Біпаріетальний розмір: що показує і як дізнатися відхилення від норми

Під час виношування малюка майбутня матуся повинна пильно стежити не тільки за своїм здоров’ям, але і оберігати від різних негативних факторів розвивається плід. Рівень сучасної медицини дозволяє практично на всьому протязі вагітності стежити за розвитком плода. Одним з важливих досліджень є УЗД. Саме з його допомогою можна вже на перших тижнях виявити відхилення у розвитку плоду, дізнатися біпаріетальний розмір його головки.

Одним з показників, які визначають під час дослідження – є біпаріетальний розмір голівки. Для більшості матусь цей термін зовсім не зрозумілий, так давайте з’ясуємо, що ж це за показник, про що він може сказати?

Біпаріетальний розмір – що це значить

Ультразвуковий апарат шляхом візуалізації хвиль на екрані монітора дозволяє побачити розміри плода. Найбільш важливим з них є як раз біпаріетальний розмір голівки малюка або БПР. Це максимальна відстань між тім’яними кістками, розташованими протилежно один одному.

Лікарі вважають, що найбільш інформативним буде показник, який показує УЗД з 12 по 28 тиждень вагітності. Дані БПР є досить важливими для визначення дійсного терміну вагітності, біпаріетальний розмір допомагає гінекологів визначитися з датою передбачуваних пологів. Саме ці дані характеризують ступінь розвитку нервової системи плоду.

Визначення біпаріетальний розмір голівки плоду перед пологами дозволяє визначитися з найбільш безпечним для жінки і дитини способом розродження. Якщо останні тижні вагітності показують велику невідповідність між родовими шляхами жінки і розміром голівки плоду, то, швидше за все, лікарі вважатимуть за краще зробити кесарів розтин, щоб не ризикувати здоров’ям матері і дитини.

Як початкові тижня розвитку плоду, так і останні мають свої нормативні показники біпаріетальний розмір голівки малюка. Вони завжди заносяться в протокол дослідження і дають ясну картину про розвиток і зростання дитини.

Нормальні показники біпаріетальний розмір

Кожна тиждень розвитку плоду характеризується своїми нормативами по БПР. Треба мати на увазі, що індекс біпаріетальний розмір голівки плоду поступово підвищується по мірі наближення дати пологів.

Перші тижні вагітності у розвитку дитини характеризуються прискореними темпами зростання, тому і біпаріетальний розмір збільшується досить швидко. Ближче до закінчення вагітності зростання малюка помітно знижує темпи, тому і БПР не так різко змінюється.

Ось деякі нормативи біпаріетальний розмір голівки плода в різні тижні розвитку:

 • БПР в 12 тижнів вагітності повинен дорівнювати близько 21 мм.
 • У 13 цей показник вже наближається до 24 мм
 • До 16 тижнів БПР збільшується ще на 10 мм.
 • До 6 місяця вагітності біпаріетальний розмір підвищується практично вдвічі в порівнянні з 16 тижнями.
 • У плода в 32 тижні БПР голівки близько 82 мм.
 • Ще через два тижні розмір збільшується ще на 2 мм.
 • До кінця терміну виношування, тобто до 40-го тижня БПР голівки плода дорівнює приблизно 96 мм.

Кожна мама повинна знати, що всі ці дані – це не абсолютний показник, і його відхилення в ту або іншу сторону в пару міліметрів не є трагічним. Кожен малюк має свої особливості, і темпи розвитку.

Гінекологи кажуть, що біпаріетальний розмір, незалежно від тижні розвитку, оцінюється завжди одночасно з лобово-потиличним. Зміна цих параметрів знаходиться в прямій залежності від терміну вагітності. Грамотний фахівець також знає, що після 38 тижні може бути змінена конфігурація голівки плода, а це також справляє свій вплив на БПР.

Як відбувається вимір і оцінка отриманих результатів

На який би тижня не проводили ультразвукове дослідження, вимірювання біпаріетальний розмір здійснюється першим справою. Паралельно йде вимір ЛЗР, тому що для отримання результатів необхідно провести сканування одній площині. Показники знімаються на рівні зорових горбків і ніжок мозку.

Якщо переглянути таблицю нормальних показників, то від одного тижня розвитку плоду до іншої можна спостерігати збільшення цих двох індексів. Беручи до уваги всі показники, а також БПР, лікар визначає можливість пологів природним шляхом, а також встановлює патологічні зміни.

Норма і патологія при УЗД

Необхідно розуміти, що всі дані в таблиці нормативів завжди вказують середні показники. Якщо є невелике відхилення в ту або іншу сторону, це зовсім не означає, що дитина розвивається неправильно або має серйозні дефекти. Невідповідність табличними показниками оцінюється під час дослідження, причому, до уваги беруться інші індекси. Важливо, щоб було нормальне співвідношення розміру голівки, ручок, ніжок, об’єму грудей і живота.

На невеликі відхилення в розмірах лікарі, як правило, не звертають великої уваги, а ось істотні зміни в параметрах біпаріетальний розмір найчастіше вказують на деякі патології.

 1. Затримка розвитку – такий діагноз ставиться зазвичай, якщо на будь тижні УЗД показує нормальні показники плода, крім БПР, він істотно нижче норми. У таких випадках жінці призначається відповідне лікування для позбавлення від першопричини. Причиною такого стану може бути:
 • внутрішньоутробна інфекція;
 • кисневе голодування;
 • фетоплацентарна недостатність.

 1. Якщо в процесі дослідження виявлено перевищення нормальних показників БПР і ЛЗР, а інші параметри в нормі, то у висновку лікарі ставлять гідроцефалію. Причиною таких випадках вважають інфекцію, з якої й починають боротися. Може знадобитися терапія антибіотиками і постійне спостереження фахівців. На УЗД вивчається динаміка, якщо лікування не дає позитивних результатів і відхилення проявляються все більше, то жінці радять перервати вагітність через гідроцефалії плода.
 2. Мікроцефалія відрізняється відхиленням від норми, але у бік зменшення.
 3. Серйозними патологіями вважаються відсутні ділянки мозку або недорозвинена структура. У такого плоду біпаріетальний розмір буде набагато нижче норми. На будь тижня рекомендується переривання вагітності.
 4. Грижа та інші новоутворення в мозку обов’язково призводять до великих відхилень від нормальних значень розміру голівки плоду. Такі патології несумісні з життям, тому є показанням для переривання вагітності.

Грамотний фахівець, ніколи тільки спираючись на один показник, не поставить діагноз. Завжди повинні враховуватися всі параметри розмірів тіла дитини. Практично кожен раз, якщо на УЗД виявляються відхилення від норми, призначається повторне дослідження через пару тижнів. Якщо співвідношення змінюється, то можна говорити, що це індивідуальні особливості плода.

Кожна майбутня мама повинна розуміти, що досить часто саме вона стає причиною відхилень у розвитку плоду. Неправильний спосіб життя, недотримання рекомендацій лікаря, зловживання алкоголем і куріння під час вагітності – це вірний крок на шляху народження хворої дитини. Бережіть себе і своїх майбутніх дітей.

Залишити коментар