Багатоводдя на останніх термінах вагітності

Рідина, що оточує дитину протягом усього терміну його знаходження у материнській утробі, носять захисну функцію, а також сприяють надходженню в організм малюка поживних речовин. Її кількість не така значна і навіть перед пологами чи перевищує 1 л. Однак трапляється так, що цей показник зростає в 1,5-2 рази. Лікар ставить діагноз «багатоводдя». Чим він небезпечний і що його провокує?

Чому збільшується об’єм навколоплідних вод?

Точні причини багатоводдя при вагітності не завжди вдається встановити. 30% випадків залишаються без визначення «кореня зла». Нерідко виникненню ситуації сприяють великі розміри плоду, у той час як мати маленька, тендітна. Той же діагноз може вказувати і на проблеми з видільною функцією у малюка, його нездатністю ковтати рідину, або якісь відхилення в розвитку.

  • Не виключено і вплив проблем з організмом матері – хронічні хвороби, серед яких особливо частою передумовою є цукровий діабет та інші причини стрибків інсуліну, інфекційні захворювання, яким жінка піддалася під час вагітності.

Серед рідкісних, але особливо небезпечних факторів-провокаторів – багатоплідна вагітність, при якій ризик отримати багатоводдя на останніх термінах серйозно зростає. Також можливий резус-конфлікт між біологічними батьками, який у 75% випадків веде до тієї ж проблеми у матері з дитиною. У цій ситуації багатоводдя – не найстрашніший результат, оскільки резус-конфлікт нерідко призводить до ураження мозку у плода та його внутрішньоутробної смерті.

До чого може призвести багатоводдя?

Найбільш частим наслідком багатоводдя на останніх термінах вагітності стають передчасні пологи, яким сприяє збільшення тиску маткові стінки. На ранніх термінах це закінчується страшніше, оскільки призводить до мимовільного аборту, де у малюка немає жодних шансів вижити. Також через багатоводдя можуть відбутися:

  • маткові кровотечі;
  • ускладнення в процесі пологів, призводять до необхідності кесаревого розтину через зміни положення плоду;
  • гестоз, іноді закінчується смертю матері;
  • патології плода;
  • внутрішньоутробна загибель.

Таким чином, це порушення слід розпізнати ще на ранній стадії, особливо якщо воно починає проявляти себе на останніх тижнях вагітності. Як це зробити?

Ознаки багатоводдя

Лікарі розділяють хронічну та гостру стадію, які характеризуються однаковими симптомами, але різною швидкістю їх прояви. Якщо мова йде про гострому багатоводді, живіт майбутньої матері буде сильно збільшуватися протягом доби з-за різкого зростання обсягу навколоплідної рідини. У деяких ситуаціях рахунок йде на годинник. Візуально цей симптом не сплутати ні з чим.

  • В хронічній формі багатоводдя деколи складно помітити, діагноз може встановити тільки лікар, який провів УЗД і виявив відхилення від стандартів. Підозра на подібне порушення може виникнути при обсязі навколоплідної рідини до 1,5 л, а при великих значеннях діагноз не вимагає перевірки. Для уточнення може бути перевірений амніотичний індекс – цифри вище 25 одиниць свідчать про багатоводді.

Деякі жінки можуть запідозрити у себе порушення в ході вагітності, якщо раптово відчувають нудоту, болі в животі, озиваються в пахову область, задишку через опущення діафрагми, набряки нижніх кінцівок.

Лікування і профілактика багатоводдя

У разі діагностування початковій стадії багатоводдя лікар буде спостерігати вагітну до пологів і призначить терапію, в якій можуть бути антибіотики. Крім того, в неї обов’язково включають препарати для поліпшення мікроциркуляції крові і метаболізму. При багатоводді на 39 тижні вагітності жінку часто готують до кесаревого розтину.

Якщо мова йде про генетичні причини виникнення порушення, уберегтися від них неможливо – навіть ймовірність виникнення резус-конфлікту матері та дитини при наявності його у біологічних батьків не 100%, і ускладнення після інфекцій або патології матері не обов’язково проявить себе під час вагітності.

Таким чином, серйозних і дієвих профілактичних заходів не існує. Уважно спостерігайте за своїм станом при вагітності і консультуйтеся з лікарем у випадку виникнення питань. Тільки так Ви зможете зберегти життя і здоров’я дитині та собі.

Залишити коментар