Боротьба з цибулевою мухою

Часто городники стикаються з різними шкідниками на дачній ділянці, які завдають шкоди врожаю, тому з ними необхідно боротися. До таких паразитів відноситься і цибульна муха, вона не завдає шкоди вирощуваним культурам, але відкладає яйця, з яких з’являються личинки, це і є головні шкідники.

Цибульна муха та її вплив на культуру

Коли цибуля сходить можна помітити, що в деяких місцях, що культура жовтіє і засихає, а може і зовсім пропасти, всьому виною саме цибульна муха, комаха, яка відкладає личинки в цибулину.

Вони можуть за максимально короткий період часу знищити великий обсяг врожаю. Багато фахівців городники радять дотримуватися деякі правила посіву, щоб уникнути подібних неприємностей, наприклад, міняти місце посадки цибулі кожні 3-4 роки.

Необхідно уважно вибирати посадочні насіння, обробляти їх, тому що, в більшості випадків, шкідник саме з ними і заноситься в ґрунт. На це слід звернути особливу увагу, так як людина вживає в їжу цибулю, вже відразу після появи зелених пір’я.

Цибульна муха – особливості

Не завжди городники та садівники помічають це комаха на своїх грядках, тому що воно являє собою сіру муху невеликого розміру, але зіпсувати врожаю вона може пристойно. Вона наносить шкоду не тільки репчатому луку, але ця культура є основною її метою, муха може зіпсувати врожаю шалот або цибулі-порею, шнитта, а іноді, може пошкодити і часник.

Будь-який вид цибулі, який буде рости на земельній ділянці, має ризик бути підданим впливу мухи, тому необхідно знати, якими методами можна винищити цього паразита і захистити від нього рослини.

Поява цибулевої мухи припадає на середину травня, коли починають цвісти вишневі дерева, але вони не відрізняються високою рухливістю, тому це найкращий час для їх винищення. В червні місяці, самки мухи починають відкладати яйця, і, як правило, найчастіше, це відбувається на грядках, де був висаджений цибулю. Крім того, самки можуть відкласти яйця вже на цибульні сходи, личинки з’являються через тиждень, тому швидко проникають в середину рослини і починають поїдати його.

Після того, як пошкоджується м’якоть цибулини, личинка приступає до поїдання кореневої системи, коли рослина з’їдено, комаха переходить на наступну культуру і таким чином, винищує повністю всю грядку.

Пошкодження культури можна визначити за зовнішніми ознаками, від цибулевої мухи жовтіють і засихають пір’я рослини, а від личинки гине цибулина, яка в результаті пошкоджень просто загниває. Через місяць свого життя паразит ховається глибоко в землю, щоб там окуклиться і привести друге покоління, яке буде й далі шкодити цибульним культурам.

Народні засоби захисту від цибулевої мухи

В першу чергу, необхідно проводити первинну обробку насіння, для цього їх поміщають в гарячу воду на кілька хвилин, потім просушують і висаджують. В якості народного методу боротьби можна використовувати і спільні посіви культур, таким чином, рослини один одному допомагають виживати. Наприклад, цибулю можна посадити поруч з морквяної грядкою, її запах відлякує цибульну муху, вона категорично не переносить такий аромат.

Але, незважаючи на такі прості заходи, цибульні пера все ж можуть пожовтіти, якщо так станеться, тоді слід переходити до більш радикальних способів захисту і боротьби. Добре допомагає боротися з мухою проста кухонна сіль, необхідно взяти 200 грам продукту і розбавити в 10 літрової ємності, щоб вода була кімнатної температури. Цим розчином необхідно поливати грядки, де посаджений цибулю, але стежити за тим, щоб солона вода не потрапляла на саму культуру. Після того, як оброблені грядки, залишити на 4 години максимум і потім полити простою водою. Таку процедуру фахівці радять проводити ще 10 днів.

Боротися з цибулевою мухою допомагають тютюнова пил і деревна зола, такі обробки слід проводити, коли з’являється перше потомство комахи, це період квітня. Влітку, в липні місяці, буде дозрівати друге покоління цибулевої мухи, тому можна виконати обробку рослини знову.

