Болять ребра при вагітності на пізніх термінах – чому?

Для переважної більшості жінок вагітність, нехай вона і є нормальним фізіологічним станом, обертається цілою низкою нових і не завжди приємних відчуттів.

Якщо в перші тижні її можна і зовсім не помічати, то по мірі росту і розвитку плода з’являються токсикоз, набряки нижніх кінцівок, сухість шкіри, біль у попереку і маса інших проблем. Виною всьому стрімко зростаючий плід і діяльність гормональних залоз, активно підтримують цей ріст.

З одного боку, можна лише радіти, що все це дрібниці, які, якщо вони триватимуть тільки до пологів, не нашкодять організму матері та не вплинуть на здоров’я малюка.

З іншого ж, терпіти всю їх сукупність, так ще протягом декількох місяців поспіль, іноді нестерпно. А що вже казати, коли на останніх термінах вагітності у мами починає боліти не спина і навіть не живіт, а грудна клітка, особливо під нижніми ребрами!..

Чому болять ребра при вагітності?

У переважній більшості випадків такі порушення пояснюються зростанням плоду – його фізичним збільшенням в розмірах. Зрозуміло, він знаходиться в міхурі плаценти, а плацента – в матці, розташованої в нижній частині живота. І біля її стінок є свої межі розтяжності. Так що, по ідеї, навіть вагітність близнюками, трійнятами, одним, але великим дитиною (буває при гестаційному діабеті) повинна залишати в черевній порожнині мами достатньо місця для інших розташованих там органів.

Але це теорія. А на практиці матка, вага якої разом з малюком і навколоплідними водами може досягати 10 кг і більше, тисне на тазові кістки і стегнові артерії, викликаючи набряки і тромбоз глибоких вен, особливо на пізніх термінах.

Поперек вагітної жінки болить з тієї ж причини – через випирання животика вперед. Він вимагає від вестибулярного апарату інстинктивно відхиляти верхню частину тулуба ще далі назад, а це створює додаткове навантаження на м’язи попереку.

Точно так само і з болями в підребер’ї знизу. Анатомічно ближче всього до них розташовані шлунок, підшлункова, печінка і жовчний міхур. По мірі збільшення дитини в розмірах його ручки-ніжки виявляються безпосередньо під ними, а їм, відповідно, залишається лише впиратися в легеневу діафрагму. Особливо складно в цьому плані шлунку, так як його фізичний обсяг теж змінюється після їжі.

Плюс, дитина, особливо неспокійний або активний, на останніх місяцях вагітності може крутитися, штурханами і ін. Йому від цього тільки краще, так як висока рухова активність свідчить про хорошому розвитку центральної нервової системи. А ось вагітна жінка поділяє ці захоплення не завжди.

Нарешті, третій і самий серйозний фактор наростаючі болі в підребер’ї знизу – можливі ускладнення на органи, не приголосні, так би мовити, більше терпіти постійне здавлювання. Наприклад, якщо той же шлунок або селезінка пристосовуються до далеко не самим комфортним умовам існування порівняно легко, то печінка – це нам не м’язовий мішок шлунка.

Вироблена нею жовч надходить у жовчний міхур по вузьких і звивистих протоках. Тому тиск на неї ззовні в потенціалі може спровокувати застій жовчі і жовчнокам’яну хворобу. А застій панкреатичного соку (концентрована луг плюс травні ферменти) в підшлунковій залозі може ускладнити життя вагітної жінки за рахунок панкреатиту.

Лікування болів під ребрами при вагітності

Отже, у переважній більшості випадків нам турбуватися не про що: вагітність протікає нормально, так і серйозних ускладнень зі сторони зміщаються по мірі росту плода органів не спостерігається.

В такому разі у нас просто:

 • вже помітно розтягнуті м’язи преса (вони кріпляться верхнім кінцем до нижнього краю грудини);
 • наростає тиск піднялися під саму діафрагму органів травлення;
 • нерідко мають місце активні рухи підрослого малюка.

Для всього цього необхідно місце, а воно в черевній порожнині зараз у великому дефіциті, чому і болять ребра.

Ми можемо відчувати її сильніше праворуч або ліворуч, вона посилюється на останніх тижнях вагітності. Її найбільш чутливий «вогнище» зазвичай переміщається слідом за рухами дитини, а постійним залишається тільки відчуття тиску і розпирання, особливо в нижній частині грудини.

Якщо ж є якесь ускладнення з боку травної системи, це легко визначити за таки ознаками:

 • Прогресуючі порушення травлення (гази, нудота, відрижка гірким);
 • Статичність особливо «акцентованого» вогнища – тобто його присутності в одній і тій же області у періоді не менше тижня;
 • Біль з постійним (більш 2 тижнів підряд) «акцентом» на правий бік може означати початок застою жовчі або навіть жовчнокам’яної хвороби;
 • Якщо ж у вагітної найбільше болять ребра зліва, зазвичай це вважається ознакою проблем з серцем, але в даному випадку – навряд чи. Куди логічніше припустити початок панкреатиту або іншої патології підшлункової залози. У лівий бік частенько іррадіюють і шлункові болі при гастриті, виразці та ін.

Лікування потрібно планувати, виходячи з того, на що це більше схоже на результат звичайного «вичавлювання» органів в грудну клітку зростаючим чадом або «акцію протесту» з боку якогось із цих самих органів.

Якщо ми більше схиляємося до варіанту прогресуючого захворювання, з приводу його лікування краще всього звернутися до лікаря, тому що:

 • Гострий панкреатит – це далеко не подарунок, він може закінчитися летальним результатом протягом найближчих 8-10 годин від початку симптомів;
 • Те ж стосується і прориву виразки шлунка (якщо така була до настання вагітності);
 • При цьому безконтрольний прийом навіть рослинних жовчо — та сечовивідних, а також інших препаратів вагітним вкрай не рекомендовано – якщо, звичайно, вони не хочуть отримати дитини-алергіка.

А ось «попросити» малюка вести себе чемніше або змінити позу на більш зручну для маминої грудної клітки можна за допомогою кількох простих рухів.

 1. Треба встати прямо, домігшись ідеальної постави «по струнці» (можна робити це стоячи біля стіни), потім на вдиху плавно підняти прямо над головою руку з того боку, де біль інтенсивніше. Затримати руку на рахунок «раз-два» і опустити. Повторити 4-5 разів поспіль;
 2. Опуститися на підлогу на коліна спертися на лікті і коліна, щоб живіт вільно (або майже вільно, якщо мама носить бандаж) відвис до підлоги. Ця поза дуже добре знижує тиск плоду на черевну порожнину, сусідні органи й тканини таза. А для розслаблення попереку в цьому положенні буває корисно кілька разів вигнути спину дугою;
 3. Відпочивати і спати на пізніх термінах краще на боці, а не на спині. Причому, лежати треба на «здоровому», ноющем не так сильно боці.

Профілактика болю під ребрами при вагітності

Попередити це явище неможливо, так як воно пояснюється природним, нормальним розвитком дитини.

Проте майбутня мама може постаратися знизити ймовірність його появи, наприклад, з-за травних проблем, які часто супроводжуються газами, тобто розпирають кишечник, займаючи його петлями залишки вільного місця в черевній порожнині.

Для цього їй буде корисно перейти на часте (5-6 разів на день) харчування маленькими порціями. Ця міра дозволяє повноцінно харчуватися, не набиваючи шлунок і заощаджуючи його обсяг. До того ж, вона відмінно налагоджує травлення в цілому, поліпшуючи його якість.

Приємної і безболісної вам вагітності!

Залишити коментар