Біль у животі в районі пупка

Живіт часто є найскладнішою зоною для визначення точної причини якого-небудь дискомфорту, оскільки тут зосереджена велика кількість внутрішніх органів. Причому біль у животі в районі пупка може бути в рівній мірі викликана зовнішніми ситуативними чинниками і серйозними внутрішніми порушеннями, пов’язаними з хронічними патологіями.

Фізіологічні причини дискомфорту в області живота

Для того щоб поставити відносно точний діагноз самостійно, не вдаючись до допомоги лікаря та медичним обстеженням, потрібно визначити характер цього неприємного відчуття, частоту його виникнення, супутні симптоми, а також умови, в яких воно проявилося.

 • Найбільш часто зустрічається фактор, властивий жінкам, які люблять підкреслити свою талію — це дуже вузький одяг і туго застебнуті ремені, які можуть упиватися пряжкою в шкіру або здавлювати внутрішні органи, що при тривалому дискомфорт переростає в цілком відчутний біль. Вона може зберігатися навіть після того, як доставляє неприємні відчуття річ буде знята. У деяких випадках це призводить і до порушення травлення і випорожнення, оскільки здійснюється негативний вплив на внутрішні органи: зокрема, на кишечник.
 • М’язове перенапруження — рідкісна ситуація, але все ж має місце бути і виникає після посиленого фізичного навантаження. Найчастіше стає провокатором прокачування преса, яка може сприяти зірваним м’язів черевної порожнини. У жінок це відбувається частіше, ніж у чоловіків, особливо при відсутності підготовки організму. Біль у такому випадку має постійний, але не різкий характер, посилюється при втягуванні живота (наприклад, при кашлі), а також при нахилах. Проходить за 2-3 доби.
 • Можливі й суто жіночі причини: після 10 дня менструального циклу у жінки відбувається розрив фолікула, який іноді характеризується болем з лівого або з правого боку від пупка. Дискомфорт недовгий, але відчутний.
 • Порушення в роботі нервової системи теж інколи призводять до подібних гострих болів у животі. В основному вони схожі на відчуття від великої кількості впивающихся у внутрішні органи голок, повторюються декілька разів протягом дня або навіть не відпускають протягом деякого часу. Передумовою стає сильний стрес, що викликає судинні та м’язові спазми. Небезпеки проблема не є, вирішується як своєчасним розслабленням, так і, при частому виникненні, курсом седативних препаратів.

І все ж ситуативні фактори зустрічаються значно рідше, ніж ті, що мають відношення до різних внутрішніх порушень — від грижі до запальних процесів травного тракту. Тому уважно ознайомтеся з інформацією, наведеною нижче.

Які захворювання характеризуються болем біля пупка?

Основна маса проблем тут пов’язана або з кишечником, розташованим безпосередньо за пупком і нижче, або з апендиксом, або з пупковою грижею. Крім того, мають місце бути глистні інвазії, дисбактеріоз, харчові алергії, порушення прохідності кишечника, рефлюкс, целіакія, в основному характеризуються тупим, ниючим болем, що виникає систематично протягом тривалого часу.

 • Досить безпечною причиною, що призводить до гострих болів в районі пупка, є кишкові коліки. Вони схожі на спазми, викликані стресом, але більш часті і тривалі, супроводжуються ознобом, падінням тиску, загальною слабкістю організму. Якщо протягом 10-15 хв. вони не вщухають, варто прийняти таблетку Но-Шпи або їй такого препарату, або просто прийняти горизонтальне положення і розслабитися. Це не патологія, серйозного лікування часто не потрібно, але слід переглянути свій раціон і тимчасово вилучити з нього кофеїн, шоколад, а також продукти, багаті грубою клітковиною.
 • Якщо біль супроводжується ущільненням під пупком, є ймовірність, що справа йде до пупкової грижі. При цьому живіт може видаватися вперед, ні при яких зусиллях не втягуватися; зберігається напруга, що викликає дискомфорт.
 • Загострення апендициту — найбільш страшний діагноз, який характеризується не тільки ріжучої болем в районі пупка, але і праворуч, а також по всій площі живота. У деяких випадках відбувається віддача і в задній прохід. Посилення болю відбувається при русі, спроби лягти на лівий бік; додатковими симптомами є підвищена температура, пітливість, блювання. Перед цим протягом тривалого часу помічаються проблеми зі стільцем (запори), ослаблення імунітету, здуття живота.
 • Ентерит — запальний процес в тонкому кишечнику, який нерідко загострюється після їжі з великою кількістю спецій, а також з-за жирної їжі. Біль розходиться по колу від пупка, при цьому може супроводжуватися нудотою, втратою апетиту, бурчанням живота і метеоризмом, діареєю. Майже ті ж самі ознаки в інфекційних захворювань кишечника.

