 • Фастум-гелем;
 • Диклаком;
 • Аналгосом;
 • Вольтареном;
 • Тракмелем;
 • Апизартроном;
 • Мелливеноном;
 • Капсодермой.

Якщо хворий згоден доповнити лікування бурситу колінного суглоба в домашніх умовах відвідуванням фізіотерапевтичного кабінету, йому порекомендують прогрівання, променеву та ударно-хвильову терапію, масаж. Важкі запалення і поява спайок потребують проведення хірургічної операції з видалення бурси.

Рецепти від цілительки-природи

Велика кількість медикаментів може погано впливати на здоров’я людини в цілому. Але що ж робити, якщо болю і запалення в коліні настільки сильні, що без тривалого прийому різних препаратів позбавитися від них не вдається? Використання народних засобів під час лікування бурситу колінного суглоба посилить дію мазей і уколів. Популярністю користуються наступні рецепти:

 • на ніч до коліна бинтом прикріплюють свіжий листочок капусти;
 • свіжі, найбільш зрілі листя алое або каланхое ретельно подрібнюють і прикладають до хворого місця, закріпивши стрічкою з чистої тканини;
 • при болях до ураженої ділянки тіла на півгодини прикладають подрібнене зелені листочки бузку;
 • сушений корінь лопуха перемелюють і змішують зі свинячим, борсучим або козячим жиром в рівних частках, а потім втирають в коліно і накладають наверх пов’язку;
 • на 15 хвилин опускають ногу, уражену бурситом, в теплу воду з додаванням настою соснових голок;
 • тричі в день випивають по ? склянки грейпфрутового соку;
 • п’ють чаї і настої із звіробою, деревію, листя лопуха.

Щоб людина могла вільно пересуватися і піднімати тяжкості, нижні кінцівки повинні безболісно згинатися і розгинатися. Коли розвивається запалення бурси колінного суглоба, про цих буденних діях доводиться тільки мріяти. Навіть при хронічному бурситі, який не призводить до значних незручностей, обов’язково слід лікуватися, адже можливі серйозні ускладнення. Бережіть свої коліна!

Залишити коментар