Ази керування автомобілем для початківців: вивчаємо розташування педалей

Багато людей, яким набридає громадський транспорт, починають бачити необхідність у власній машині. Але ось невдача – новачкам часом так страшно сідати за кермо, що вони починають забувати, як розташовані педалі в машині.

Елементарні основи управління автотранспортом

Це нам відомо ще зі шкільної лави – викладачі з ОБЖ та інших соціальних дисциплін розповідають нам, де знаходиться зчеплення, газ і гальмо. Адже в житті бувають екстрені ситуації, коли потрібно терміново сісти за кермо, навіть якщо досвіду водіння не є.

Найбільш складним аспектом водіння є координована робота рук і ніг у процесі керування легковим автомобілем.

Тут багато що залежить не тільки від технічних характеристик самої машини, але і від типу управління коробкою передач. Всі ми добре знаємо, що він буває автоматичним і механічним.

Деякі новачки думають, що водити «автомат» може навіть мавпа – мовляв, сів собі і крути «бублик», а автомобіль все зробить за тебе – і педалі перемкне, і оптимальну швидкість вибере. Але це не зовсім так. «Автомат», як і «механіка», потребує певного підходу до управління. І тут також важлива злагоджена робота рук і ніг в процесі пересування на транспорті.

Педалі: класичні поняття про їх розташування

Ергономічність і простота в управлінні – головні критерії, на які повинні спиратися новачки у виборі автомобіля. Не можна купувати машину без вивчення її основних характеристик і нюансів управління нею.

Особливо гостро це питання стоїть перед тими, хто не мав ніякого досвіду водіння і абсолютно не знайомий з усіма перерахованими аспектами машини.

Якщо ви мали досвід водіння тільки в автошколі, рекомендуємо вам звернутися до знавців і «бувалим», щоб вибрати дійсно підходящого вам «залізного коня».

Педалі є в будь-якому автомобілі, незалежно від того, яким типом коробки передач він оснащений. Ми пропонуємо вам ознайомитися з класичним будовою педалей, а також факторами, за які відповідає кожна з них (початок руху, переключення передачі і гальмування).

В якому порядку розташовані педалі в будь-якій машині?

  • Педаль газу. Цією педаллю оснащена будь-яка машина. Вона знаходиться праворуч і приводиться в дію правою ногою. Відповідає за початок руху і прискорення. Натискаючи її, ми подаємо автомобілю сигнал про те, що система повинна збільшити подачу повітряно-паливної суміші. Відпускаючи педаль, ми даємо зворотний «установку», тобто оповіщаємо механізм про зниження або припинення подачі палива. Грубо кажучи, педаль газу – це щось на зразок важеля крана, який можна відкрити або закрити;
  • Педаль гальма. Також є у всякому автомобілі і розташовується ліворуч. Проте вона, так само, як і педаль газу, приводиться в дію виключно правою ногою (на це варто звернути пильну увагу в процесі навчання!). В автомобілях, укомплектованих автоматичною коробкою передач, ця педаль розташована посередині, праворуч від зчеплення і ліворуч від педалі газу. Приводячи її в дію, ми подаємо машині сигнал про плавний або різкому (у екстрених ситуаціях) зниження швидкості руху. Гальма – це головна деталь кожного автомобіля! Вона важливіше зчеплення, куліси перемикання передач, і навіть газу! Справа в тому, що рушити з місця, почати рух, перемкнути передачу або розігнати швидкість – це не так важливо. А от зупинитися ви зобов’язані у будь-якому випадку, коли є така необхідність або бажання. Причому в деяких ситуаціях на дорозі це буває потрібно зробити негайно;
  • Педаль зчеплення. Ця деталь є тільки в машинах з механічною коробкою передач. Вона розташовується зліва (гальмо в «механіці» посередині), і приводиться в дію виключно лівою ногою. Вона служить для перемикання крутного моменту на колеса, тим самим приводячи в рух автомобіль. Вичавлюється до упору, а потім плавно відпускається. Виробляючи цю маніпуляцію, ви змушуєте автомобіль рушати з місця. Робити це потрібно максимально плавно. Також за допомогою цієї педалі ви можете перемикати швидкості на кулісі перемикання передач.

Таке класичне будова педалей в автомобілі, оснащеному механічною коробкою передач. Водити такого «залізного коня» досить складно. У всякому разі, складніше, ніж «автомат». Однак водії зі стажем вважають її «основою основ», і кажуть, що свій шлях в управлінні машиною потрібно починати саме з таких азів.

