Біль в області серця: коли необхідне професійне лікування?

Давить біль в області серця стає ознакою ряду недуг, запускати які не можна ні в якому разі. Якщо постійно тисне в області серця, необхідно найближчим часом відвідати медичний заклад і пройти розгорнуту діагностику, що дозволяє виявити причини хворобливих відчуттів.

Біль в області серця: причини, при яких необхідна термінова допомога

Тільки з’ясувавши, з якої причини область серцевого м’яза відчуває біль, можна проводити лікування. Варто врахувати, що в народній медицині існує чимало рецептів, що дозволяють знизити дискомфорт. Крім того, зменшити хворобливі відчуття в зоні серцевого м’яза допомагають нерідко аптечні препарати. Однак безконтрольне застосування таких засобів не дозволить усунути причину, тим самим, погіршуючи ситуацію.

Отже, серцева біль найчастіше виникає в результаті:

 • Стенокардії. При цьому захворюванні гнітючий дискомфорт в області серця супроводжується печінням. Зазвичай біль виникає після фізичних навантажень і концентрується в центральній частині грудини. Один з ознак патології – брак повітря. Як правило, болючі відчуття залишають область серцевого м’яза після прийому Нітрогліцерину;
 • Інфаркт міокарда. У цьому випадку від хворобливих відчуттів, як правило, страждає вся грудна область. Часто пацієнт скаржиться, що біль віддає в плече. Одночасно з цим виявляється задишка, людині явно не вистачає повітря. Відзначаються напади нудоти і блювоти, виникає паніка з-за страху смерті. На відміну від стенокардії при інфаркті міокарда зняти дискомфорт Нітрогліцерином не виходить;
 • Легеневі захворювання. Необов’язково хворобливі відчуття в зоні серця говорять про серцевих захворюваннях. Не менш поширені такі причини, як розшарування аорти, плеврит, буллез легенів, пневмоторакс. У цьому випадку дискомфорт супроводжують такі симптоми, як кашель, дихальна недостатність, різке підвищення артеріального тиску;
 • Тромбоемболія. Біль провокується закупоркою судини кров’яним згустком. В результаті порушується процес кровопостачання і істотно підвищується навантаження на серцевий м’яз.

Варто зауважити, що всі ці причини вимагають негайного лікування. Так, затягування лікування при стенокардії неминуче призводить до розвитку інфаркту міокарда. У свою чергу, ненадання допомоги при інфаркті є причиною летального результату.

Тромбоемболія крупної артерії також здатна призвести до трагедії. Не меншу небезпеку представляють і легеневі захворювання. Біль при пневмотораксі викликається розривом плеврального мішка і рясним внутрішньою кровотечею. Буллез легенів супроводжується хворобливими відчуттями в серцевому зоні через розширення верхніх повітряних куль. Відсутність допомоги провокує розрив легеневої тканини.

Варто зауважити, що тканина легень і плевра практично позбавлені дратівливих рецепторів. Однак тиск, викликаний патологією, подразнює рецептори, якими насичена область серця. Саме тому людина скаржиться, що тисне з лівої сторони в області серця.

Поряд з захворюваннями, що потребують негайної допомоги і загрожують летальним результатом, існують патології, не представляють безпосередньої загрози життю людини.

Давить, і пече в області серця: захворювання, що потребують систематичного лікування

Далеко не завжди, якщо тисне зліва в області серця, потрібна негайна лікарська допомога.

До даних патологій відносять:

 • Міжхребцеву грижу. Як відомо, грудна клітина являє собою своєрідний каркас, створений з ребер і хребетного стовпа. Область ребер містить значну кількість нервових закінчень. Зношування хрящової тканини, яким супроводжується міжхребцева грижа, нерідко провокує защемлення корінця нерва, що і призводить до виникнення хворобливих відчуттів в зоні серцевого м’яза. Біль, досить сильна, викликає утруднення дихання, посилюється при рухах. Часто подібна давить біль в області серця, нестача повітря самим пацієнтом приймається за стенокардію;
 • Захворювання шлунково-кишкового тракту. Схожі відчуття часто провокують патології верхніх відділів ШКТ. Наприклад, болючість подложечной зони пояснюється часом наявністю виразки шлунка або некротичних змін у структурі стравоходу. Рефлюкс даного органу, патологія, що супроводжується запитом у верхній відділ стравоходу соляної кислоти з шлунку. У цьому випадку пацієнт відчуває, що тисне в області серця і важко дихати. Однак при цьому спостерігаються ще 2 характерні симптоми – сильна печія і відрижка.

