Будлея: посадка і догляд у відкритому грунті

Напевно багато хто звертав увагу на яскравий красивий чагарник, так нагадує бузок, тільки квітучий чомусь в серпні, а не в травні. Але при близькому розгляді стає зрозуміло, що це зовсім інша рослина.

Це і є будлея. Посадка і догляд за росте у відкритому грунті кущем не представляє ніякої складності навіть для садівників-любителів.

Походження та види

Буддлея — це декоративний чагарник родом з країн Сходу. Латинська назва вид отримав на честь прізвища відкрив його ботаніка, англійця Адама Баддла. У народі поширені такі назви, як «осіння сирень» і «магніт для метеликів». Ці поетичні «прізвиська» буддлея отримала тому, що під час цвітіння виділяє тонкий солодкий аромат, що нагадує запах меду, і збирає біля себе цілі зграйки метеликів, бджіл і інших комах.

Сімейство буддлеевых налічує понад 100 видів і підвидів. Найпоширеніші — це:

  • очереднолистная буддлея. Дуже красивий і незвичайний вигляд. Його особливість у тому, що квіти зібрані в суцвіття, а розташовуються пучками вздовж пагонів. Під цією вагою тонкі гілки нахиляються вниз. Завдяки такій особливості чагарник нагадує фонтан з квітів. Крім незвичайної «зовнішності», цей вид дуже морозостійкий і відмінно підійде для посадки навіть у північних регіонах;
  • буддлея Давида, або мінлива буддлея. Батьківщиною цього різновиду є Китаю, але вона дуже популярна у садівників середньої смуги Росії. Являє собою високий, до п’яти метрів, чагарник з тонкими стеблами і невеликими листочками. Дрібні квіточки, зібрані у великі грона суцвіть, зацвітають бордовим, рожевим, білим, рожевим, малиновим, бузковими відтінками. Цей найпопулярніший вид, що представляє особливу декоративну цінність, включає в себе сорту Ред Роял, Альба, Органік Бьюті, Пінк, Вільсона та інші;

Вирощуються у нас і такі види, як буддлея сніжна, японська, куляста і узкоколосая. Ці сорти не мають високої декоративної цінності і розводяться в основному колекціонерами і в ботанічних садах.

Садимо і множимо

Вибір місця та грунту

Буддлея не вимоглива до якогось певного виду грунту і приживеться практично в будь-якому відкритому грунті. Але, якщо є можливість, краще висадити її в добре зволожений, родючий, добре дреноване не закисленную землю.

Чагарник дуже сильно розростається, тому краще вибрати для нього простору сонячну галявину, захищене від сильних вітрів.

Посадка

Найкращий час для посадки — це рання весна або пізня зима, відразу після останніх заморозків. Висаджувати буддлею рекомендується в неглибокі ямки шириною приблизно 40 див. На дно насипається дренаж, встановлюється саджанець, все засипається садовою землею упереміш з добривом. Після потрібно втрамбувати землю, полити рослину і мульчувати компостом пристовбурне коло.

Розмноження будлеї

Рослина розмножується двома способами:

  1. Насінням. Їх збирають після повного відцвітання у вересні-жовтні. Так як вони досить дрібні — «пилоподібні», доведеться неабияк повозитися, щоб з’явилися сходи. Насіння висівають на поверхні зволоженою і добре дренується грунту, а потім накриваються плівкою або скляним ковпаком до перших сходів. Після появи двох листочків сходи потрібно пікірувати, постійно повторюючи процедуру по мірі розростання. Навесні добре сформовані саджанці можна пересаджувати у відкритий грунт.
  2. Живцями. Цей спосіб набагато простіше, ніж вирощування з насіння, і дає практично стовідсоткову гарантію того, що рослина приживеться. Для розмноження підходять зелені однорічні пагони. Обрізати їх потрібно після того, як буддлея відцвіте, вибираючи гілочки, на яких не менше чотирьох нирок. Дві з них потрібно помістити в землю.

Молодому рослині першу зимівлю краще організувати у прохолодному (але в міру) приміщенні, а навесні висадити у відкритий грунт. У всьому іншому догляд за молодої і дорослої буддлеей не відрізняється.

Доглядаємо за чагарником

  • Буддлея дуже швидко приживається і йде в зростання. За два сезони вона здатна досягти висоти 2,5 метрів. Тому чагарник потребує щорічної обрізки і проріджування.
  • Природних опадів цілком достатньо для нормального функціонування рослини. Лише спекотним і посушливим літом йому потрібен додатковий полив з розрахунку одне відро води на кущ.
  • Щоб рослина цвіло великими пишними квітами, воно потребує регулярної підгодівлі, яку краще проводити в літній період перед цвітінням. Можна вибирати як мінеральні добрива, що містять у своєму складі калій і фосфор, так і органічні, такі як рідкий компост і перегній. Обидва види можна чергувати. Після зимівлі підгодовувати кущ слід азотними добривами.
  • Як і при догляді за будь садовим рослиною, біля буддлеі необхідно рихлити грунт, висмикувати бур’яни і дотримуватись на прилеглій ділянці чистоту.
  • У перший рік після посадки, навесні, потрібно обрізати рослину наступним чином: слабкі пагони видалити повністю, а основні обрізати до половини. Це забезпечить зростання молодих сильних пагонів. У наступні роки старі пагони обрізають до рівня «юних».

Як підготувати будлею до зими?

Рослина досить морозостойко і здатне винести холоду до -10°С без додаткових маніпуляцій садівника. Але для власного спокою все ж краще вкрити будлею на зиму. Як це зробити? У листопаді, до перших морозів, рослина обрізують, залишаючи пагони не більше 10 см, підгортають, поливають і мульчують перегноєм або торфом. Землю та підстава стовбура необхідно накрити хмизом або ялиновим гіллям.

Сам кущ укутувати не потрібно, так як в періоди відлиги «парнику» рослина буде відчувати себе некомфортно. Воно навіть може «запріти», і сплячі бруньки загинуть.

У регіонах з більш суворим кліматом буддлея потребує додаткового утеплення. Для цього потрібно навколо куща створити каркас із залізних дуг і накрити поліетиленовою плівкою. Утворилася прошарок створить навколо рослини підходящий для нього мікроклімат.

Будлея — це дуже красивий багатолітній декоративний чагарник, посадку і догляд за яким у відкритому грунті не можна навіть з натяжкою назвати складним і обтяжливим. Навіть при повній відсутності догляду рослина не загине. А якщо прикласти невеликі зусилля у вигляді підживлень та своєчасної обрізки, цей «магніт для метеликів» проявить себе у всій красі, збираючи біля себе дивовижних комах і виділяючи чарівний аромат.

Залишити коментар