Болить кісточка на нозі: що робити?

Однією з найбільш неприємних і неестетичних хвороб стоп є так звана кісточка на нозі. Найчастіше захворюванням страждають жінки – до 98% всіх епізодів. Що робити, якщо сталася така деформація, і болить кісточка на нозі? Сучасна медицина подбала про те, щоб попередити і виправити цю недугу.

Медичний аспект

Шишка, що з’являється на ногах в районі великого пальця, в медицині фігурує як вальгусна деформація першого пальця стопи. Вона розвивається тоді, коли фаланги великих пальців відхиляються назовні, а головка плеснової кістки у поперечному зводі зміщується всередину. Після фіксації кісток в неправильному положенні вони тиснуть на м’які тканини. В результаті з’являються так звані натоптиші, знижується кількість жирової тканини. Косметичний дефект, відомий як шишка, проявляється з зовнішньої сторони.

Відхилення плеснової кістки – головна відповідь на питання, чому формуються і болять кісточки на ногах. Серед чинників розвитку деформації стопи виділяють наступні:

 • спадковість;
 • механічні травми стопи;
 • наявність плоскостопості;
 • надлишкова маса тіла;
 • гормональні збої;
 • активне носіння взуття на високих підборах.

Розрізняють 4 стадії розвитку патології:

 • на 1 стадії палець відхиляється на 10-20 градусів, присутні естетичні незручності;
 • на 2 стадії відбувається відхилення на 20-30 градусів, а кісточка на нозі біля великого пальця болить після тривалої ходьби або бігу;
 • на 3 стадії зсув досягає 30-50 градусів, а больові відчуття набувають постійного характеру;
 • на 4 стадії зміщення перевищує 50 градусів, а деформація поширюється на інші пальці.

На початкових етапах хвороби кісточка на нозі болить незначно, проте з’являється припухлість і почервоніння шкірних покривів в області великого пальця.

Помітивши подібні симптоми, варто відразу ж звернутися до фахівця, адже захворювання не може пройти сама. Симптоми посилюються при відсутності лікування, з’являються все нові мозолі і потертості. Деформація стає помітною, а больові відчуття посилюються. Подібна картина загрожує не тільки болями, але і зниженням якості життя пацієнта. Так, йому все складніше підібрати собі взуття: звичайні моделі приносять дискомфорт.

Варіанти лікування

Що ж робити, якщо кісточки на ногах продовжують рости і вболівати? Спосіб лікування хвороби безпосередньо залежить від стадії і ступеня вираженості симптомів.

Початкові стадії припускають консервативну терапію, що включає застосування таких ортопедичних пристроїв:

 • спеціальні стяжки, покликані підтримати передній звід стопи;
 • устілки і супінатори, що дозволяють рівномірно розподілити навантаження на стопу;
 • шини, що фіксують великий палець в правильному положенні;
 • коректори, які використовуються для утримання пальця в потрібному положенні під час сну.

Консервативна терапія дозволяє призупинити процес деформації. Часто такий комплекс заходів включає фізіопроцедури, сприяють поліпшенню кровообігу в м’язах і зв’язках стопи. Сюди відносять гімнастику для стоп, спеціальні ванни і масаж.

Крім того, лікувальні заходи поширюються і на раціон. Хворому рекомендують відмовитися від жирних, смажених, гострих і борошняних продуктів і страв. Якщо у пацієнта сильно болить велика кісточка великого пальця на нозі, йому призначають нестероїдні медикаментозні кошти місцевого або внутрішнього застосування.

Окрема увага приділяється вибору взуття. Перевагу віддають комфортним і просторим моделям. Варто відзначити, що консервативне лікування ефективне тільки на 1 і 2 стадії захворювання. Далі в хід йдуть більш серйозні медичні технології.

Коли хвороба досягає 3-4 стадії, лікар рекомендує хірургічний метод лікування. Сучасні його варіанти при вальгусной деформації часто малотравматичны. Сьогодні існує близько 150 операційних способів коригування кута між фалангами першого пальця стопи. Відновлювальний період займає всього пару днів. Лікування не передбачає використання гіпсу або милиць. Прописують пацієнтові спеціальне взуття та устілки для попередження рецидиву.

Найбільш важкі форми захворювання лікуються методом остеотомії. Кістки фіксуються спеціальними гвинтиками, завдяки чому утримуються у потрібному положенні. Цей вид операції вимагає більш тривалого відновного періоду – до 1,5 місяців.

Що пропонує народний арсенал?

Трапляється так, що у людини болять кісточки на великих пальцях ніг, але хірургічне лікування викликає побоювання або недовіра. Такі пацієнти нерідко вдаються до народних методів позбавлення від недуги. Спектр домашніх способів вирішення проблеми дуже широкий. Вони допомагають зменшити запалення, посилити приплив крові і усунути больові відчуття.

Найвідоміші рецепти виглядають наступним чином:

 • настоянка з кульбаб і йоду: залиті їм квітки настоюють 4-5 днів, після чого склад наноситься на розпалені ноги (на уражену область) у вигляді сіточки;
 • пов’язка з розім’ятої прополісу накладається на 8 годин безпосередньо на шишку;
 • мед і капустяний лист теж наносять на розпарені ноги, обертають бинтом і залишають на ніч;
 • сіль у кількості 2 столових ложок і 2 краплі йоду розбавляють в літрі теплої води, після чого приймають ванночки для стоп протягом 15 хвилин.

Всі процедури варто проводити щодня курсом в 14-30 днів. Слід враховувати, що застосування народних рецептів доцільно тільки на перших етапах захворювання. Якщо розвиток хвороби нетрадиційним способом зупинити не вдалося, краще всього звернутися до лікаря-ортопеда за кваліфікованою допомогою.

Важливо пам’ятати, що така хвороба, як вальгусна деформація, не проявляється несподівано, заставая зненацька. Неестетична кісточка формується протягом довгого часу. Перші ж ознаки таких змін повинні стати сигналом до відвідування лікаря. А способи впоратися з ними знайдуться.

Залишити коментар