Білі грудочки в калі у немовляти – чи це небезпечно?

Пильне вивчення вмісту підгузника — невід’ємна частина життя молодої мами. І це не дивно, адже кал — один з головних показників стану здоров’я новонародженої дитини.

Колір, консистенція, різні вкраплення — нічого не можна відставляти без уваги. Тому поява білих грудочок в калі у немовляти має насторожити батьків.

Що означають білі грудочки в калі у немовляти?

У немовлят вкраплення білого кольору в калі у вигляді грудочок або крупинок найчастіше говорять про незначному порушенні роботи шлунково-кишкового тракту.

Причин безліч, але найчастіше вони пов’язані з зміною харчування та видом вигодовування. Справа в тому, що ШКТ новонародженого ще незрілий і дуже гостро реагує на будь-які відхилення від звичного раціону. Пройде трохи часу, шлунок виробить необхідні ферменти — і все прийде в норму.

Якщо дитина хворіє і приймає певні ліки, поява білих включень може сигналізувати про те, що той чи інший препарат не зовсім підходить дитині і міг викликати порушення мікрофлори. Або, якщо малюкові були призначені таблетки, це просто їх неперетравлені шматочки.

Про що розповість поява білих грудок при різних видах харчування?

Штучне

Якщо ваш хлопчик чи дівчинка харчуються адаптованою сумішшю, поява білих грудочок в калі у грудничка на штучному вигодовуванні — цілком нормальне явище. Всі молочні суміші набагато довше перетравлюються шлунком крихти, адже це не грудне молоко, яке засвоюється повністю. Тому різні домішки — це лише не до кінця перевірене харчування. Якщо самопочуття у малюка нормальне, він енергійний, веселий і не вередує, приводів для занепокоєння немає. Якщо ж поява білих вкраплень стало регулярним, повідомте свого лікаря. Можливо, це привід змінити суміш на більш підходящу для вашого малюка.

Природне

При грудному вигодовуванні поява білих грудочок в калі у немовляти буває ознакою того, що він переїдає. Зараз всі педіатри, консультанти по ГВ твердять в один голос про годування на вимогу. Це дійсно хороший і правильний рада, так як грудне молоко швидко перетравлюється і не насичує дитини на 3-3,5 години, як це робить штучне харчування.

Але молодим мамам іноді досить складно зрозуміти, чого насправді хоче дитина і що його плач не завжди сигналізує про голод. Жінки, не знаючи, як заспокоїти малюка, за звичкою пропонують груди. Це призводить до переїдання і, як наслідок, появи неперетравлених вкраплень у стільці. Рада педіатрів в такому разі може бути лише один — налагодити ГВ і вчитися розуміти потреби свого немовляти.

Змішане

Білі грудочки в калі у немовляти при змішаному вигодовуванні можуть бути залишками, як грудного молока, так і адаптованої суміші — в залежності від того, який вид живлення переважає. Також при введенні догодовування у вигляді молочних сумішей слід пам’ятати, що дитину необхідно додатково поїти водою, як і при штучному вигодовуванні. Це допоможе важкої суміші краще засвоїтися, в іншому випадку у малюка можуть бути запори, з’являться неперетравлені залишки у вигляді білих вкраплень.

Перший прикорм

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує вводити в якості першого прикорму гомогенізовані овочі або безмолочні каші, перемелені в муку. Новий продукт слід давати поступово, починаючи з половини чайної ложки, і доводити по повноцінної порції протягом тижня. Це необхідно для того, щоб шлунок дитини встиг адаптуватися до нової їжі і виробити необхідні ферменти для перетравлення.

Якщо прикорм був введений неправильно — занадто швидко, у великій кількості або в не належному віком вигляді, поява білих грудочок у випорожненнях стає дуже частим. Не варто поспішати в такій важливій і відповідальній справі, як введення нових продуктів. Адже шлунково-кишковий тракт у вашого малюка один і на все життя, і поява вкраплень у фекаліях може бути лише верхівкою айсберга існуючих проблем.

В яких випадках потрібно кликати на допомогу лікаря?

Не завжди все так безневинно, як може здатися на перший погляд. Іноді білі грудочки можуть мати вигляд прожилок, клубочків, що складаються зі скупчення ниточок зі слизом або кров’ю. Це вже тривожний симптом, у більшості випадків свідчить про наявність паразитів або хворобах кишечника. У цьому разі слід уважно придивитися до стану здоров’я малюка. Якщо дитина млява, у нього пропав апетит, болючий животик, швидше за все, це говорить про присутність глистів. Чи варто говорити, що якщо ці грудочки ще й ворушаться, то ніяких сумнівів бути не може!

При грибкових кишкових інфекціях, таких як кандидоз і дисбактеріоз, теж нерідкі випадки появи білих прожилок і кров’яних згустків в кале. Дитина буде плакати під час випорожнення, а навколо ануса можуть з’явитися лущення червоні плями.

Як у першому, так і в другому випадку немовляті негайно потрібна медична допомога.

У більшості випадків поява білих грудочок в калі у немовляти повідомляє мамі про те, що дитина переїдає або що певна молочна суміш важке для перетравлювання і необхідно як мінімум допоювання водою. Якщо самопочуття і зовнішній вигляд дитини залишаються незмінно хорошими, такі випадки не вимагають медичного втручання. Але для власного заспокоєння все ж краще повідомити педіатра про зміни в калі дитини.

Залишити коментар