Болить промежина при вагітності: в чому причина?

Вагітність – чудовий період, коли жінка розквітає. Але, мало хто знає, крім близьких, що це пов’язано з багатьма труднощами. І одна з них, коли болить промежину.

Такий дискомфорт може виникнути в період виношування малюка, перед самими пологами і після них. У кожному випадку причини виникнення дискомфорту будуть індивідуальні.

Дискомфорт під час вагітності

Промежина – ділянка тіла, який зачіпає м’язовий комплекс, починаючи від статевих органів і закінчуючи аноректальної областю. Поки дитина маленька, він не чинить жодного тиску на ці ділянки, але в міру його розвитку і набору маси, він саме починає провокувати таку навантаження. Тому на пізніших термінах може виникати біль в промежині.

Чому ж болить промежину при вагітності?

Тут варто акцентувати увагу на термінах, так як в кожен період можуть виникати свої проблеми:

  • перший триместр. Якщо біль виникає саме в цей період, то це може бути прямим сигналом до загрози викидня. Такий стан виникає внаслідок тонусу матки, яка чинить постійний тиск на м’язи промежини. У цьому випадку, крім болю в промежині при наявності вагітності, будуть спостерігатися кров’янисті виділення і відчуття тяжкості в животі. Щоб врятувати життя малюка, слід негайно звернутися до лікаря;
  • 20 тижнів. В цей час дискомфорт може з’явитися з-за того, що малюк неправильно лежить в утробі. Також біль може спровокувати той момент, що у матусі буде не одна дитина, а двійня або навіть трійня. Дискомфорт може з’явитися і при активності маляти, коли він починає ніжками і ручками штурханами, з-за чого «стріляє» в сечовому міхурі, прямої кишки і промежини. Найчастіше такі відчуття проходять швидко;
  • 36-37 тиждень. Тут вже малюк готовий з’явитися на світ, тому жіночий організм починає готуватися. Тазові зв’язки стають більш розслабленими, кістки змінюють своє розташування, роблячи таз більш широким. Такі зміни зачіпають і м’язи промежини, адже вони прикріплені до кісткового скелету. Тому майбутні мами відчувають, що у них болить не тільки м’язова тканина, але і самі кістки тазу.

Вагітним варто пам’ятати, що такі відчуття є нормою, але тільки в тому випадку, якщо вони не завдають сильного дискомфорту. У зворотному ж випадку краще консультуватися з спостерігаючим гінекологом.

Дискомфорт перед пологами

Чим більше термін вагітності, тим вище ймовірність появи болю. Це обумовлюється тим, що формування плоду практично закінчено, тепер він набирає масу і росте в довжину. На 36-38 тижня більшість мам починає скаржитися на больовий синдром. В цей час малюк починає опускатися вниз, з-за чого виявляється сильне навантаження на судини і нерви в малому тазі, зачіпаються і самі м’язи.

Деякі жінки скаржаться не тільки на біль в промежині, але і на набряклість цій області. Це відбувається тому, що габарити малюка не дозволяють крові повноцінно циркулювати. Іноді це провокує розвиток варикозу статевих органів, геморою, прискореного сечовипускання і запору.

Перед пологами біль може виникати і з-за того, що передавлены нерви. Таке відчуття супроводжується стріляючим характером, який може іррадіювати (віддавати) в ногу. Полегшення не спостерігається, якщо навіть сісти або лягти. Але це доведеться перетерпіти, так як після пологів такий стан проходить, правда, не відразу, а через деякий час.

Після того, як жінка дізнається, чому болить область промежини, вона зазвичай заспокоюється.

АЛЕ! Незважаючи на те що такі відчуття вважаються в основному нормою, вагітна повинна розуміти, що біль може бути передвісником розвитку якої-небудь проблеми.

Нехай навіть на початкових етапах вона виникає нечасто і має слабку інтенсивність, про неї варто повідомити свого лікаря. Він зможе зрозуміти причину, чому виникає біль. Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням, оскільки це може нашкодити не тільки жінці, але і малюкові.

