Біг вранці: плюси і мінуси

Якщо поставити питання, як швидко схуднути, найпопулярнішим відповіддю на нього стане – «почати бігати». І велика частина людей порадить це робити відразу після пробудження, замість класичної гімнастики-зарядки. Однак наскільки розумний таку пораду? У чому плюси і мінуси бігу вранці, чи можна схуднути?

Як ранковий біг впливає на організм?

Якщо говорити про реальний спортивному режимі, то велика частина тренувань, що мають відношення до загальної фізичної підготовки (а біг належить до їх числа), ставлять на першу половину дня.

По-перше, це допомагає організму прокинутися і увійти в потрібний режим відразу ж. По-друге, відбувається активізація травлення, що сприяє швидкому бажанням терміново поїсти – сучасна ж людина у більшості випадків прагне пропустити сніданок, отъедаясь ввечері. Крім того відбувається вироблення витривалості і знижується навантаження на судини ніг – якщо бігати вечорами, висока ймовірність отримати набряки, адже ноги весь день перебували в напрузі. До того ж, звичайному офісному працівнику ранковий біг подарує поліпшену мозкову активність і не дасть заснути протягом робочого дня.

 • Як і будь-яка аеробна активність, пробіжка запускає процес спалювання вуглеводів і жирових відкладень в організмі, тому біг для схуднення так популярний. За півгодини тренування можна втратити близько 200 кКал, однак це не єдиний можливий спосіб скорегувати фігуру.

Але серед безлічі плюсів такого тренування біг вранці має і кілька мінусів:

 • По-перше, активне горіння цукру, при обнулення провокує слабкість, запаморочення, непритомність. Найчастіше цього можна уникнути, якщо відправитися на пробіжку після щільного сніданку (через годину-півтора), але далеко не кожна людина може дозволити собі такий розклад, особливо якщо робочий день починається з 8-9 ч.
 • По-друге, раннє пробудження добре дається не всім і не тільки з психологічної точки зору. Якщо Ваші біологічні годинники видають у Вас закоренелую сову, ранкові пробіжки стануть у всіх сенсах мукою.

З позиції цих мінусів вечірня пробіжка декілька приємніше, оскільки має всього один серйозний недолік – сплеск адреналіну перед сном, який може спровокувати безсоння. Суб’єктивні нюанси (втома після роботи і т. д.) не враховуються. Тому плюси і мінуси бігу вечорами оцінюються кожною людиною по-різному.

 • Пробіжки заборонені особам із захворюваннями серцево-судинної системи, включаючи вроджені патології, що перенесли інсульт та/або інфаркт міокарда. Не рекомендовано бігати при надмірній вазі (ожирінні).

Ще один недолік властивий будь пробіжці, незалежно від часу доби: навантаження на колінні суглоби. Це одна з причин, по якій реальна користь бігу досі оскаржується лікарями та тренерами. Навіть кросівки з хорошою амортизацією не врятують при наявності серйозних проблем з опорно-руховим апаратом, тому, якщо Ви відчуваєте сильний дискомфорт в області колін, який не проходить навіть після завершення тренування, пробіжки краще замінити спортивною ходьбою або іншим видом аеробної активності.

Як правильно бігати вранці?

Якщо Ви вважали, що ранкова пробіжка починається відразу ж, як Ви спустили ноги з ліжка, це помилкова думка. Ще зовсім сонний, дезорієнтований організм піддавати серйозним тренування вкрай небажано: Ви або впадете в непритомність на першому повороті, або відчуєте погіршення свого стану після пробіжки. У будь-якому випадку, це не принесе нічого доброго, які б цілі Ви перед собою ставили.

Запам’ятайте, що перед ранковою пробіжкою обов’язково потрібно:

 • Поснідати. Тим, хто прагне схуднути, слід включити тільки вуглеводи – кашу на воді, можна з фруктами: вони згорять повністю. Однак враховуйте, що порція не повинна бути більше 150-170 кКал, інакше буде складно бігати. При збереженні форми сніданку зобов’язаний бути білок – сир, яйця.
 • Почекати, поки їжа перетравиться. В ідеалі, від сніданку до тренування – годину. Якщо їжа була легкою, можна скоротити проміжок до 40 хвилин. Вам необхідно, щоб з’їдене вляглося і не викликало нетравлення в процесі пробіжки.
 • Розім’ятися. Зробити це можна як вдома, так і на відправній точці (наприклад, якщо Ви біжите з майданчика). На розігрів витрачають 7-10 хв, добре опрацьовуючи суглоби ніг, виконуючи нахили і повороти корпуса. Не нехтуйте цією частиною, особливо якщо біжите вперше: навіть якщо серйозні травми обійдуть Вас стороною, Ви ризикуєте отримати микровзрывы м’язів і зв’язок, а наступний день провести вдома нерухомо.

Жінок часто цікавить, скільки потрібно бігати для схуднення. Звичайно ж, чекати, що фігура раптово скоригується від 2-х пробіжок по 5 хв, безглуздо, але і катувати себе багатогодинними щоденними тренуваннями початківцям не потрібно. 2-3 рази за тиждень через день-два по півгодини – оптимальний режим. Результат від бігу вранці для схуднення буде помітний вже через пару тижнів, але серйозні зміни проявляться не раніше, ніж через місяць-півтора.

Ще кілька важливих порад від професіоналів для початківців:

 • Слідкуйте за погодою. Професійні спортсмени, безумовно, можуть тренуватися і виснажливу спеку, і при страшному холоді, але Ви не готуєтеся бігти марафон, тому намагайтеся хоча б для перших тренувань вибирати комфортні температурні умови. Однак, врахуйте, що це не повинно бути відмовкою для постійного зрушування пробіжок.
 • Збільшуйте тривалість тренування, орієнтуючись на свій стан. Можливо, в перший раз Ви навряд чи подужаєте 5 хв підтюпцем, і це абсолютно нормально. Краще повільно нарощувати темп і час, ніж після першого тренування втратити всі бажання працювати далі.
 • Подбайте про хорошій формі. Особлива увага – кросівкам з амортизацією. Вибрати правильну модель Вам допоможе консультант в спортивному магазині. Одяг повинна бути вільною, не стискує рухів і з «дихаючої» тканини.
 • Зверніть увагу на техніку бігу: по-перше, видихати через рот, вдихати через ніс; по-друге, завжди ставити повністю стопу на землю – не бігати на носках.
 • Якщо Ви підтримуєте форму, поїжте через півгодини після пробіжки, обов’язково приділивши увагу білків або хоча б заповнивши вуглеводне вікно яблуком. Для тих, що худнуть прийом їжі – не раніше ніж через годину.

Вибір ранкового бігу або вечірнього – питання індивідуального сприйняття фізичних навантажень на організм. Переконайтеся в тому, що Вам підходить такий вид активності, не нехтуйте основними правилами пробіжок і удосконалюйтеся.

Залишити коментар