Болить зуб під коронкою: що робити?

Похід до стоматолога вимагає чималої мужності. Але часто трапляється так, що через якийсь час доводиться знову йти до лікаря, так як пацієнт відчуває, що у нього болить зуб під коронкою. І його охоплює жах: що ж робити? Адже вже довелося пережити стільки неприємних відчуттів, витратити кругленьку суму — і що, знову? Давайте розбиратися разом!

Не застрахований ніхто

Зубний біль абсолютно непередбачувана. Навіть через кілька років після того, як коронка була встановлена, зуб під нею може почати давати про себе знати. Характерна особливість цих відчуттів в тому, що вони з’являються тільки в момент натискання на вогнище (тобто в процесі жування) і являють собою різкі сплески. Правда, трапляється й так, що зуб ниє під коронкою і незабаром після «свіжого» протезування. Що ж робити в цьому випадку?

Для початку трохи теорії. Перед установкою коронки обов’язково:

 • видаляється пухка пульпа з нервом;
 • кореневі канали заповнюються матеріалом для пломбування.

Протягом 1-3 днів організм звикає до нового стану, і тому можуть виникати неприємні відчуття. Вони проходять після того, як мікропори самодентируются – заповнюються речовиною, схожою на зубний камінь, а слизова поверхню ясен адаптується до коронці. А от якщо через місяць або більше зуб під коронкою завжди болить при натисканні, слід звернутися до свого стоматолога, який пояснить, що потрібно робити в цьому конкретному випадку.

Зуб і ясна?

Всі відчуття в порожнині рота настільки сконцентровані, що розібратися, що конкретно болить, дуже складно. Ось і біль в зубі часто плутають із запальним процесом у яснах (хоча такої зазвичай виникає як реакція на події в зубі). В його корені природою передбачено тільки один отвір – вгорі. І якщо лікар неправильно направив інструмент, то міг пошкодити стінки зуба — у них починає накопичуватися гній. Крім того, якщо інфекція розвивалася латентно, продукти розпаду могли збиратися і в самій десні, і на внутрішній стороні щоки.

Що робити?

Розглядаючи питання, чому сильно болить зуб під коронкою, ми з’ясували, що якщо пульпа і нерв були видалені, то все залежить від якості пломбування кореневих каналів. При невдалому їх заповненні порожнини в просвітах починає розвиватися інфекція. В такому випадку обов’язково потрібно звернутися до фахівця-стоматолога. Краще, звичайно, до того, який ставив коронку, так як за цю роботу відповідає не тільки сам дантист, але і співпрацював з ним ортопед. Самостійно ж зняти больовий синдром можна тільки частково, за допомогою народних засобів.

(Не)стандартні заходи

До зубного лікаря йти відразу після появи дискомфорту не хоче ніхто. І якщо ви теж не з тих, хто тут же мчить до стоматолога, то є сенс спробувати засоби, перевірені роками.

 • Полоскання. На 1 ст. окропу беремо 1 ст. л. шавлії або 1,5 ст. л. материнки. Настої заспокоять біль, знімуть запалення ясен. Альтернативний рецепт – содові полоскання. На 1 ст. теплої води беремо 1 ч. л. соди. Цей рецепт допомагає істотно скоротити кількість життєздатних мікробів, а отже, зменшити запалення.
 • Сало. Скибочку свинячого сала прикладають до десні біля запаленого зуба.
 • Подорожник. Корінець цієї трави слід засунути в вухо, протилежне беспокоящему зуба.
 • Мед і окалина. Нальотом з іржавого цвяха, змішаним з медом, протирають запалену десну. Однак якщо є пошкодження в ротовій порожнині, то цей спосіб перемогти біль не підійде.

Прості медикаменти

Ми невипадково назвали ці препарати простими: вони завжди є в аптеках. Для того щоб зняти запалення, можна використовувати:

 • протизапальні нестероиды (крім знеболювання, вони знімають запалення).
 • примочки з перекисом водню. На ватний диск капаємо 3% розчин перекису, прикладаємо до десні, чекаємо 2 хвилини, прополіскуємо рот теплою водою.
 • розчини для полоскання. Наприклад, 5 мл 10% новокаїну, 5 г кухонної солі і сирий яєчний білок.

Профілактика

Щоб не допустити запального процесу в такому незручному місці, потрібно вести себе правильно. У контексті проблем із зубами ми говоримо, насамперед, про чистоту рота.

 • Зуби чистимо жорсткою щіткою двічі за день – після сніданку і після вечері.
 • Вичищаємо залишки їжі з простору між зубами всякий раз, коли що-небудь відправимо в рот, використовуючи нитку-флос або хоча б зубочистку.

Під забороною виявляються:

 • насіння соняшника, гарбуза;
 • горішки;
 • фруктові кісточки.

Показуватися стоматолога необхідно 2 рази на рік навіть при відсутності скарг. Тому, за великим рахунком, відповідь на питання, що ж робити, якщо болить корінний зуб під коронкою, можна сформулювати так: якомога швидше записуйтеся на прийом до лікаря! А поки полощіть його розчином соди, настоями трав і ретельно чистити рот після їжі.

Залишити коментар