Варто зауважити, що іноді біль супроводжується відчуттям сильної пульсації, немов серце раптово виявилося чітко під пупком: подібне властиве особам з дефіцитом ваги.

Про що говорять болі в районі пупка при вагітності?

Цього жіночого станом потрібно приділити окрему увагу, оскільки тут можуть бути як всі вищеперелічені моменти, так і ті, що пов’язані тільки з репродуктивною системою, але не менш небезпечні. Раннє їх виявлення здатне врятувати і майбутню матір, і плід.

 • Фізіологічна причина — збільшення розмірів матки, відповідне її розтягнення, а також зміщення внутрішніх органів, особливо круглої зв’язки печінки, яка є пупковою веною. У такій ситуації біль не має гострого характеру, але може бути тривалою, виникати кілька разів протягом усіх 9-ти місяців, хоча в основному присутній на ранніх термінах. Ніяких інших симптомів тут не виникає, хвилюватися теж немає необхідності.
 • При погано розвинених м’язах черевного преса (причому, мова йде про внутрішні, а не про тих, що формують «кубики») по мірі збільшення розмірів і ваги матки у жінки може з’явитися ймовірність розвитку пупкової грижі. Знову ж, небезпеки у більшості випадків цей процес не являє, хоча выворачивающийся назовні пупок може налякати: після пологів все повертається на місце. Втім, здатися лікаря все-таки варто, особливо якщо крім неприємних відчуттів починається блювота, підскакує пульс, а в зоні пупка утворюється ущільнення.
 • До питання про можливі патологіях ембріона — лікарі стверджують, що зазвичай болями в центрі живота вони не характеризуються, але можлива віддача в цю область, а також в поперек, що повинно стати причиною термінового виклику швидкої допомоги або самостійного візиту до акушера-гінеколога в залежності від Вашого стану.

Що стосується тих факторів, які виникають не тільки у вагітної жінки — зокрема, напад запалення апендикса, то для майбутньої матері це особливо небезпечно, оскільки вони можуть спровокувати гіпоксію плоду, відшарування плаценти, викидень, маткові кровотечі.

Чи можна самостійно вирішити проблему?

Перше, про що попереджають всі фахівці — не робити ніяких дій до з’ясування точних причин. Не намагайтеся зняти біль спазмолітиками, теплою чи холодною грілкою, масажем та іншими екстреними способами, які можуть усунути певні процеси, погіршивши Ваш стан і ускладнивши лікаря подальше обстеження. Якщо біль гостра і пульсуючий, що супроводжується нудотою і блювотою, температурою, слабкістю, викличте бригаду швидкої допомоги. Якщо вона переслідує Вас день у день, але при цьому цілком терпима — тобто Вам не доводиться змінювати свій робочий графік — знайдіть час для самостійного візиту до лікаря.

 • При виявленні проблем з травним трактом, які не потребують госпіталізації, спеціаліст випише медикаменти і розповість про те, яким повинен бути раціон харчування, а також які процедури потрібно проходити в домашніх умовах або в лікарні. Більшість подібних захворювань вимагають обов’язкового дотримання дієти, яка передбачає відмову від важкої їжі (жирне, смажене, гостре), кондитерських виробів, а також продуктів, що викликають бродильні процеси і метеоризм.

Підводячи підсумок, хотілося б зауважити, що поставити точний діагноз самостійно неможливо, навіть якщо основна маса симптомів вказує на те або інше захворювання. Якщо дискомфорт в області живота Вас переслідує вже не першу добу, покажіться лікарю гастроентеролога: перевірка не буде зайвою, а в разі дійсно серйозної проблеми її раннє виявлення піде Вам на користь і дозволить з мінімальними втратами відновити здоров’я.

Залишити коментар