Щоб полегшити свій стан, майбутня мама може спробувати наступні способи:

  • легка гімнастика. Є комплекс вправ, які допомагають підготувати не тільки м’язи, але й кістки до пологів. Сьогодні є безліч гуртків і груп, де майбутніх матусь готують до пологів. Крім того, акушер-гінеколог зазвичай пропонує жінці відвідувати заняття для майбутніх мам. Там допомагають знайти не тільки фізичний комфорт, але і психологічний. Адже в деяких випадках жінка сама себе накручує в тому, що у неї з’явилися болі. Просто страх пологів, таким чином, реалізується в уявні відчуття;
  • бандаж. Чим більше ставати животик, тим сильніше тиск і навантаження. Спеціальні бандажі для вагітних дозволяють рівномірно розподілити навантаження на тіло. По-перше, це допомагає позбутися від больового синдрому, а по-друге, матка завжди знаходиться в правильному положенні, що сприятливо впливає на малюка;
  • обмеження навантаження. Чим ближче час пологів, тим сильніше навантаження. Тому тепер вагітна повинна ходити повільніше, побільше перебувати в горизонтальному положенні, більше відпочивати.

Якщо промежина продовжує хворіти перед пологами, навіть за умови виконання всіх вище наведених рекомендацій, то краще сповістити про це лікаря. Ситуація, полишена на самоплив, загрожує перейти в трагедію.

Дискомфорт після пологів

Після того як малюк з’явиться на світ, біль буде відчуватися ще довго. Але тут пильну увагу варто приділити характером болю і їх інтенсивності.

Після пологів, промежину може вболівати по-різному, і не завжди це свідчить про загоєнні. Але тут ситуацію варто розглядати в комплексі.

Біль може виникати при наступних ситуаціях:

  • хірургічний розріз (епізіотомія). Буває так, що малюк самостійно народитися не може. Тоді акушер робить в промежині невеликий надріз, щоб полегшити процес пологів. Після того як породілля відійде від ліків, вона буде відчувати сильний біль. Такий дискомфорт буде супроводжувати її до тих пір, поки рана не заживе остаточно;
  • розмір малюка. Якщо мама складання тендітна і маленька, а дитина пішла в батька, то, цілком можливо, що він своїми габаритами буде завдавати певної шкоди. У таких випадках, лікарі пропонують робити кесарів розтин, але деякі породіллі від цього відмовляються і народжують самостійно. Тоді буде вболівати не тільки промежину, але і кістки тазу, так як малюк їх «розширить». Насправді, така ситуація загрожує розривом тканин, які заживають досить довго. Тому, якщо лікар наполягає на операції – варто погоджуватися;
  • довгі пологи. Якщо малюк вирішив «порадувати» свою маму тривалим появою на світ, то вона буде пам’ятати про це ще довго. Коли жінка раніше не займалася спортом, то її м’язи не звикли до серйозних навантажень. Під час пологів їм доводиться посилено працювати, з-за чого потім ще кілька днів мама мучиться «крепатурою»;
  • запальні процеси в малому тазі. Після пологів матка являє собою велику раневу поверхню. І якщо що-то в пологах пішло не так, були порушені норми асептики і антисептики, то можливий розвиток запальних процесів в органах малого таза.

Якщо після пологів у жінки виникають такі симптоми, як головний біль, дискомфорт у грудях, підвищений тиск, набряки, можливо, болі в промежині, то вона в обов’язковому порядку повинна повідомити про це своєму лікареві. Іноді така ситуація складається внаслідок застосування епідуральної анестезії, наркозу після кесаревого, але трапляється і так, що це є прямими провісниками прееклампсії. Тут вже потрібен жорсткий контроль спеціаліста.

Про будь-якому виникає дискомфорт перед або після пологів повинен знати лікар, щоб була можливість вчасно зреагувати на ситуацію. Жінка повинна пам’ятати, що з тих пір, як вирішила виносити дитину, їй доведеться відповідати не за життя, а відразу за дві.

Залишити коментар