Білокрилка на кімнатних рослинах — як боротися?

Багатьом квітникарям доводиться стикатися з ураженням їх «вихованців» шкідниками. Білокрилка — одне з найбільш небезпечних комах на кімнатних рослинах: воно здатне завдати серйозної шкоди і навіть погубити квітка.

Тому так важливо своєчасно визначити присутність білокрилки на кімнатних рослинах і знати, як з нею боротися.

Крихітна, але небезпечна

Білокрилка — це маленьке, до 2-3 мм, комаха з крильцями, покриті борошнистим нальотом. Воно є різновидом попелиці.

У цієї комахи є свої переваги: найчастіше можна зустріти белокрылку на фуксії, герані, калах, паслін, гранаті, евкаліпта, глосинии і мирте. Сама по собі доросла особина не завдає шкоди квітці.

Але личинки, які вона відкладає, висмоктують соки з рослини — за період перетворення вони здатні пошкодити більше його половини! До того ж ці комахи є переносниками фітопатогенних вірусів.

Способи боротьби з білокрилка

Знищують метелика шкідника практично з 100% вірогідністю як інсектициди, так і народні засоби боротьби. Однак позбутися від яєць доведеться вручну, очищаючи листові пластини, оскільки перераховані вище методи на них не мають жодного впливу. Цикл вилуплення і перетворення в метелика триває 7 днів, тому через тиждень процедури по обприскуванню слід повторити. Хімічні препарати

 • «Актара» є ефективним засобом від білокрилки. Випускається як в рідкій формі, так і в гранульованій. Хімікатом обприскують заражений квітка. «Актара» володіє властивістю отруювати сік рослини, і шкідник, випивши його, гине протягом доби. Процедуру потрібно виконати три рази з тижневою паузою. Препарат досить токсичний. Особливу небезпеку він становить для дітей і тварин. Також це смертельна загроза і для інших комах – корисних (наприклад, бджіл).
 • Інсектицид «Адмірал» — контактно-кишковий і щодо гуманний препарат, так як він не вбиває шкідника, а лише стерилізує його. Вважається помірно небезпечним для людей та тварин. Не можна розпорошувати його поблизу продуктів харчування, і при використанні слід надягати рукавички і маску.
 • «Конфідор» — потужний і небезпечний препарат, що знищує комах вже через півгодини після застосування. Із-за токсичності його рекомендують використовувати на відкритому грунті. Аналоги з ідентичною діючою речовиною – це «Провадо», «Гаучо», «Адмір», «Командор», «Марафон».

 • «Актелік» — досить дієвий хімікат, але йому властивий сильний неприємний запах, що робить його застосування не дуже підходящим для приміщень.
 • Препарат «Іскра» має вигляд таблеток, рідини, паличок. Використовується для поливу. Він володіє здатністю проникати в тканини і коріння квітки і зберігається там майже місяць. За одну обробку повністю видаляє популяцію шкідників.

Пастки

Борючись з дорослими білокрилками, можна використовувати спеціальні пастки для крилатих комах. Зазвичай це невелика картонна або пластикова пластина, на яку нанесений невисихаючий клей. Такі пастки розвішують поблизу заражених рослин або на якому-небудь тримачі поміщають в горщик. Яскраво-жовтий колір, у який вони пофарбовані, додатково залучає шкідників.

Перевага даного методу в тому, що це просте засіб абсолютно безпечно і не токсичні для людей і тварин. З часом всі комахи попадуться в капкан, і знищаться всі «загарбники».
Замість таких пасток можна придбати липкі стрічки для мух або навіть зробити їх самим. Для цього потрібно пофарбувати шматочок картону або пластику жовтою фарбою і нанести на нього будь-яку липку суміш. Зазвичай це каніфоль і мед або рицинова олія, вазелін.

Народні способи боротьби з білокрилка

 1. Механічне видалення комах. Така обробка дієва, якщо уражено одне або кілька невеликих рослин. Для теплиць і оранжерей це дуже трудомісткий метод.
 2. Знизити температуру. Білокрилка не переносить низьких температур: дорослі комахи гинуть вже при +10°С. Але личинок таким способом не знищити, оскільки вони впадають у сплячку і при підвищенні температури прокидаються. До того ж багато теплолюбні рослини теж можуть не пережити подібні умови. Зазвичай перший і другий метод використовують у комплексі, тобто вбивають зниженою температурою метеликів, а личинок видаляють з рослини вручну.
 3. Досить ефективним методом є обробка мильним розчином. Однієї процедури зазвичай досить, щоб позбутися від шкідників. Щоб приготувати такий розчин, потрібно дігтярне або господарське мило подрібнити або натерти на тертці, змішати з водою в пропорції 1:6 і обприскати хворого зеленого вихованця.
 4. Настій часнику або цибулі. Половинку середньої цибулини або 2 зубчики часнику подрібнити, залити літром води і залишити на добу в темному місці. Після обприскати рослину. Процедуру слід повторити 3 рази з перервою в тиждень. Багато квітникарі стверджують, що достатньо просто покласти кілька зубчиків часнику в горщик — їдкий запах відлякує комах, і вони покинуть рослина.
 5. Настій з тютюну. Пачку сигарет подрібнити і залити літром води. Настояти 5 діб, після обприскати рослину 3-5 разів з тижневим інтервалом.

Профілактика появи небажаної гості
Такий шкідник дуже любить вологість і тепло. Найчастіше комаха заводиться влітку в квартирах, теплицях, оранжереях, де рослини посаджені дуже близько один до одного. Запобігти цю ситуацію можна, якщо:

 • забезпечити квітам достатньо простору і необхідний волого-температурний режим;
 • прорідити надто густо розрослися рослини;
 • часто провітрювати приміщення;
 • вчасно видаляти сухе та відмерлі частини рослини і досліджувати їх на наявність борошнистого нальоту;
 • присипати грунт тонким шаром золи;
 • регулярно протирати листя;
 • не забувати підгодовувати квіти спеціальними зміцнюючими препаратами. Навіть якщо заселення шкідників все-таки не вдасться уникнути, здорове, міцне рослина перенесе його з найменшими втратами.

Така комаха неймовірно швидко розмножується, а личинки і їх фекалії здатні заподіяти квітам непоправної шкоди. Тому білокрилка на кімнатних рослинах – це серйозна проблема. Але в той же час боротися з нею — як хімічними препаратами, так і з допомогою народного досвіду — досить легко, якщо зауважити шкідника вчасно.

Залишити коментар