Бичачий ціп’як у людини: симптоми і лікування

Хто такий паразит? Це той, хто живе за рахунок іншого. Так, паразити всередині нас існують за рахунок наших клітин, енергії і їжі. Виділяють багато видів паразитів, але всі вони поділяються на дві великі групи — хробаків і найпростіших. Розглянемо, чим небезпечний бичачий ціп’як для людини, а також його симптоми.

Знайомтеся — бичачий ціп’як

Бичачий ціп’як, він же тениида і солітер, — це паразит, який живе в кишечнику людини або тварин і належить до групи стрічкових черв’яків. Він досягає в довжину до 10-12 метрів, а завширшки — 1,5-2 сантиметри. Щомісяця виробляє близько 400 зрілих особин, і кожна з них містить до 100 тис. яєць. Зрілі особини дуже рухливі і активно залишають хазяїна.

Спосіб життя і анатомія солітера

Своєю формою паразит схожий на плоску смугу з певною сегментацією у вигляді так званих проглоттид. Анатомія солітерів адаптована до умов життя в кишечнику. У них є спеціальні присоски і гачки, розташовані у вигляді вінка на передньому кінці хробака, за допомогою яких вони кріпляться до стінки кишечника.

Від впливу травних ферментів паразити захищені зовнішньою оболонкою. Поживні речовини вони поглинають безпосередньо з кишечнику господаря, оскільки власного черви не мають.

Життєвий цикл бичачого ціп’яка

Майже всі солітери — гермафродити, тобто містять чоловічі й жіночі статеві органи і самостійно запліднюються. Яйця після запліднення разом з відокремленими проглоттидами виділяються з фекаліями людини, і в них починають розвиватися так звані онкосфери — личинкові стрічкові черв’яки. Онкосфери досить стійкі до впливу зовнішніх факторів і можуть тривалий час зберігатися на листі і траві.

Потрапляючи в кишечник проміжного хазяїна, яким є велика рогата худоба, личинки солітера ростуть, досягаючи стадії під назвою фіни. Час розвитку онкосфери в фіну зазвичай становить від 4 місяців до півроку. Фіни мають високу рухливість, і багато з них через стінки кишечника проникають в тканини і органи проміжних господарів. Потім їх розвиток затримується там до того моменту, коли вони оселяться в людині. У проміжному хазяїні вони можуть перебувати від 8 до 9 місяців.

Людина є остаточним господарем бичачого ціп’яка. У кишечнику основного господаря личинки починають поглинати поживні речовини і розвиваються у дорослого солітера.

Причини інвазії

Збудниками інфекції солітера є личинки бичачого ціп’яка — фіни. Як вже зазначалося вище, вони проникають в тканини проміжного господаря, в тому числі це можуть бути м’язи. Отже, м’ясо худоби стає зараженим.

Передача личинок від великої рогатої худоби до людини виглядає наступним чином:

 1. Корова їсть траву, яка забруднена яйцями бичачого ціп’яка.
 2. Личинки виводяться усередині тонкого кишечника корови і потім через його стінку потрапляють у кров і далі в м’язові тканини.
 3. Людина, вживаючи заражену яловичину сирої або недостатньо зазнала термообробці, заносить збудник інфекції в кишечник. Там личинки за допомогою присосок прикріплюється до стінок і через 3-4 місяці дозрівають до дорослих форм.

Слід зауважити, що рознощиками інфекції можуть бути окремі сегменти тіла солітера — проглотиди. Вони індивідуально рухливі навіть після того, як відділяються від іншої частини черв’яка і виводяться з організму.

Таким чином, зараження людини солітером відбувається при вживанні яловичини, містить життєздатні личинки. А ось зараження бичачим цепнем людини від людини виключено, оскільки онкосфери до стану личинок можуть розвинутися лише в організмі проміжного господаря, тобто великої рогатої худоби.

Основні ознаки інфекції та діагностика

Як правило, теніаринхоз не викликає симптомів, хіба що час від часу з’являються болі в животі і свербіння в задньому проході. Перебіг захворювання проходить нерівномірно, тому скарги хворих різноманітні: від головних болів до втрати апетиту і ваги. Одні люди страждають від переймоподібних болів в животі, інші — від загальної слабкості або крайньої втоми.

Нерідко у зараженої людини з’являється запаморочення. Часта нудота і блювота теж можуть бути ознакою бичачого ціп’яка. Багато хворих звертаються до лікаря з-за загального нездужання, що спочатку ускладнює діагностику.

Таким чином, можна виділити наступні основні симптоми бичачого ціп’яка:

 • розлад шлунка;
 • свербіж у ділянці ануса;
 • головний біль;
 • нудоту;
 • анорексію;
 • втрату у вазі;
 • загальну слабкість.

Слід зазначити, що це захворювання, як правило, не представляє небезпеки для життя. Дуже рідко теніаринхоз призводить до таких ускладнень, як:

 • гострий апендицит;
 • кишкова непрохідність;
 • холецистит;
 • панкреатит.

З огляду на розмитість симптомів бичачого ціп’яка у людини, засновувати лікування і діагноз тільки на згаданих ознаках не представляється можливим. Зазвичай навіть аналіз крові не виявляє паразитів. Таким чином, щоб визначити наявність інфекції солітера, необхідно дослідження зразка калу.

Методи лікування

Як правило, для лікування інфекції лікар призначає так звані глистогінні препарати. Дія цих ліків спрямоване проти глистів. До стандартних препаратів проти бичачого ціп’яка відносяться:

 • «Никлозамид» — один з кращих противотениаринхозных препаратів;
 • «Празиквантел» — високоефективний засіб для лікування інвазії плоскими червами;
 • «Мебендазол» — синтетичний протиглистовий препарат широкого спектру дії.

У ході терапії слід дотримуватися лікарських рекомендацій і чітко слідувати вказівкам інструкції по застосуванню лікарських засобів. Вирішальним чинником для дегельмінтизації є хороша перистальтика кишечника.

Профілактика тениаринхоза

Як людина може перешкоджати поглинанню життєздатних яєць солітера? Справа в тому, що при нагріванні м’яса до температури 70° яйця і личинки хробака гинуть протягом декількох хвилин. Небезпека інфікування існує тільки при споживанні сирих або погано приготованих м’ясних страв з яловичини. Навіть холод вбиває яйця. Так, м’ясо, яке зберігається при температурі -18°, вважається безпечним.

Гігієна на кухні також допомагає запобігти теніаринхоз. Той, хто миє всю посуд після приготування яловичини гарячою водою і не забуває про руках, захищає себе та інших від інфікування. Бережіть себе!

Залишити коментар