Тільки якщо ви освоїте «механіку», буде вам по плечу будь-яка інша машина. Якщо ж ви почнете відразу з «автомата», вам, безперечно, буде легше.

Але дійсно висококласним водієм ви стати не зможете. Більш того, переучуватися з «автомата» на «механіку» дуже складно, і ця адаптація може прирівнюватися до навчання «з чистого аркуша».

Управляємо «механікою»

Сідаючи за кермо «механіки», важливо знати, як правильно керувати такою машиною, щоб не глушити двигун і не зриватися з місця різко. Отже, коли ви сіли за кермо, заведіть автомобіль і вичавте зчеплення до упору. Потім плавно відпустіть його до верхньої позначки і перемкніть коробку передач. Починати рух потрібно виключно з першої передачі! Разом з підйомом зчеплення, легенько тисніть на газ.

По мірі пересування, ви повинні перемикати передачі строго визначеному порядку за зростанням або за спаданням (це важливо, щоб не допустити збою двигуна – «серце» вашої машини). Зрозуміло, мова йде про рух в нормальній обстановці, і на аварійні ситуації, коли потрібно різке гальмування, це правило не поширюється.

Подивіться на кулісу перемикання передач. Це пристрій з важелем, традиційно розташоване між двома передніми сидіннями. На ній є букви і цифри, кожна з яких несе певне смислове навантаження. Цифри від 1 до 6 означають нумерацію передач в залежності від обраної швидкості, а латинська буква «R» — управління заднім ходом.

В «автоматі» літер є більше. Наприклад, буква «Р» означає приведення автомобіля в режим парктроника і наступний за ним режим стоянки. Буква «N» служить для переміщення вашого «залізного коня» на невеликі відстані.

Режим «L» допомагає подолати важку дорогу (наприклад, бездоріжжя або трасу з ямами) на малій швидкості. Нумерація означає те ж, що і в «механіці». Як розташовуються педалі в машині «автомат», ми вже з’ясували – їх всього дві: зліва – гальмо, а праворуч – газ.

Нетипові автомобілі

Зараз для вас у вільному доступі будь-які машини, на різний смак. Навіть праворульниє! І не варто думати, що вони створені тільки для Токіо чи Лондона – в Росії їх теж використовують, причому використовують нормально.

Зрозуміло, ці автомобілі більше підходять для міст з лівобічним рухом, проте багато людей успішно керують ними і тут, де його немає, і не передбачається. Це не так просто, але деякі знаходять власні вигоди в придбанні такої машини.

Як же розташовані педалі в праворульний машині? Багато новачків думають, що в них «отзеркален» не тільки кермо, але і кнопки управління. Але це не так. Педалі розташовуються в тому ж хронологічному порядку, що в звичайному для нас леворульном автомобілі. Єдина різниця криється, власне кажучи, в положенні водія.

«Автомат» або «механіка»

І ось ми підійшли до головного питання, яке є підставою для палких суперечок серед автомобілістів різної статі, віку і стажу. Що ж краще – МКПП або АКПП?

Механіка є кращим вибором як для новачків, так і для досвідчених водіїв. Чому? Тому що тільки автомобіль, оснащений МКПП, дає водієві можливість тримати управління у «своїх руках», в прямому сенсі цього виразу. У цьому випадку ви керуєте автомобілем і контролюєте кожен його рух, а не навпаки.

Також «механіка» примітна своєю зносостійкістю (такі машини рідше виходять з ладу, підлягають швидкому і якісному ремонту). Керувати нею важче, але надійніше. Всі замітки в хроніках ДТП з фразою «водій не впорався з керуванням» майже завжди говорять про те, що він вів «автомат». До того ж, «механіка» не обмежує швидкісні можливості, на відміну від «автомата».

Машина, оснащена АКПП, «вразлива» і частіше піддається поломок. Її ремонт досить кропіткий і трудомісткий, тому, відповідно, дорожче коштує. Та й сама машина з АКПП в рази перевершує за вартістю «механіку». Водити її значно легше, особливо недосвідченим любителем, однак у цьому випадку вся «відповідальність» за рух лягає на неї, а не на вас.

Який автомобіль вибрати – вирішувати вам. Головне – навчитися його адекватного управління. Удачі на дорогах!

Залишити коментар