Білі точки в горлі: що це таке, причини утворення, небезпека, лікування

Зазвичай білі крапки в горлі з’являються при ангіні і свідчать про зниження імунітету і наявності запального процесу. Іноді можуть з’явитися білі точки на мигдалинах, але горло не болить і не червоне, не погіршується самопочуття і людина не відчуває дискомфорту. Варто хвилюватися в такому випадку?

Що це таке?

В офіційній медицині таке явище називається тонзиллолит і в перекладі означає «камені на мигдалинах». Зрозуміло, ці плями не настільки щільні, як каміння, але можуть бути досить твердими через відклалися в них солей. Але часто вони більше нагадують невеликі м’які шматочки і можуть йти вглиб мигдалини.

Розмір такого утворення може бути від одного міліметра до декількох сантиметрів в залежності від масштабів захворювання, при якому утворюються білі точки на задній стінці горла. Незважаючи на назву, грудочки на мигдалинах можуть бути не лише білого кольору, але і сірими, жовтими або коричневими.

Чому утворюються?

Достеменно досі невідомо, з якої причини можуть з’явитися такі пробки. Було відзначено, що найчастіше таке явище спостерігається у жінок, ніж у чоловіків, а також у людей, які часто хворіють на ангіни та іншими захворюваннями, при яких може боліти горло. У деяких людей з невідомих причин навіть при наявності хвороби, при якій спостерігаються червоне горло і білі точки, пробки на мигдалинах не утворюються.

Що щодо складу цих грудочок, він був вивчений і в ході досліджень встановили, що основою пробки є відшарувалися клітини з ротової порожнини та залишки проковтнутої їжі, які розкладаються під впливом бактерій. Але при виникненні ангіни ці грудочки або бульбашки стають особливо небезпечними, оскільки містять в собі величезну кількість вірусів і бактерій, що викликають хворобу. Тому лопнув при ангіні бульбашка на мигдалинах може призвести до погіршення стану пацієнта.

Чи небезпечні?

Чоловік, який раніше спостерігав за собою схильності до такого явища, може хвилюватися, чи не є це ознакою серйозного захворювання. Лікарі стверджують наступне:

 • Білі точки в горлі без температури безпечні, якщо вони не супроводжують захворювання зразок тонзиліту. Максимум, що може турбувати їх власника – неприємний запах з рота, оскільки грудочку може містити в собі сірководень, що виробляється бактеріями. Але й таке явище зустрічається нечасто.
 • Необхідно стежити за станом білих точок на дужці горла, якщо піднялася температура або спостерігаються симптоми ангіни, стоматиту, орального кандидозу або дифтерії.

Ознаки ангіни

Якщо людина помічає, що у нього болить горло і білі крапки в горлі, то це свідчить про наявність такого різновиду ангіни, як лакунарна. Основними симптомами захворювання є:

 • Висока температура, яку іноді можна збити навіть сильними жарознижувальними;
 • Сильна слабкість, дитина або дорослий ледве піднімається з ліжка;
 • Головний біль і загальна інтоксикація організму;
 • Білі бульбашки або грудочки, що містять всередині гній;
 • Сильна біль у червоному горлі, неможливість нормально ковтати;

Гнійна ангіна характеризується дуже швидким розвитком, часто від першої невеликий біль при ковтанні до значного погіршення стану може пройти всього кілька годин.

Лікування ангіни полягає у використанні антибіотиків, які призначаються лікарем в певній дозі, яка залежить від стану дорослого або дитини.

Не можна приймати антибіотики самостійно, оскільки ангіна може перерости в більш серйозні хвороби. Хороший ефект дають промивання, які дозволяють видалити пробки і гній на мигдалинах і задній стінці червоного горла. Для такого типу лікування використовуються трав’яні відвари або розчин солі, в який для антибактеріальної дії можна додати краплю йоду.

Ознаки стоматиту

Таке неприємне захворювання, як стоматит, теж може проявитися у вигляді білих крапок в горлі у дитини або дорослого. Він може з’явитися через переохолодження, зниження імунітету або різного роду травм в порожнині рота. Хворобу можна визначити за наступними симптомами:

 • Хворого турбує невелике погіршення самопочуття;
 • Може спостерігатися збільшення розмірів підщелепних лімфатичних вузлів;
 • Виникає невелика біль, особливо в процесі прийняття їжі;
 • На мигдаликах у дитини або дорослого спостерігаються не тільки білі грудочки, але і виразки.

Лікування стоматиту не займе багато часу, зазвичай близько чотирьох-п’яти днів, але якщо ознаки захворювання ігнорувати, воно швидко переросте у хронічну форму.

Симптоми молочниці

Освітою грудочок білого кольору на мигдалинах характеризується і молочниця, або оральний кандидоз. Швидше за все молочниця буде турбувати дитину, ніж дорослого. Вона може з’явитися з наступних причин:

 • Зниження імунітету;
 • Прийом антибіотиків;
 • Зараження від інших людей, дитина може отримати захворювання від матері;
 • Прийом оральних контрацептивів;
 • Зміна гормонального фону;
 • Велика кількість солодкого в раціоні.

Якщо хвороба спостерігається у дуже маленької дитини, можна прийняти наліт в роті за час, що залишився після годування молоко. У разі виявлення червоних ранок під нальотом і грудочками необхідно терміново звернутися до лікаря, оскільки це свідчить про середньотяжкій формі захворювання. Лікування орального кандидозу має проводитися в будь-якому випадку, інакше дитина ризикує отримати хронічну форму з частими рецидивами.

Симптоми дифтерії

Ще одна хвороба, при якій можуть з’явитися білі крапки в горлі у дорослого або дитини, — це дифтерія. Захворювання дуже небезпечно, оскільки під час нього в організмі відбувається сильна інтоксикація, яка може призвести до порушення роботи різних систем організму, особливо нервової та серцево-судинної.

Симптоми у дифтерії наступні:

 • Сильно збільшені лімфатичні вузли;
 • Утруднене дихання;
 • Температура, яка піднімається не стрімко, як при лакунарній ангіні, а поступово;
 • Сильне нездужання і слабкість;
 • Головний біль;
 • Білі бульбашки на мигдалинах.

Захворювання особливо небезпечно, якщо їм заразився маленький нещеплена дитина. У ході терапії дуже важливо виконувати всі приписи лікаря і не відхилятися від обраного курсу лікування, оскільки можлива поява серйозних ускладнень, загрозливих для життя.

Лікування білих точок в горлі

Якщо грудочки не супроводжуються температурою, нездужанням і не турбують власника, можна позбутися від них за допомогою простого полоскання горла. Лікарі рекомендують такі розчини для лікування:

 • Чайна ложка солі на склянку води, можна додати пару крапель йоду для досягнення антибактеріального ефекту. Якщо пробки щільні, то може знадобитися ватяна паличка для акуратного видалення. Для цього її необхідно змочити в соляному розчині і потерти пляму.
 • Дві таблетки Фурациліну на склянку води. Розчин дуже ефективний, але перед його застосуванням бажано порадитися з лікарем.

В цілому, утворення нальоту і грудочок може не залежати від будь-яких патогенних факторів і просто бути особливістю організму. Якщо вони спостерігаються постійно і нічим не турбують, то переживати не варто, спеціальне лікування не вимагається. Але якщо для людини таке явище не властиве, а грудочки раптово з’явилися, то вони можуть бути передвісниками перерахованих вище захворювань.

У будь-якому разі, тільки уважне спостереження за своїм організмом і самопочуттям допоможе розпізнати серйозні захворювання ще на стадії їх зародження і успішно запобігти розвитку хвороби.

Залишити коментар