Болить язик, наче обпечений: чим лікувати?

Чоловіки вважають, що жінки іноді говорять занадто багато. Найчастіше так воно і буває, але існує причина, через яку словесні потоки дам можуть перерватися. Практично кожна третя скаржиться, що періодично у неї болить мову, наче вона його обпекла. У чому причина дискомфорту і чим лікувати таку халепу?

Глосалгія — що це таке?

Патології ротової порожнини не завжди мають явно виражені симптоми. Більш того, іноді ознаки того чи іншого захворювання можуть проявитися через тривалий час після його початку. Такі таємні агенти» носять збірну назву – «глосалгія». Вона виникає найчастіше у жінок старше 40 років (для порівняння: у цієї ж вікової групи чоловіків подібний дефект зустрічається в 6 разів рідше). Патологія може бути викликана цілою низкою захворювань і при цьому проявлятися:

 • онімінням і періодичним поколюванням мови, губ або твердого піднебіння;
 • пощипування в органі мови, як ніби від вживання гострої їжі;
 • сухість у роті;
 • швидкою стомлюваністю при розмові;
 • притупленням вищеперелічених симптомів під час їжі.

Як правило, мова болить або збоку, або на кінчику. І тільки знаючи причини, можна визначити, чим лікувати хворобу. Але дискомфортні прояви досить часто зникають і самі по собі. Правда, трапляється, що незабаром вони дають про себе знати на іншому ділянці ротової порожнини. Так що все ж таки варто проконсультуватися з приводу терапії з фахівцями – стоматологом, отоларингологом, терапевтом, а в деяких випадках і психологом, так як глосалгія може бути викликана стресом або перевтомою.

Причини

Чому ж мову болить, наче обпечений? Існує ряд факторів, здатних викликати печіння і щипання органу мовлення. Визначити їх у конкретній ситуації допоможуть клінічний аналіз крові, вивчення анамнезу пацієнта і в разі потребі — пункція.

 • Травми. Якщо складати рейтинг причин глосалгії, то механічні пошкодження займуть 1-е місце. Це можуть бути гострі краї зубів з сколеній емаллю, незручно встановлений протез – загалом, все викликає відчуття, що мова болить, наче був порізаний або обпалений.
 • Запалення в роті. При розвитку стоматиту, гінгівіту або глоситу пацієнти нерідко відчувають зміну смаку і щипання органу мовлення. Досить часто ці процеси починаються із-за недотримання гігієни рота або придушення імунітету терапією антибіотиками або гормонами.
 • Наслідки хвороб ШЛУНКОВО-кишкового тракту, наприклад, дисбактеріозу. У цьому випадку порушується процес перетравлення їжі, її засвоєння. Язик болить, опухає, на ньому з’являється наліт.
 • Алергія. Деякі пацієнти відзначають, що дискомфортні відчуття в роті (зокрема, різке поколювання мови) з’являються після трапези з кисло-солодкими продуктами (наприклад, цитрусовими), горіхами, насінням або спиртовмісними напоями.
 • Нестача вітамінів. При залізодефіцитній анемії і нестачі в організмі ціанокобаламіну (вітаміну В12) слизова мови змінюється: стає гладкою, покривається сіруватим нальотом, збільшується в розмірах і доставляє масу незручностей в процесі розмови.
 • Стрес, викликаний переляком, або захворювання щитовидної залози додають до паління мови набрякання, оніміння і гострий переймоподібний біль.
 • Рак. Розвиток онкологічних пухлин порожнини рота може супроводжуватися постійними больовими відчуттями в мові.

Лікування

Якщо ви знаєте, що причина глосалгії – скол зубної емалі, який натирає мову, то до візиту до стоматолога варто якомога частіше полоскати ротову порожнину настоєм квіток ромашки або шавлії (1 ст. л. трави на 1 ст. окропу) або фурациліну (1 таблетка на 1 ст. теплої води). Така обробка не зашкодить і при інших причинах.

Буває так, що симптоми виявляються нечасто, і пацієнт про проблему не згадує, але в момент загострення хоче від неї позбутися якомога швидше. Для цього необхідно розуміти спрямованість терапії при глосалгії. Її завдання — збалансувати центральні периферичні ділянки болю. Тому не завадять:

 • бром;
 • валеріана;
 • уколи з вітамінами групи В;
 • слабкі транквілізатори (наприклад, Феназепам).

Якщо причина патології полягає в нестачі заліза, то фахівці призначають курс лікування:

 • Гемостимулином;
 • Феррокалем;
 • Феррум Леком.

В якості місцевого лікування при будь-якому діагноз призначають ванни з масляним розчином Анастезина, Цитраль або Тримекаина, а також змазування розчином ретинолу. Ці заходи спрямовані на усунення сухості і посилення слиновиділення. Саме так можна полегшити прояви глосалгії до з’ясування причин її появи.

Щоб визначити, чим лікувати мову, який болить, ніби ти його обпекла, потрібно обов’язково звернутися до фахівця. Причини патології можуть бути самими різними — від психічного розладу до онкології. І тільки після всіх необхідних аналізів лікар зможе поставити правильний діагноз і призначити адекватне лікування. До цього моменту варто обмежитися лише ваннами і полосканням.

Залишити коментар