Баштан на дачі. Як прищипувати кавуни і дині?

Вирощування теплолюбних культур на дачній ділянці — справа не така вже й складне, якщо розібратися у їх особливості, вимоги і можливості. Якщо у південних регіонах можна засіяти баштан кавунами і динями і спокійно чекати, поки спекотне сонце і рідкісні теплі дощі зроблять свою справу, то в середніх широтах доводиться чаклувати над кожним кущиком. Але виростити їх можна навіть у відкритому грунті.

Як прищипувати кавуни і дині і навіщо це потрібно робити — розберемося детальніше.

Навіщо це потрібно?

Для таких баштанних культур, як дині і кавуни, прищіпка — те ж саме, що пасинкування для томатів. Це потрібно, насамперед, для більш раннього формування зав’язей.

Але, на відміну від томатів, з кожного куща яких ми хочемо отримати як можна більше врожаю, в даному випадку завдання стоїть інша: плодів повинно бути менше, але вони повинні вирости великими і солодкими.

В кліматичних умовах середньої смуги одне кавунове рослина здатна забезпечити визрівання плоду до 5 кг! Таким чином, якщо зберегти 2-3 запилені зав’язі на різних батогах, то можна отримати двухкилограммовые екземпляри.

Кавун дині ворожнечу!

Принцип формування жіночих зав’язей у цих двох культур кардинально відрізняється, тому вони потребують принципово різного підходу. У арбузов вони утворюються на центральній батоги та бічних пагонах, а у динь — виключно на бічних пагонах. Наше завдання — стимулювати зростання саме цих потрібних напрямків, забезпечуючи їх харчуванням і не віддаючи його даремно в зав’язі, які все одно не встигнуть сформуватися в зрілі плоди. Тому схеми, як треба прищипувати кавуни і дині, будуть різними.

Формування арбузов

У цієї баштанної культури жіночі квітки, як вже було сказано, формуються і на основному стеблі, і на бічних огудині. Вони утворюються біля основи рослини самостійно, жодних прищипываний головного стебла для цього не потрібно! Необхідно залишити максимум три батоги, а решта відрізати. При цьому навантаження зав’язями повинна бути наступною: один пагін — один плід. Залишати потрібно саму близьку до кореня, все решта видалити.

Далі слід дочекатися, поки кавунчик виросте до розміру яблука, і прищипнути всі батоги на відстані 5-6 листків від нього.

Захоплюватися обрізанням не варто, оскільки листя і загальна зелена маса необхідні кожній рослині для повноцінного життя.

Як прищипувати кавуни: схема

Після того як формування проведена, на рослині можуть утворюватися молоді пагони. Їх можна вже не прищипувати для забезпечення інтенсивного росту всього куща, але обов’язково видаляти зав’язі. При загущенні зеленої маси найслабші батоги видаляються.

Формування динь

Дині, як говорилося вище, плодоносять виключно на бічних пагонах, тому центральну батіг потрібно обрізати садовими ножицями відразу над 5-6 листом (щоб отримати як мінімум три отводка). Якраз до цього часу починають з’являтися бічні пагони, і можна визначити, де вони будуть формуватися. Після обрізки вони активно підуть у ріст. На кожному з них потрібно залишати за однієї зав’язі, тобто перших три формуються на всьому кущі плода (але обов’язково на різних плітях), а інші зав’язі видаляти.

Подальші дії залежать від сорту дині. Якщо це скороспілка, можна більше нічого не обрізати, а лише видаляти зав’язі. У разі пізньостиглих сортів доведеться періодично повторювати прищипування на молодих відводки, залишаючи по 5-6 листочків для вегетативної зеленим маси і стимуляції загального росту (крім пагонів, на яких залишені плоди). Виробляти подальшу прищіпку свіжих соків і пагонів баштанних достатньо раз на тиждень.

Деякі сорти при досить спекотне літо можуть дати і 5-6 динь, але всі експерименти — це вже справа досвіду.

Схема прищіпки динь

Якщо пагони, на які покладається головна надія, з якоїсь причини виявилися більш кволим і не дали життєздатних зав’язей, не варто витрачати час і сили на те, щоб повернути їх до повноцінного життя. Краще їх видалити, а увагу приділити таким, розташованих далі від кореня.

На думку досвідчених городників, виростити дині в прохолодному регіоні простіше, ніж кавуни, і зріють вони більш великими і солодкими. Тому тим, хто тільки починає освоювати вирощування культур-екзотів для свого регіону, краще почати з них.

Дані рекомендації стосуються в основному агротехніки теплолюбних баштанних у відкритому грунті. Питання про те, як правильно прищипувати кавуни і дині в теплиці, вирішується в залежності від температурного режиму, родючості ґрунту і т. д. В умовах захищеного ґрунту і ті, і інші здатні дати більш вагомий урожай, ніж на відкритому місці.

Хитрощі поливу

Крім формування наземної частини, можна скоригувати і розвиток кореневої системи. Справа в тому, що, пристосовані до жаркого клімату, баштанні звикли добувати воду, пускаючи коріння глибоко в грунт. Але неглибоке залягання ґрунтових вод в більш північних регіонах призводить до того, що, швидко досягнувши водоносного шару, вони починають гнити. Прищипувати коріння кавуна, як пагони, ми, звичайно, можливості не маємо, а от змусити їх рости не в глибину, а вшир можна. Для цього для поливу використовуються не лунки при корені, а борозни, які прокладаються між рядами. Таким чином, полив відбувається в стороні, і формується поверхнева коренева система.

Баштанні не люблять рясного зволоження! Виробляти полив слід тільки в посушливий період. При цьому на наступний день грунт потрібно поверхнево розпушити і замульчувати, щоб уникнути утворення грунтової кірки.

Вирощування культур, нетрадиційних для даної кліматичної зони, завжди вважалося ознакою найвищої майстерності. Між тим, дині і кавуни могли б бути не такими екзотами на наших грядках, якби всім були відомі нескладні правила їх агротехніки. Нехай не такі великі і не настільки цукрово-солодкі, як привезені з спекотного півдня, зате вирощені з любов’ю і власними руками.

Залишити коментар