Болить корінь язика: причини і лікування

Язик – м’язовий орган, з великою кількістю нервових закінчень і великою кількістю кровоносних судин. Завдяки йому ми відчуваємо смак і температуру їжі, з нього починається процес травлення.

Орган складається з трьох частин – кінчик, тіло і корінь язика. Біль у корені зустрічається нечасто і є не самостійно патологією, а симптомом різних захворювань.

Можливі причини

 1. Розвиток зобу. Це вроджена патологія, при якій в частині, де знаходиться корінь, є додаткова частка щитовидної залози. Після підтвердження діагнозу проблеми позбавляються оперативним шляхом. Найважливіше при цьому — зберегти діючі функції щитовидної залози.
 2. Травмування кореня язика. Це можуть бути порізи, уколи, поранення при попаданні сторонніх предметів. Якщо невеликі травми, то варто приймати анальгетики і почекати деякий час. Більш серйозні травми лікуються в стаціонарі.
 3. Вірусні інфекції. У цьому випадку корінь язика не тільки болить, але і покривається пухирями у вигляді маленьких ранок. Вони заважають правильної язика і нормальному проковтування їжі. Запальний процес поширюється на мигдалини, гортань і глотку. Терапія спрямована в першу чергу на лікування захворювання вірусної етіології.

Існують і менш поширені фактори, які провокують біль у корені язика:

 1. Закупорка слинної залози. Особливо яскраво больові відчуття виявляються в процесі ковтання;
 2. Бактеріальні інфекції. Найчастіше проблема виникає у дітей, які не миють руки, овочі та фрукти;
 3. Рак кореня язика. Захворювання провокує запалення вже на ранніх стадіях, але сильні болі виникають вже на останніх;
 4. Безконтрольне вживання лікарських засобів, особливо антибіотиків;
 5. Алергічна реакція організму;
 6. Активне куріння;
 7. Анемія;
 8. Гормональні порушення;
 9. Невралгія язикоглоткового нерва, коли нерв здавлений пухлинами і запалений.

Якщо проблема не вирішується і переходить в хронічну форму, це може бути пов’язано з порушенням норм гігієни або нерозумінням причини виникнення хвороби. У будь-якому випадку без медичної допомоги не обійтися.

Супутні ознаки і симптоми

Запальні процеси в тканинах язика супроводжуються зовнішніми проявами та симптомами:

 • посилення слиновиділення;
 • білий наліт на корені язика;
 • деформація смакових відчуттів і сприйняття;
 • неприємні відчуття в роті під час жування та бесіди;
 • червоний болючий язик;
 • відчуття печіння і поява пухирів;
 • запалення сосочків на корені язика.

Лікування нальоту і біль у корені язика безпосередньо залежить від причин її появи. Буде усунена причина – зникне біль. Тому говорити про загальні методи лікування буде не зовсім вірно.

Чиста поверхня слизової язика стала досить рідкісним явищем. Часто можна спостерігати білий наліт на корені язика, причини якого – проблеми з ШКТ. Найчастіше, це гастрит або виразка шлунка, які можуть поки не проявлятися, тому не викликають занепокоєння. Якщо наліт добре помітний, то починайте використовувати дієту, прибравши з раціону частина продуктів. А якщо вже з’явилися болі в шлунку, то слід звернутися до лікаря. Наліт на корені язика, причини якого ясні, піддається лікуванню.

Якщо корінь язика в пупиришках – це може свідчити про захворювання порожнини рота. Якщо це стоматит, то пупиришки білі, у формі прищів. Ознакою дерматиту є червоні пупиришки біля основи язика. Щоб виявити збудника захворювання роблять зіскрібок. Можуть з’являтися вони і при порушенні нормального харчування: переїдання солоного, смаженого, гострого. Тоді це вже майбутня хвороба ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Ангіна проявляється також у вигляді виростів яскраво-червоного відтінку. Пупиришки «можуть попереджати» про зниження імунітету, про брак вітамінів і виснаженні.

Язик, як правило, відображає ознаки внутрішніх недуг, тому потрібно лікувати першопричину хвороби. За консультацією потрібно звернутися спочатку до терапевта. Він зорієнтує, до якого фахівця вирушити далі: стоматолога, онколога, гастроентеролога або хірурга.

У підстави кореня язика розташований язиковий мигдалина. Якщо йде запальний процес, то при ковтанні спостерігається сильний біль, мигдалини набрякають і помітний білий наліт на корені язика. Для лікування використовують антибіотики і полоскання.

Запалення гортані і глотки — поширене явище (ангіни, фарингіти). Симптоми:

 • хрипкий голос,
 • температура,
 • біль у горлі,
 • кашель і нежить.

Допомагають протизапальні засоби. Бувають випадки, коли запалюються тканини язика (глосит). Пропадає смак, з’являється рясне слиновиділення, язик стає болючим. Лікування таке ж саме.

Способи лікування

Коли корінь язика продовжує хворіти і покритий нальотом, а причини ви ще не з’ясували, можна скористатися народними методами:

 • Настій півонії культурного. Листя запарюються окропом, настоюють деякий час, а потім його можна використовувати для полоскання 2 рази в день, до припинення болю.
 • Настоянка прополісу. Настоянку розвести з водою в рівних частинах і полоскати порожнину рота після їди. Можна використовувати цей засіб у поєднанні з настоєм кори дуба: дія буде більш ефективним.

Якщо говорити про конкретний лікуванні, то воно стосується лікування раку кореня язика. Ознаки захворювання проявляються на останніх стадіях, тому й лікування починається з запізненням.

У 80% випадків хворі поступають на лікування вже з метастазами. Цей вид раку язика вважається одним з найбільш несприятливих. Пухлина вражає тканини порожнини рота, що ускладнює проведення оперативного втручання. Після операції людина не може говорити. Можливі і інші ускладнення. Але вона проводиться в будь-якому випадку, оскільки можуть вражатися прилеглі тканини. Після операції проводиться променева терапія. Це збільшує шанси на виживання.

Лікування болю в корені язика безпосередньо залежить від причин її появи. Буде усунена причина – зникне біль. Тому спочатку проконсультуйтеся з лікарем.

А ми поговоримо про загальні методи лікування:

 1. Правильне визначення хвороби. Від цього буде залежати ефективність лікування.
 2. Полоскання ротової порожнини різними розчинами антисептиків (хлоргексин, фурацилін, ністатин та ін). В ряді випадків – прийом антибіотиків (по рекомендації лікаря).
 3. Полоскання травами (використання народних методів лікування).
 4. Використання компресів з ранозагоювальною і знеболюючим ефектом.
 5. Можна обробляти хворі ділянки кореня маслами (обліпихи, шипшини) для відновлення мікрофлори.
 6. Для підвищення імунітету рекомендується прийом вітамінів і мінералів направленої дії.
 7. Основна профілактика – це гігієна порожнини рота.

Це лише загальні рекомендації на початковому етапі розвитку захворювання. Діагностика визначить правильний метод лікування.

Хвороби кореня язика на 80% — це проблеми, що виникають всередині організму. При неправильному лікуванні або його відсутності, системи органів можуть постраждати, а людина отримає серйозні ускладнення. Не варто покладатися на «авось», адже це ваше здоров’я.

Залишити коментар