У боротьбі з мухою хорошим помічником є найпростіша марганцівка, необхідно підготувати яскраво рожевий розчин і обробити їм грядки. Такі роботи виконуються кожні 10 днів протягом місяця, перший полив слід зробити перед першим польотом цибулевої мухи, коли будуть цвісти кульбаби і вишня.

Крім того, висаджувати цибулю можна не тільки поруч з морквою, але і з помідорами, запах яких цибульна муха також не переносить. Немає можливості посадити поруч грядки, тоді можна поставити недалеко від висадки цибулі кілька маленьких стаканчиків з посадками томатних зерен.

Головне правило в боротьбі з цибулевою мухою – це регулярні роботи і вчасно проведені обробки грядок, тоді цього шкідника можна не боятися.

Профілактичні заходи проти цибулевої мухи

Якщо обробляти цибульні грядки хімічними засобами проти шкідників, речовини в результаті накопичуються в культурі, тому подавати на стіл такий продукт не можна категорично. Найкраще, використовувати перевірені часом методи боротьби, які принесуть більше ефективності, це стосується народних засобів. А найбільш підходящим варіантом стане профілактика, завдяки якій можна і зовсім запобігти появі цибулевої мухи.

По-перше, цибулю можна садити два роки поспіль в одному і тому ж місці, по-друге, завжди необхідно обробляти насіння перед посівом, хоча б просто замочувати їх у гарячій воді. Крім того, садити на колишнє місце цибулю можна тільки через 4 роки, не забувати і про висадку моркви поруч або чергуючи грядки, тому що муха не переносить запах цього овоча.

Важливо! Цей вид комах здатний зимувати глибоко в землі, десь до 20 см, тому перед настанням холодів, грунт слід перекопувати, як можна глибше.

Крім того, під час оранки або перекопування необхідно видалити всі залишки органічних сполук, так як це є їжа для шкідника.

Боротьба з цибулевою мухою

Бувають і такі ситуації, що вжиті заходи не допомогли або були використані занадто пізно, тому муха все-таки з’явилася, але це не страшно, є методи, які допоможуть позбутися шкідника.

Як правило, для винищення цибулевої мухи садівники і городники використовують кошти обприскування на основі хвої або м’яти, а також розчини, куди входить полин або валеріана. Такий метод боротьби з мухою нешкідливий не тільки для грунту, але і для самої рослини, тому використовувати подібні засоби не просто можна, а потрібно, і робити це треба якомога частіше. В непередбачених ситуаціях, коли під рукою немає корисних засобів, можна набрати відро води і розвести в ньому 50 грамів господарського мила, і таким розчином обробити земельну ділянку.

Але найкращий засіб від цибульного шкідника – це добрива, які не тільки корисні для землі, але і для рослин, наприклад, зола. Досить зібрати бур’ян, гілки і спалити їх у вогні, а попіл отриманий розвести водою та обробити грядки. Щоб поліпшити ефективність, можна додати гній або подрібнене листя тютюну, червоний перець в порошку. Гній володіє такими ж корисними якостями, як і зола, не тільки покращує стан ґрунту, але й відлякує, захищає від шкідників. Тому досвідчені городники та садівники розкидають гній у сухому вигляді по ділянці, навесні або перед тим, як займатися посадкою культур.

У деяких випадках, для захисту від цього шкідника та удобрення землі використовують торфові речовини, але це пов’язано з тим, що він не володіє високою ефективністю, порівняно з гноєм чи попелом, а також і з тим, що таке добриво дорого коштує.

В народі існують методи боротьби не тільки з цибулевою мухою, але і з личинками цього шкідника, наприклад, використання тютюнового розчину. Беруть махорку і тютюнову пил, що розводять водою, настоюють кілька днів, після чого додають ще рідини і червоного перцю порошком, достатньо однієї чайної ложки і стільки ж господарського рідкого мила. Суміш добре перемішують, проціджують і цим розчином обробляють не тільки рослини, але й грунт.

Додатково про те, як правильно боротися з цибулевою мухою, можна подивитися на відео

Залишити коментар