Що робити, якщо тисне в області серця?

Природно, при захворюваннях серця, судин, а також екстремальних патологіях легень потрібно терміново викликати «Швидку допомогу» і по можливості полегшити стан хворого до приїзду медичної бригади. Проте неприпустимо самостійно вирішувати, що прийняти, якщо тисне в області серця.

Так, при стенокардії приймають таблетку Нітрогліцерину, при підозрі на інфаркт слід укласти хворого в ліжко, злегка підвівши верхню частину тіла і розстебнувши стискує подих одяг. Бажано забезпечити приплив свіжого повітря.

Для усунення паніки рекомендується прийняти Валокардін чи Корвалол. Можна дати таблетку Нітрогліцерину, хоча вона не так ефективно знімає біль, як при стенокардії. В разі зупинки серця необхідно самостійно виконати прямий масаж з штучним диханням.

Іноді після прийому препаратів пацієнт з інфарктом міокарда відчуває значне полегшення і намагається встати. Робити це можна ні в якому разі, так як напад може повторитися. Слід утримувати людину в ліжку до прибуття «Швидкої допомоги».

При тромбоемболії рекомендується прийняти знеболюючий препарат – Анальгін, Парацетамол, Пенталгін, а також спазмолітик – Тримедат, Папаверин, Но-шпу. На жаль, дані заходи допоможуть у разі тромбоемболії кінцівки. При пошкодженні великої артеріального судини в грудині пацієнт скаржиться на різкий біль, але самостійно визначити її причину практично неможливо.

При пневмотораксі на зону грудної клітини накладають тугу пов’язку, що дозволяє сповільнити або блокувати кровотеча. Верхня частина тіла повинна перебувати в піднятому положенні. Також рекомендується використовувати знеболювальні препарати. Припустити наявність пневмотораксу досить легко, так як пацієнт відчуває біль, дихання набуває характерну хрипоту, а на губах помітна рожева піна.

Бульозна емфізема легенів потребує негайної допомоги лише при загрозі пневмотораксу. У цьому випадку долікарська допомога надається, як і при розриві плеврального мішка.

У будь-якому випадку виклик лікарської бригади, якщо людина відчуває біль у грудній клітці, зайвим не буде. Коли немає необхідності в терміновому лікуванні, все ж варто прислухатися до сигналів свого організму і пройти детальну діагностику.

Які діагностичні процедури показані, якщо є біль у грудній клітці?

Якщо термінової допомоги не потрібно, в першу чергу бажано відвідати кардіолога.

Для діагностики серцевих патологій рекомендовані наступні процедури:

 • електрокардіограма – це обстеження є обов’язковим;
 • стрес-ЕКГ. Подібне дослідження не відноситься до обов’язкових. Дозволяє визначити активність серцевого м’яза в стані спокою та при фізичному навантаженні;
 • холтерівське моніторування – по суті, той же ЕКГ. Однак показання знімаються протягом доби. На жаль, дана методика в Росії використовується нечасто, так як провінційні клініки не мають необхідного обладнання;
 • ЕХО-КГ – дослідження ультразвуковим датчиком;
 • МРТ – максимально точний метод дослідження серцевого м’яза.

Якщо біль у грудині викликана іншими причинами і діагностика показує, що серцево-судинна система не викликає тривог, слід звернутися до ортопеда, гастроентеролога та отоларинголога. Діагностика допоможе розпізнати причину болю і дискомфорту.

Не варто нехтувати обстеженням. Врахуйте, навіть хронічний бронхіт в запущеній формі здатний перерости в буллезную емфізему легенів і спровокувати пневмоторакс. Тому любіть себе, бережіть власне здоров’я.

Залишити коментар